Věda jako dobrodružství: Projekt “Expedice Neuron” na AFO53

53. ročník mezinárodního festivalu vědecko-populárního filmu v Olomouci se pro Neuron nesl ve znamení zvířat.

Veřejnosti jsme představili dva úspěšné vědce a dobrodruhy, kteří ze své expedice pořídili záznam. Jan Dungel, vědecký ilustrátor a zoolog, se vydal do venezuelského pralesa pátrat po opici uakari, jejíž existence zůstávala dlouho záhadou. Ukázky z dokumentu “Uakari, ztracená Humboldtova opice” okomentovali přímo účastníci výpravy - Jan a Radana Dungelovi a režisér Vladimír Šimek. Druhá výprava nás přenesla do pralesů Konga, kde výprava pod vedením herpetologa Václava Gvoždíka sbírala genetické materiály nejmenšího druhu krokodýla s cílem prokázat, že se jedná o jedinečný druh. Vybrané nejzajímavější scény představil Václavův kolega a autor snímku “Za tajemným krokodýlem do Konga” Matěj Dolinay.

Po velmi napínavých ukázkách z obou dokumentů jsme stihli odpovědět i na dotazy početného publika.

V sobotu jsme na slavnostním večeru předali symbolický šek vítěznému projektu Expedice Neuron 2018 a otevřeli tak přihlašování do soutěže Expedice Neuron 2019.

O Expedici Neuron

V Nadačním fondu Neuron věříme, že vědecké objevy nečekají jen v laboratořích a tak každý rok vybíráme s odbornou porotou projekt terénního výzkumu, který podpoříme až do výše 1 000 000 Kč. Expedice Neuron si během tří let od svého spuštění získaly přízeň nejen vědeckých pracovníků, ale i veřejnosti. Výstupy mapují expedice po celém světě, například z pralesů Konga, neprobádaných oblastí Amazonie, pohoří v Ugandě, Papuy Nové Guiney. Vědci v terénu zaplňují důležité mezery vědeckého výzkumu – mizení tropických ledovců, mapování dna Hranické propasti, vliv globalizace na život “bohatých chudých” nebo alternativní léčbu depresí pomocí halucinogenní látky ayahuasca, jiné expedice se zase vydávají hledat neznámé druhy zvířat.