Zveme vás na debatu s laureáty Cen Neuron 2019

Nejlepší čeští vědci se představí veřejnosti na debatě

Matematik, o jehož výsledky se opírají i nobelisté, a který si hraje s čísly jako málokdo na světě. Biolog, který vysvětlil světu, proč jsou rostliny odolnější než lidé. Mladý fyzik, který zkoumá zánik hvězd nebo talentovaný lékař, jehož nekonvenční postupy mohou pomoci v boji proti rakovině.
Seznamte se osobně s vědci, kteří mění naši budoucnost!

Zveme vás na originální debatu s osmičkou nejlepších českých vědců a vědkyň, laureátů jubilejních 10. vědeckých Cen Neuron. Poodhalí vám nejen svůj výzkumu, ale také své inspirující osobní příběhy. Večerem vás provede Ondřej Cihlář z VOSTO5.

REGISTRACE NUTNÁ NA rsvp@nfneuron.cz.
Těšíme se na vás!

Mediálními partnery debaty jsou: Česká televize, Deník N, Reportér, Hospodářské noviny, Vesmír.

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Geopolitika v kritickém bodě: 7 kroků ke svobodě

Evropa se za poslední roky zbavila obav z bezprostředního válečného konfliktu a upadla do klidného blahobytu. Vpád Ruska na Ukrajinu připomněl, že bezpečnost je křehká a že ani Česko nemusí být ušetřeno. Co s tím? Diskuze pod hlavičkou Neuron Online Talku přinesla odpovědi z různých úhlů pohledu. A tady je souhrn toho nejdůležitějšího.

Elegance molekuly dotančila k nejvyšší sledovanosti v kinech

Přímý přenos divadelní hry Elegance molekuly o životě biochemika Antonína Holého, který objevil řadu antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS či hepatitidy, se stal nejnavštěvovanějším „filmem“ prvního dubnového víkendu. Představení Dejvického divadla sledovalo v kinech po Česku rekordních 28 tisíc lidí. Vznik divadelní hry o biochemikovi Antonínu Holém podpořil Neuron a Monika Vondráková shrnula, v čem je tento příběh stále tak jedinečný.

Čeští vědci z Expedice Neuron jsou na stopě dlouhověkosti

Vědci ostravské Přírodovědecké fakulty a brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevili v RNA žraloka malohlavého možný klíč k jeho dlouhověkosti. Podle nových zjištění žralok v rámci svých molekulárních procesů využívá enzym typický pro odolné nádorové buňky. Paryba, která se dožívá i více než 400 let, se stala hlavním zájmem Expedice Neuron Za žralokem malohlavým, která se v roce 2022 vydala na Island odebrat vzorky a objevit tak klíč k impozantní evoluční kličce.