Odvaha měnit budoucnost

Nadační fond Neuron na podporu vědy vznikl v roce 2010. Navazujeme na to nejlepší, co tato země dala sobě i světu – objevy špičkových vědců, jejich otevřenou mysl a touhu po bádání. 

99

mil. Kč vyplaceno na podporu a popularizaci české vědy

85

oceněných vědců
Cenami Neuron od roku 2009

10

let podpory vědy
a výzkumu

8

vědeckých expedic
v hodnotě 3,1 mil. Kč

Neuron Founders

V čele Nadačního fondu Neuron stojí Neuron Founders, kteří jsou aktivními nositeli poslání fondu. Tím je zvyšování prestiže našich vědců prostřednictvím Cen Neuron.

Monika Vondráková

Monika Vondráková

Na základě myšlenky podporovat mladé české vědce spoluzaložila Nadační fond Neuron a od jeho začátku ho řídí.

Za klíčové považuje podporu a udržení špičkových vědců v České republice, protože mají zásadní roli v rozvoji naší společnosti stejně jako budování značek v úspěchu českých firem.

Eduard Kučera

Eduard Kučera

„Lásku k poznání a vědě by měl mít v srdci každý byznysmen, stejně jako vůli podporovat bádání excelentních vědců.“

Spoluzakladatel firmy Avast. Od roku 2017 je mecenášem Nadačního fondu Neuron a od roku 2018 patří mezi Neuron Founders.

Martin Fusek

Martin Fusek

„Je pro mne velikou ctí, že naše společnost IOCB Tech může přispět k rozvoji aktivit organizace Neuron."

Excelentní věda, její propagace a následná komercionalizace patří mezi klíčové faktory ekonomického rozvoje společnosti. Neuron je lídrem v tomto snažení v České republice a já velmi rád přispěji svými zkušenostmi k těmto aktivitám.

Václav Novák

Václav Novák

„Mám blízko k akademické i byznysové sféře. V NF Neuron vidím propojení těchto světů a těší mě, že se mohu podílet na rozvoji jejich spolupráce.“

Spoluzakladatel a senior managing partner M.L. Moran.

Správní rada

Správní rada řídí celou činnost fondu a rozhoduje o všech jeho záležitostech. Dále ve spolupráci s vědeckou radou schvaluje nominace na udělení Cen Neuron a podporu popularizačních projektů.

Monika Vondráková

Monika Vondráková

Na základě myšlenky podporovat mladé české vědce spoluzaložila Nadační fond Neuron a od jeho začátku ho řídí.

Za klíčové považuje podporu a udržení špičkových vědců v České republice, protože mají zásadní roli v rozvoji naší společnosti stejně jako budování značek v úspěchu českých firem.

Jan  Konvalinka

Jan Konvalinka

Je mi ctí být součástí podpory vědců v naší zemi.

Český biochemik, vedoucí výzkumné skupiny na ÚOCHB a od roku 2014 také prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum. V NF Neuron je garantem oboru chemie. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění.

Dita Stejskalová

Dita Stejskalová

Miluji mosty a věřím, že komunikace je mostem mezi fascinujícím světem vědy a našimi běžnými životy.

Svoji profesní dráhu jsem zasvětila oboru komunikace a public relations a těším se na to, že svoje zkušenosti mohu nabídnout Neuronu.

Petr Šimůnek

Petr Šimůnek

Podporovat vědce na jejich cestě je důležitá činnost pro společnost. Jsem rád, že k tomu mohu přispět.

Úspěšný novinář. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, rok strávil na Univerzitě Johanna Keplera v rakouském Linci a absolvoval studijní pobyt na Green College Univerzity Oxford.

Vědecká rada

Nezávislá vědecká rada určuje, jak nejlépe podpořit jednotlivé obory a navrhuje laureáty Ceny Neuron.  Nezávislou vědeckou radu tvoří špičkoví vědci za každý obor, který podporujeme.

Jan Konvalinka

doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc.

Garant vědecké rady oboru chemie

Zabývá se úlohou proteas v regulaci biologických procesů a studiem medicinálně zajímavých enzymů. Soustředil se zejména na výzkum proteinů viru HIV, zejména virové proteázy, která je zodpovědná za zrání a šíření viru, a dále na výzkum neuropeptidas a nádorových antigenů prostaty. Je autorem více než 130 původních vědeckých prací v mezinárodních časopisech. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění. Je členem Učené společnosti České republiky.

Jiří Friml

prof. Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat

Garant vědecké rady oboru biologie

Jiří Friml se zabývá výzkumem rostlinného hormonu auxin. Přišel na to, že právě auxin umožňuje rostlinám flexibilně se přizpůsobit změnám vnějšího prostředí – a přežit. Dvojnásobný držitel prestižních ERC grantů nyní působí na Institute of Science and Technology Austria. Jeho poznatky by mohly brzy zefektivnit pěstování plodin či zlepšit jejich kvalitu. Je laureátem Ceny Neuron 2019 za celoživotní přínos vědě v oboru biologie.

Pavel Jelínek

Ing. Pavel Jelínek, Ph.D.

Garant oboru fyzika

"Vše co se zrodilo, musí zemřít, vše, co bylo získáno, musí být ztraceno. Střed sám nemůže být nikdy ztracen." ~ Šrí Ramana Maharši

Jiří Matas

prof. Ing. Jiří Matas, PhD.

Garant oboru Computer Science

"Věda je úžasné dobrodružství nekonečného poznávání, dává lidstvu další dimenzi a současně drží člověka ve střehu před jeho vlastní inteligencí. Věda předchází svému užitku, zkusme ji omezit či zanedbat a se zlou se potážeme. Věda je svoboda, věda je kategorický imperativ udržitelnosti lidské společnosti."

Filip Matějka

doc. RNDr. Filip Matějka, PhD.

Garant vědecké rady oboru společenské vědy

Mezinárodní vědecká rada

Nezávislá mezinárodní vědecká rada z navržených vědců vybírá finalisty Ceny Neuron za vědecký objev a celoživotní přínos vědě. Jsme hrdí na to, že tuto radu tvoří špičkoví světoví vědci, a to za každý obor, který podporujeme.

Josef  Stehlík

Josef Stehlík

Člen mezinárodní vědecké rady medicína

John G. Hildebrand

John G. Hildebrand

Člen Mezinárodní vědecké rady oboru biologie

Patricia (Pat) Anne  Nuttall

Patricia (Pat) Anne Nuttall, nositelka Řádu britského impéria

Člen Mezinárodní vědecké rady oboru biologie

Petr Hořava

Petr Hořava

Člen Mezinárodní vědecké rady oboru fyzika

Rainer  Blatt

Rainer Blatt

Člen Mezinárodní vědecké rady oboru fyzika

O Nadačním fondu Neuron

Věříme, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti. Inspirací nám byl český architekt Josef Hlávka. Tento první velký mecenáš pochopil, jak důležité je podporovat rozvoj vědy a umění. Stejně jako on nastartoval rozvoj novodobé české vědy, i my prostřednictvím exkluzivní komunity moderních mecenášů roztáčíme otáčky té současné.

Hlavním posláním Nadačního fondu Neuron je prostřednictvím Cen Neuron zvyšovat prestiž vědců, rozvíjet moderní mecenášství ve vědě a propojovat svět vědy a byznysu.

NEURON A VĚDA V MÉDIÍCH

Nečekané objevy, šťastné náhody, tvrdá práce i splněné sny.

Neuron ocenil Tomáše Cihláře

Tomáš Cihlář, virolog uprostřed pandemie, získal Mimořádnou Cenu Neuron za významný vědecký objev. Čtěte článek Českého rozhlasu.

Expedice Neuron ve Studiu ČT24

Zajímá vás ochrana africké divočiny? Podívejte se na živý vstup Arthura F. Sniegoně pro ČT24 o úspěchu Expedice Neuron Dzamba ya lobi a úskalích ochrany přírody v Kongu. Začátek reportáže 56:07.

Snídaně s Novou

Monika Vondráková přiblížila divákům Ceny Neuron, svět vědců a byznysu a aktivity Neuronu. Sledujte záznam pořadu Snídaně s Novou od stopáže 16:20.

NOVINKY

Zajímavé události, vědecké úspěchy, splněné sny. Hledejte další impulsy pro vaše neurony.

Minulý týden nás opustil světově uznávaný archeolog profesor Evžen Neustupný

Minulý týden nás opustil světově uznávaný archeolog profesor Evžen Neustupný

Vzpomeňte s námi na jeho život i dílo skrze výtažky z rozhovoru s ním z roku 2014.

Odpíračství vakcín je skoro stejně staré jako vakcíny

Odpíračství vakcín je skoro stejně staré jako vakcíny

Ve společnosti panují rozporuplné a nepřehledné informace k tématu vakcinace. Lidé jsou přesycení odbornými články a vyjádřeními a nutně potřebují kvalitní informace, aby si mohli vytvořit ucelený pohled.

Není vakcína jako vakcína

Není vakcína jako vakcína

Zveme Vás na online debatu ve středu 13. ledna od 17 hod.

Buďte v obraze

Objevy čekají všude, tak je nepropásněte! Každý měsíc vám zašleme dávku čerstvých informací ze světa vědy a Neuronu.