Odvaha měnit budoucnost

Nadační fond Neuron na podporu vědy vznikl v roce 2010. Navazujeme na to nejlepší, co tato země dala sobě i světu – objevy špičkových vědců, jejich otevřenou mysl a touhu po bádání. 

99

mil. Kč vyplaceno na podporu a popularizaci české vědy

85

oceněných vědců
Cenami Neuron od roku 2009

10

let podpory vědy
a výzkumu

8

vědeckých expedic
v hodnotě 3,1 mil. Kč

Neuron Founders

V čele Nadačního fondu Neuron stojí pět Neuron Founders, kteří jsou aktivními nositeli poslání fondu. Tím je zvyšování prestiže našich vědců prostřednictvím Cen Neuron.

Monika Vondráková

Monika Vondráková

Na základě myšlenky podporovat mladé české vědce spoluzaložila Nadační fond Neuron a od jeho začátku ho řídí.

Za klíčové považuje podporu a udržení špičkových vědců v České republice, protože mají zásadní roli v rozvoji naší společnosti stejně jako budování značek v úspěchu českých firem.

Eduard Kučera

Eduard Kučera

„Lásku k poznání a vědě by měl mít v srdci každý byznysmen, stejně jako vůli podporovat bádání excelentních vědců.“

Spoluzakladatel firmy Avast. Od roku 2017 je mecenášem Nadačního fondu Neuron a od roku 2018 patří mezi Neuron Founders.

Martin Wichterle

Martin Wichterle

„V mé rodině byli vědci a osobnosti, které přispěly světové vědě. Můj příspěvek vědě pak nakonec vyřešila šťastná náhoda – Neuron.“

Majitel holdingu Wikov Industry. Od roku 2017 je mecenášem Nadačního fondu Neuron a od roku 2018 patří mezi Neuron Founders.

Taťána le Moigne

Taťána le Moigne

"Tato země potřebuje talentované vědce, kteří budou neustále rozvíjet moderní technologie, abychom nezaostávali za světem."

Řídí české zastoupení společnosti Google od roku 2006. Do fondu vstoupila v roce 2018 na pozici Neuron Founders.

Pavel Kysilka

Pavel Kysilka

Zakladatel a předseda správní rady 6DAcademy

Zakladatel a předseda správní rady 6DAcademy, do fondu vstoupil v roce 2018 na pozici Neuron Founders.

Správní rada

Správní rada řídí celou činnost fondu a rozhoduje o všech jeho záležitostech. Dále ve spolupráci s vědeckou radou schvaluje nominace na udělení Cen Neuron a podporu popularizačních projektů.

Monika Vondráková

Monika Vondráková

Na základě myšlenky podporovat mladé české vědce spoluzaložila Nadační fond Neuron a od jeho začátku ho řídí.

Za klíčové považuje podporu a udržení špičkových vědců v České republice, protože mají zásadní roli v rozvoji naší společnosti stejně jako budování značek v úspěchu českých firem.

Dita Stejskalová

Dita Stejskalová

Miluji mosty a věřím, že komunikace je mostem mezi fascinujícím světem vědy a našimi běžnými životy.

Miluji mosty a věřím, že komunikace je mostem mezi fascinujícím světem vědy a našimi běžnými životy. Svoji profesní dráhu jsem zasvětila oboru komunikace a public relations a těším se na to, že svoje zkušenosti mohu nabídnout Neuronu.

Michal Pěchouček

prof. Dr. Michal Pěchouček, Msc.

Profesor a vědec v oblasti umělé inteligence se zájmem o aplikace a přenos technologií.

Profesor a vědec v oblasti umělé inteligence se zájmem o aplikace a přenos technologií. Studoval a působil na zahraničních univerzitách. Vedl vědecké projekty financované americkými obrannými agenturami FAA a NASA. Spoluzakladatel a investor několika úspěšných start-upů z oblasti umělé inteligence.

Vědecká rada

Nezávislá vědecká rada určuje, jak nejlépe podpořit jednotlivé obory a navrhuje laureáty Ceny Neuron.  Nezávislou vědeckou radu tvoří špičkoví vědci za každý obor, který podporujeme.

Jan Konvalinka

doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc.

Garant vědecké rady oboru chemie

Zabývá se úlohou proteas v regulaci biologických procesů a studiem medicinálně zajímavých enzymů. Soustředil se zejména na výzkum proteinů viru HIV, zejména virové proteázy, která je zodpovědná za zrání a šíření viru, a dále na výzkum neuropeptidas a nádorových antigenů prostaty. Je autorem více než 130 původních vědeckých prací v mezinárodních časopisech. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění. Je členem Učené společnosti České republiky.

Jiří Friml

prof. Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat

Garant vědecké rady oboru biologie

Jiří Friml se zabývá výzkumem rostlinného hormonu auxin. Přišel na to, že právě auxin umožňuje rostlinám flexibilně se přizpůsobit změnám vnějšího prostředí – a přežit. Dvojnásobný držitel prestižních ERC grantů nyní působí na Institute of Science and Technology Austria. Jeho poznatky by mohly brzy zefektivnit pěstování plodin či zlepšit jejich kvalitu. Je laureátem Ceny Neuron 2019 za celoživotní přínos vědě v oboru biologie.

Pavel Jelínek

Ing. Pavel Jelínek, Ph.D.

Garant oboru fyzika

"Vše co se zrodilo, musí zemřít, vše, co bylo získáno, musí být ztraceno. Střed sám nemůže být nikdy ztracen." ~ Šrí Ramana Maharši

Jiří Matas

prof. Ing. Jiří Matas, PhD.

Garant oboru Computer Science

"Věda je úžasné dobrodružství nekonečného poznávání, dává lidstvu další dimenzi a současně drží člověka ve střehu před jeho vlastní inteligencí. Věda předchází svému užitku, zkusme ji omezit či zanedbat a se zlou se potážeme. Věda je svoboda, věda je kategorický imperativ udržitelnosti lidské společnosti."

Filip Matějka

doc. RNDr. Filip Matějka, PhD.

Garant vědecké rady oboru společenské vědy

Mezinárodní vědecká rada

Nezávislá mezinárodní vědecká rada z navržených vědců vybírá finalisty Ceny Neuron za vědecký objev a celoživotní přínos vědě. Jsme hrdí na to, že tuto radu tvoří špičkoví světoví vědci, a to za každý obor, který podporujeme.

Erik  de Clercq

Erik de Clercq

Člen Mezinárodní vědecké rady oboru biologie

Harald  Brune

Prof. Harald Brune

Člen Mezinárodní vědecké rady oboru fyzika

Tim Clark

Tim Clark

Člen mezinárodní vědecké rady chemie

Alexander A.  Voronov

Alexander A. Voronov

Člen mezinárodní vědecké rady matematika

Linda  Evans

Linda Evans

Člen mezinárodní vědecké rady Společenské vědy

O Nadačním fondu Neuron

Věříme, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti. Inspirací nám byl český architekt Josef Hlávka. Tento první velký mecenáš pochopil, jak důležité je podporovat rozvoj vědy a umění. Stejně jako on nastartoval rozvoj novodobé české vědy, i my prostřednictvím exkluzivní komunity moderních mecenášů roztáčíme otáčky té současné.

Hlavním posláním Nadačního fondu Neuron je prostřednictvím Cen Neuron zvyšovat prestiž vědců, rozvíjet moderní mecenášství ve vědě a propojovat svět vědy a byznysu.

NEURON A VĚDA V MÉDIÍCH

Nečekané objevy, šťastné náhody, tvrdá práce i splněné sny.

Neuron ocenil Tomáše Cihláře

Tomáš Cihlář, virolog uprostřed pandemie, získal Mimořádnou Cenu Neuron za významný vědecký objev. Čtěte článek Českého rozhlasu.

Expedice Neuron ve Studiu ČT24

Zajímá vás ochrana africké divočiny? Podívejte se na živý vstup Arthura F. Sniegoně pro ČT24 o úspěchu Expedice Neuron Dzamba ya lobi a úskalích ochrany přírody v Kongu. Začátek reportáže 56:07.

Snídaně s Novou

Monika Vondráková přiblížila divákům Ceny Neuron, svět vědců a byznysu a aktivity Neuronu. Sledujte záznam pořadu Snídaně s Novou od stopáže 16:20.

NOVINKY

Zajímavé události, vědecké úspěchy, splněné sny. Hledejte další impulsy pro vaše neurony.

Laureát Nobelovy ceny spolupracuje na výzkumu s Čechy

Laureát Nobelovy ceny spolupracuje na výzkumu s Čechy

Týden udělování Nobelových cen je za námi. Přečtěte si komentáře dvou našich vědců k vybraným oceněným laureátům a jejich výzkumům, které oslnily porotu nejprestižnější světové vědecké ceny.

Mimořádné Ceny Neuron získali dva vědci za boj proti virovým a bakteriálním nákazám

Mimořádné Ceny Neuron získali dva vědci za boj proti virovým a bakteriálním nákazám

Nadační fond Neuron se rozhodl v letošním výjimečném roce udělit Mimořádné Ceny Neuron dvěma českým vědcům za boj proti virovým a bakteriálním nákazám. Jejich touha po poznání a vědecké výsledky zachraňují miliony životů po celé zemi. Mimořádné Ceny Neuron získávají virolog Tomáš Cihlář a epidemiolog Karel Raška.

Medailonek Tomáše Cihláře, laureáta Mimořádné Ceny Neuron

Medailonek Tomáše Cihláře, laureáta Mimořádné Ceny Neuron

Buďte v obraze

Objevy čekají všude, tak je nepropásněte! Každý měsíc vám zašleme dávku čerstvých informací ze světa vědy a Neuronu.