Vědecká rada

prof. Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat, M.Sc.

Garant vědecké rady oboru biologie

prof. Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat, M.Sc.

Jiří Friml se zabývá výzkumem rostlinného hormonu auxin. Přišel na to, že právě auxin umožňuje rostlinám flexibilně se přizpůsobit změnám vnějšího prostředí – a přežit. Dvojnásobný držitel prestižních ERC grantů nyní působí na Institute of Science and Technology Austria. Jeho poznatky by mohly brzy zefektivnit pěstování plodin či zlepšit jejich kvalitu. Je laureátem Ceny Neuron 2019 za celoživotní přínos vědě v oboru biologie.

Seznamte se s Jiřím Frimlem v krátkém videu

Co na sebe prozradil Jiří Friml?

Jak byste laikovi třemi větami vysvětlil, čím se zabýváte?
Snažím se porozumět, jak rostliny rostou a vyvíjejí se. Jak to, že úplně stejná rostlina rostoucí v horách a ve větru vypadá úplně jinak než její identické dvojče v údolí nebo dokonce ve skleníku. V tom jsou rostliny geniální, jak dokáží přeprogramovat svůj vývoj. Regulace růstu, tvorba nových orgánů, růst za světlem, růst kořene dolů a jeho větvení, regenerace poškozených částí apod., to jsou hlavní témata mého výzkumu.

Jaký byl váš zatím nejodvážnější krok v životě?
Většina mých tzv. odvážných rozhodnutí by se dala spíše popsat v relacích šílenosti než odvahy – jako třeba cesta stopem z Česka na obratník Raka přes Sýrii, Jordánsko a Egypt nebo zimní přechod rumunských Karpat bez podpory. Ale asi nejdůležitější rozhodnutí pro můj osobní a profesní život, které vyžadovalo hodně odvahy, bylo odejít na doktorské studium na ústav Max Plancka v Kolíně nad Rýnem do neznámého prostředí a pracovat v úplně cizím oboru.

Kdyby se o vás psalo v učebnici, co by tam mělo být?
Že jsme ukázali, že rostlinný hormon auxin a jeho kontrolovaný tok mezi buňkami představují univerzální mechanismus, kterým rostliny regulují svůj růst a vývoj a pružně ho mění v závislosti na prostředí. 

Kdo je vaším vzorem? 
Ačkoliv si velmi vážím spousty kolegů, ať už žijících nebo už ne, a nechávám se inspirovat různými aspekty jejich životů a práce, nikdy jsem neměl nějaký jeden konkrétní vzor. 

Čím byste chtěl být, kdybyste nebyl tím, čím jste?
Na tuto obtížnou otázku nabízí česká populární kultura minimálně dvě skvělé odpovědi: 1) chtěl bych být medvídkem a z výkladní skříně koukat se ven, 2) hadem, protože ten když jde, tak u toho leží. Jinak jsem obecně celkem spokojený s tím, co dělám. Možná, kdybych měl jiné štěstí na učitele, tak bych více tíhnul k matematice a teoretické fyzice, a kdyby se s vědou nevedlo vůbec, tak bych asi více cestoval, fotil a psal.

Co byste na světě změnil, kdybyste měl tu schopnost?
Podobnou otázku jsem dostal naposledy, když mi bylo asi deset, od třídní soudružky učitelky. Tenkrát jsem chtěl mít schopnosti samuraje ve středověkém Japonsku a dodnes si pamatuji, jak jsem se zastyděl, když můj spolužák chtěl celosvětový mír. Ale vážně: bylo by hezké, kdyby naše společnost více naslouchala lidem, kteří skutečně mají co říct, a vážila si vzdělání a oceňovala lidi, kteří přispívají do fondu znalostí a úspěchů celého lidstva. Propast mezi tím, jak si naše společnost takových lidí cení,  a mezi současnými masovými celebritami, je skutečně nepochopitelná a pro lidstvo jako celek velmi škodlivá.

Čeho se v budoucnosti obáváte?
Že temné stránky lidské povahy jako sobectví, závist, nesnášenlivost a nenasytnost nás, lidstvo, zničí a většinu naší planety s námi. Pro objektivního vědce je někdy problematické dívat se do budoucnosti, protože to zrovna teď nevypadá moc růžově.

S kým byste chtěl strávit desetihodinový let?
Z lidí, s nimiž to už bohužel není možné, určitě s Dickem Feynmanem. Měli bychom toho spoustu na povídání, nejenom o vědě.

Jakou knihu právě čtete? 
The Strangest Man od Grahama Farmela - biografii Paula Diraca. A chystám se na The Botany of Desire od Michaela Pollana.

NOVINKY JIŘÍ FRIML 

Ten, který rozumí řeči rostlin aneb Jiří Friml pro Neuron

Jiří Friml - Cena Neuron 2019 za celoživotní přínos vědě, biologie.

Seznamte se s rostlinným biologiem Jiřím Frimlem, čerstvým laureátem Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě 2019 v oboru biologie. Cenu obdržel za celoživotní výzkum rostlinného hormonu auxin, který dělá z rostlin organismy odolnější, než jsou lidé.

LAUREÁTI 2019

Věří, že věda posouvá
společnost dobrým směrem

Jiří Friml

prof. Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat, M.Sc.

Laureát Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě 2019 – biologie

Oceněn za celoživotní výzkum rostlinného hormonu auxin.

Jan Nekovář

prof. Jan Nekovář, Ph.D.

Laureát Ceny Neuron za významný vědecký objev 2019 – matematika

Oceněn za objevy v oboru teorie čísel.

Lucie Kalousová

Lucie Kalousová, Ph.D., M.A.

Laureátka Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 - společenské vědy

Cena Neuron pro mladé nadějné vědce za výzkum vztahu mezi sociální nerovností a zdravím populace 2019 v oboru společenské vědy

Petr Kohout

Mgr. Petr Kohout, Ph.D.

Laureát Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 – biologie

Oceněn za svůj výzkum mykorhizní symbiózy mezi houbami a rostlinami.

Ondřej Pejcha

Mgr. Ondřej Pejcha, Ph.D.

Laureát Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 – fyzika

Oceněn za obohacení poznatků o chování supernov a jiných zániků a proměn hvězd.

Buďte v obraze

Objevy čekají všude, tak je nepropásněte! Každý měsíc vám zašleme dávku čerstvých informací ze světa vědy a Neuronu.