Laureát

Ing. Tomáš Cihlář, CSc.

Laureát Mimořádné Ceny Neuron za významný vědecký objev 2020

Ing. Tomáš Cihlář, CSc.

Až se bude psát historie koronavirové pandemie, nebude v ní chybět jméno Tomáše Cihláře. Český virolog, který to dotáhl na jednu z předních pozic v americké firmě Gilead, se podílel na vývoji nadějného léku Remdesivir, o němž, jak sám říká, se baví i jeho rodina doma u večeře. Tomáš Cihlář získal Mimořádnou Cenu Neuron za významný vědecký objev. Ceremonie ve Státní opeře se uskutečnila 28. září jako oslava české vědy a poděkování všem vědcům, pracovníkům vědeckých pracovišť a dalším, kteří ani minutu nezaháleli a odvážně pomáhali tam, kde to bylo nejvíce potřeba. Podívejte se na medailonek Tomáše Cihláře a začtěte se do příběhu nového laureáta.

O nové formě zápalu plic v čínském Wu-chanu se Tomáš Cihlář poprvé dozvěděl na Silvestra loňského roku. To ještě nemoc neměla žádné jméno. „První zprávy naznačovaly, že to asi bude nějaký respirační virus. Hned se mi vybavil SARS z roku 2003 a v duchu jsem si hlavně přál, aby se to co nejdříve dostalo pod kontrolu. Druhá myšlenka pak patřila tomu, že když se to nepodaří udržet, měli bychom přemýšlet, jak použít remdesivir,“ popisuje Tomáš Cihlář.

Přestože byl přípravek původně určen k léčbě eboly, prošel již také závěrečnými fázemi experimentálního testování pro potenciální účinky na nový kmen koronaviru. Tento lék je také v současné době jediným antivirotikem, které bylo podmínečně schváleno pro léčbu COVID-19 v Evropě, Spojených státech, a řadě dalších zemí. Firma Gilead dosud vyrobila a do celého světa distribuovala více než milión dávek remdesiviru.

Při pátrání po tom, kde se Tomáš Cihlář ve své práci inspiroval, se dají vysledovat stopy vedoucí až ke slavnému profesorovi Antonínu Holému. Řadu jeho principů využil Tomáš Cihlář s týmem v Gileadu i při výběru a testování zmíněného léku. A ačkoli žije a pracuje za oceánem, i v současnosti spolupracuje s českou vědeckou komunitou, zejména s Ústavem organické chemie a biochemie v Praze, jehož chemici svými zkušenostmi a kreativitou přispěli k procesu vývoje léčiva.

„Naše práce je týmová, takže je to především významné ocenění nejen mého úsilí, ale i dlouholeté práce všech mých kolegů v Gileadu, kteří přispěli k vývoji remdesiviru a mnoha dalších antivirových preparátů. Je to ale i veřejné uznání přístupu, který jsme vždy zastávali, a jež spočívá v účinném skloubení základního akademického výzkumu s firemním průmyslovým vývojem,“ říká světově uznávaný virolog a dodává: „Já osobně to také vnímám jako uznání podpory a trpělivosti mé rodiny, bez nichž bych tuto práci nemohl dělat.“
Tomáš Cihlář

Severočeský rodák Tomáš Cihlář prožil celé své mládí v Chomutově, kde navštěvoval místní gymnázium. Na studiích pokračoval na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Věnoval se oboru bioinženýrství a kvasné chemie. Na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR absolvoval postgraduální studium, při kterém se zabýval výzkumem antivirových látek, a v roce 1994 získal titul kandidáta věd. U virologie a zejména antivirotik už zůstal.

Po ukončení studia odešel na stáž do americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences. V rámci výzkumu se zabýval vývojem antivirotik, zejména přípravků proti infekci HIV. Léky na HIV, včetně přípravku Viread a řady lékových kombinací, které firma Gilead doposud vyvinula, dnes léčí přes 10 milionů lidí na celém světě.

„Pro mě jako virologa je jednoznačně největším rivalem právě virus HIV způsobující nemoc AIDS,“ odpovídá Tomáš Cihlář na otázku, která nemoc mu nedá spát. „Především proto, jak tato nemoc postihla Afriku a jak tam fundamentálně změnila fungování celých společenství. Celkem dnes na světě žije s virem HIV více než 36 milionů lidí, a aby přežili, musí každý den brát antivirotika. Ta ale stále nejsou pro všechny lidi s HIV dostupná.“ Úplné vyléčení, tedy konec nutnosti brát léky každý den, je podle něj velmi komplikovaný problém, jehož řešení může trvat řadu let.

Ve společnosti Gilead Sciences je dnes Tomáš Cihlář viceprezidentem pro virologii a jeho tým čítá více než stovku vědců. Specialisté v jeho oddělení pracují na výzkumu nových látek pro léčbu virových onemocnění, zejména HIV, ale také virové hepatitidy B a respiračních infekcí. Vyvíjejí také další léky na ebolu, MERS, horečku dengue a řadu dalších.

Jakkoli světová veřejnost nyní považuje za nepřítele číslo jedna koronavirus, on s tím souhlasí, nicméně dodává: „Je mnoho nemocí, které nutně potřebují účinnou léčbu. A každý trpící pacient bojuje právě s tou svou nemocí, která je pro něho tím největším soupeřem. Na to je potřeba nezapomínat ani v době, kdy se všichni soustředí na COVID-19,“ upozorňuje. „Samozřejmě jsme si vědomi, jak je COVID-19 nebezpečný a kolik lidí na něj každý den tragicky umírá, ale o jeho druhotném dopadu na veškerou zdravotní péči o pacienty s jinými nebezpečnými chorobami, zvláště v zemích s nestabilní infrastrukturou, se mluví mnohem méně,“ varuje. Tomáš Cihlář věří, že koronavirová krize se vyřeší, chce to podle něj hlavně zodpovědný přístup každého jednotlivce a nějaký čas na vývoj účinné vakcíny.

Tomáš Cihlář žije v Kalifornii se ženou Gabrielou a třemi dětmi, na které je náležitě hrdý. I když na koníčky moc času nezbývá, pravidelně běhá. A jaká hygienická pravidla platí v současné době doma u Cihlářů? Úplně jednoduchá. „Dodržujeme pravidla odpovídající výjimečné situaci tak, aby rodina byla vystavena co nejmenšímu riziku. Nosíme ochranné prostředky a dodržujeme sociální odstup.“

„Chovám veliký respekt pro to, co Neuron dělá a jakým způsobem podporuje talentované vědce. Proto bych rád část finanční odměny věnoval zpět do podpory vědy a mladých vědců hlavně v oblasti boje proti infekčním onemocněním."
Tomáš Cihlář