Odvaha měnit budoucnost
Nadační fond Neuron na podporu vědy vznikl v roce 2010. Navazujeme na to nejlepší, co tato země dala sobě i světu – objevy špičkových vědců, jejich otevřenou mysl a touhu po bádání.
100
mil. Kč vyplaceno na podporu a popularizaci české vědy
87
oceněných vědců
Cenami Neuron od roku 2009
12
let podpory vědy
a výzkumu
8
vědeckých expedic
v hodnotě 3,1 mil. Kč
Neuron Founders
V čele Nadačního fondu Neuron stojí Neuron Founders, kteří jsou aktivními nositeli poslání fondu. Tím je zvyšování prestiže našich vědců prostřednictvím Cen Neuron.
Monika Vondráková
Na základě myšlenky podporovat mladé české vědce spoluzaložila Nadační fond Neuron a od jeho začátku ho řídí.
Za klíčové považuje podporu a udržení špičkových vědců v České republice, protože mají zásadní roli v rozvoji naší společnosti stejně jako budování značek v úspěchu českých firem.
Eduard Kučera
„Lásku k poznání a vědě by měl mít v srdci každý byznysmen, stejně jako vůli podporovat bádání excelentních vědců.“
Spoluzakladatel firmy Avast. Od roku 2017 je mecenášem Nadačního fondu Neuron a od roku 2018 patří mezi Neuron Founders.
Martin Fusek
„Je pro mne velikou ctí, že naše společnost IOCB Tech může přispět k rozvoji aktivit organizace Neuron."
Excelentní věda, její propagace a následná komercionalizace patří mezi klíčové faktory ekonomického rozvoje společnosti. Neuron je lídrem v tomto snažení v České republice a já velmi rád přispěji svými zkušenostmi k těmto aktivitám.
Václav Novák
„Mám blízko k byznysu i akademické sféře. V Neuronu vidím propojení obého. Těší mě, že se mohu podílet na rozvoji jejich spolupráce.“
Spoluzakladatel a senior managing partner M.L. Moran.
Jan Lukačevič
„Věda a výzkum hrají v našich životech čím dál větší roli. Snažím se je proto lidem co nejvíce přibližovat a Neuron je pro to skvělou cestou.“
Člen poradního sboru Generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Od roku 2017 působí na Akademii věd, mimo doktorandského studia na MFF UK založil i laboratoř Marsonaut, projekt pro pěstování rostlin v podmínkách jako na Marsu.
Správní rada
Správní rada řídí celou činnost fondu a rozhoduje o všech jeho záležitostech. Dále ve spolupráci s vědeckou radou schvaluje nominace na udělení Cen Neuron a podporu popularizačních projektů.
Monika Vondráková
Na základě myšlenky podporovat mladé české vědce spoluzaložila Nadační fond Neuron a od jeho začátku ho řídí.
Za klíčové považuje podporu a udržení špičkových vědců v České republice, protože mají zásadní roli v rozvoji naší společnosti stejně jako budování značek v úspěchu českých firem.
Jan Konvalinka
Je mi ctí být součástí podpory vědců v naší zemi.
Český biochemik, vedoucí výzkumné skupiny na ÚOCHB a od roku 2014 také prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum. V NF Neuron je garantem oboru chemie. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění.
Dita Stejskalová
Miluji mosty a věřím, že komunikace je mostem mezi fascinujícím světem vědy a našimi běžnými životy.
Svoji profesní dráhu jsem zasvětila oboru komunikace a public relations a těším se na to, že svoje zkušenosti mohu nabídnout Neuronu.
Petr Šimůnek
Podporovat vědce na jejich cestě je důležitá činnost pro společnost. Jsem rád, že k tomu mohu přispět.
Úspěšný novinář. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, rok strávil na Univerzitě Johanna Keplera v rakouském Linci a absolvoval studijní pobyt na Green College Univerzity Oxford.
Vědecká rada a mezinárodní vědecká rada
Nezávislá vědecká rada určuje, jak nejlépe podpořit jednotlivé obory a navrhuje laureáty Ceny Neuron. Mezinárodní vědecká rada z navržených vědců vybírá finalisty Ceny Neuron za vědecký objev a celoživotní přínos vědě. Jsme hrdí na to, že obě rady tvoří špičkoví světoví vědci v oboru.
Obor chemie
prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc.
Garant vědecké rady oboru chemie
Zabývá se úlohou proteas v regulaci biologických procesů a studiem medicinálně zajímavých enzymů. Soustředil se zejména na výzkum proteinů viru HIV, zejména virové proteázy, která je zodpovědná za zrání a šíření viru, a dále na výzkum neuropeptidas a nádorových antigenů prostaty. Je autorem více než 130 původních vědeckých prací v mezinárodních časopisech. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění. Je členem Učené společnosti České republiky.
prof. Ing. František Štěpánek, Ph.D.
Člen vědecké rady oboru chemie
Otevírá novou éru přírodních antibiotik, na které nevzniká rezistence.
prof. Mgr. Jiří Damborský, Dr.
Člen vědecké rady za obor chemie
Je profesorem biochemie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Doktorát z mikrobiologie obhájil v roce 1997 a habilitaci z biochemie v roce 2004. Odborně pracuje v oblasti enzymové katalýzy a proteinového inženýrství, kde publikoval 200 původních vědeckých prací v mezinárodních časopisech, 16 kapitol v knihách a podal 6 mezinárodních patentových přihlášek.
Obor medicína
prof. MUDr. Pavel Martásek, DrSc.
Garant oboru medicína
„Stal jsem se vědeckým pracovníkem, abych zmírnil bolest a utrpení způsobené dědičnými metabolickými poruchami a lépe porozuměl molekulám a systémům, které umožňují život“
prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.
Členka Vědecké rady oboru medicína
"Mám ráda život se všemi výzvami a navzdory všemu, co přináší."
Obor biologie
prof. Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat
Garant vědecké rady oboru biologie
Jiří Friml se zabývá výzkumem rostlinného hormonu auxin. Přišel na to, že právě auxin umožňuje rostlinám flexibilně se přizpůsobit změnám vnějšího prostředí – a přežit. Dvojnásobný držitel prestižních ERC grantů nyní působí na Institute of Science and Technology Austria. Jeho poznatky by mohly brzy zefektivnit pěstování plodin či zlepšit jejich kvalitu. Je laureátem Ceny Neuron 2019 za celoživotní přínos vědě v oboru biologie.
prof. RNDr. Julius Lukeš, CSc.
Člen vědecké rady oboru biologie
V centru jeho zájmů jsou jednobuněční parazité, u nichž studuje jejich morfologii, vývoj a molekulární a buněčné procesy.
doc. Mgr. Štěpánka Vaňáčová, Ph.D.
Členka vědecké rady oboru biologie
Štěpánka Vaňáčová působí v Brně od roku 2008, kdy si na Masarykově univerzitě založila vlastní výzkumnou skupinu. S kolegy se věnuje studiu ribonukleové kyseliny (RNA), která hraje v živých organismech důležitou roli v regulování různých procesů. Její různé typy například určují, kdy a zda se začnou v embryu vyvíjet konkrétní tkáně. Vaňáčová a její tým se pak zabývají tím, jaké mechanismy v buňce kontrolují to, zda se vytvořila správná RNA, případně jsou zodpovědné za odstranění té špatné.
prof. Patricia Anne Nuttall, OBE
Člen Mezinárodní vědecké rady oboru biologie
nositelka Řádu britského impéria
Obor společenské vědy
Obor fyzika
doc. Ing. Pavel Jelínek, Ph.D.
Garant oboru fyzika
"Vše co se zrodilo, musí zemřít, vše, co bylo získáno, musí být ztraceno. Střed sám nemůže být nikdy ztracen." ~ Šrí Ramana Maharši
prof. Mgr. Radim Filip, Ph.D.
Člen Vědecké rady oboru fyzika
„Věda každodenně zlepšuje naše myšlení, hnaná touhou po praktickém uplatnění jeho síly. A fyzika, ta tak činí nejjednodušším způsobem přímou konfrontací jednoduchých jevů přírody a našich představ.“
prof. Tomáš Jungwirth, Ph.D.
Člen Vědecké rady oboru fyzika
Zjistil, že tzv. antiferomagnety umožňují až tisíckrát rychlejší zápis dat než běžná paměťová média
Obor computer science
prof. Ing. Jiří Matas, Ph.D.
Garant oboru Computer Science
"Věda je úžasné dobrodružství nekonečného poznávání, dává lidstvu další dimenzi a současně drží člověka ve střehu před jeho vlastní inteligencí. Věda předchází svému užitku, zkusme ji omezit či zanedbat a se zlou se potážeme. Věda je svoboda, věda je kategorický imperativ udržitelnosti lidské společnosti."
prof. Ing. František Plášil, DrSc.
Člen Vědecké rady oboru Computer Science
„Ph.D. studenti jsou důležití partneři, zvláště když nesouhlasí.“
Obor matematika
prof. RNDr. Pavel Drábek, DrSc.
Člen Vědecké rady oboru matematika
"Základní výzkum se nedá řídit ani měřit. Moudře podporovat však ano!"
O Nadačním fondu Neuron
Věříme, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti. Inspirací nám byl český architekt Josef Hlávka. Tento první velký mecenáš pochopil, jak důležité je podporovat rozvoj vědy a umění. Stejně jako on nastartoval rozvoj novodobé české vědy, i my prostřednictvím exkluzivní komunity moderních mecenášů roztáčíme otáčky té současné.
Hlavním posláním Nadačního fondu Neuron je prostřednictvím Cen Neuron zvyšovat prestiž vědců, rozvíjet moderní mecenášství ve vědě a propojovat svět vědy a byznysu.
Buďte v obraze
Objevy čekají všude, tak je nepropásněte! Každý měsíc vám zašleme dávku čerstvých informací ze světa vědy a Neuronu.