Úspěchy vědeckého transferu

Tři případové studie, tři hodiny přednášek a diskusí a třicítka pozvaných hostů. Takový byl květnový Neuron Club na téma Úspěchy vědeckého transferu. Hlavními řečníky byli podnikatelka a vědkyně Barbara Paldus, manažer Matěj Machů z Charles University Innovations Prague a Jaromír Zahrádka, CEO i&i Prague. 

Neuron Club: Úspěchy vědeckého transferu. Setkání vědců, mecenášů a podporovatelů Nadačního fondu Neuron se konalo 10. května 2022, zahájila ho předsedkyně správní rady Monika Vondráková.

„Dnešní setkání navazuje na předchozí aktivity Neuronu na poli vědeckého transferu,“ řekla úvodem předsedkyně správní rady Monika Vondráková. Připomněla podporu fondu pro inscenaci Dejvického divadla Elegance molekuly o práci prof. Antonína Holého nebo podporu soutěže Transfera Technology Day. Nadační fond také loni poprvé udělil Cenu Neuron za mimořádné propojení vědy a byznysu, ve Valticích na podzim připravil Neuron Club k tomuto tématu. Květnové setkání vědců a byznysmenů na něj navázalo. 

Přečtěte si také: Neuron Club propojil vědce, transferáře a byznys

Moderátory diskusního odpoledne byl náš podporovatel Jaroslav Řasa a člen Neuron Founders Martin Fusek. Jeden z nejzkušenějších českých transferářů, ředitel IOCB Tech, připomněl, že transfer je v české vědě stále popelkou. „Pro vysoké školy není prioritou, protože jejich systém nehodnotí užitečnost výzkumu, a to je škoda,“ řekl Martin Fusek. 

Renesanční vědkyně s duchem podnikatelky

Hlavním hostem Neuron Clubu byla Barbara Paldus, která v sobě renesančně spojuje exaktní vědkyni s podnikatelkou. Umí vypočítat složité chemické reakce stejně jako náklady, výdaje a rizika. Na začátku roku se stala ambasadorkou fondu pro transfer, bude mentorkou pro nové laureáty Ceny Neuron a zároveň se připojila k mecenášům našeho nadačního fondu.

Kariéru Barbary Paldus ovlivnil její otec Josef Paldus, významný chemik a laureát Ceny Neuron z roku 2015. Díky jeho inspiraci vystudovala Stanford a měla možnost se stát respektovanou akademičkou. Taková kariéra ji ale nelákala a dnes si pochvaluje, že dělá přesně to, co ji baví – své poznatky nabízí veřejnosti k praktickému využití. Svoji přednášku nazvala Od uhlíkové stopy přes ebolu po fenoxyetanol, ve které shrnula svoji dosavadní dráhu, na které najdeme 42 patentů nebo firmy s valuací ve stovkách milionů dolarů. 

Cílem její první společnosti Picarro, kde využila své patenty ze Stanfordu, bylo přinést absolutní měření v reálném čase do medicíny a životního prostředí – diagnostikovala dech, aby mohla včas odhalit onemocnění, měřila oxid uhličitý a metan pro boj s globálním oteplováním. Cílem druhé společnosti Finesse bylo snížit dopad rakoviny a pandemií pomocí optických senzorů, bioreaktorů a dalšího hardware a software. „Dnes se ve firmě Codex Beauty věnuji dermakosmetice – jsme biotechnologická společnost, která se věnuje zkoumání mikrobiomu a produktům, které jsou přínosné v péči o pleť.“

Barbara Paldus vedle mnoha konkrétních příkladů sdílela také svoji zkušenost s vědeckým transferem v USA. „Podmínky jsou dobře nastavené a rozumné, škola vám nabídne procenta z vašeho patentu, anebo si daná procenta vezme, když ve svém výzkumu pokračujete dál. Transfer je pro americkou akademickou půdu velkým tématem, až dochází k odlivu expertů a profesorů, kteří chtějí samostatně uspět v oborech jako je analytika, hardware nebo biotech. Z mého pohledu je to správné, věda v laboratořích může změnit svět, ale aby se objevy proměnily v inovace, je nutné vyjít s nimi mezi lidi,“ uzavřela Barbara Paldus. 

Matěj Machů z Charles University Innovations Prague. Akciová společnost byla založená pro transfer technologií Univerzity Karlovy.

Český akademický transfer, který uspěl 

Následná diskuze porovnala zkušenosti z českého, amerického a izraelského přístupu k vědeckému transferu – zahraniční výzkum je financovaný mecenáši, které zajímá výsledek a vědci mají volnější ruce, u nás je vysoké školství financované ze státního rozpočtu, a proto je sešněrované předpisy a málo flexibilní. 

To potvrdil i další host Neuron Clubu, Matěj Machů z Charles University Innovations Prague, akciové společnosti založené pro transfer technologií Univerzity Karlovy. Začátky v rámci velké instituce byly složité, panovala nedůvěra, dnes ale transferová kancelář přináší své univerzitě milionové částky – a vědci, kteří získávají svůj podíl, se týmu Matěje Machů hlásí sami. „Naše podnikání stojí na třech pilířích,“ vysvětlil manažer, „první z nich je prodej licencí, takovým příkladem je lingvistický software, který vznikl na Matematicko-fyzikální fakultě. Druhá možnost je prodej vynálezu, jak dokazuje úspěch Oxygen Biotech, řešení pro léčbu covid-19 a ARDS prostřednictvím cílené medikace do plic. Třetí, nejnáročnější možnost, je založení vlastní spin-off firmy, kterou jsme si vyzkoušeli u digitální hry Svoboda 1945. Tu prodáváme pod značkou Charles Games.

Jaromír Zahrádka z i&i Prague. Partnerská firma ÚOCHB se zaměřuje na medicínské a diagnostické firmy v první fázi jejich existence. 

Závěrečný blok patřil Jaromíru Zahrádkovi, CEO i&i Prague. Biochemik a ekonom je hlavou společnosti blízké Ústavu organické chemie a biochemie – jde o ekosystém na pomezí transferu a investic, zaměřuje se na medicínské a diagnostické firmy v první fázi jejich existence. „ÚOCHB dlouhou dobu získával peníze z patentů prof. Antonína Holého,“ vysvětloval Jaromír Zahrádka, „ale před vypršením licence jsme si museli říct, co dál. Zásluhou Martina Fuska vznikl IOCB Tech, který začal nabízet nové patenty na trhu a tím se podařilo udržet pravidelný přítok financí. Dokonce tak úspěšně, že mohla vzniknout investiční společnost i&i Prague, která má dnes ve svém portfoliu přes deset investovaných firem i hotové exity.

Všichni vystupující ocenili důležitý přínos Nadačního fondu Neuron a jeho aktivit, které jim zprostředkovávají to nejlepší z vědy a doplňují ho sdílením mezinárodního know-how. My děkujeme všem, kteří se Neuron Clubu k tématu vědeckého transferu zúčastnili. 

Děkujeme také partnerům setkání, komunikační společnosti WPP, v jejichž prostorách se Neuron Club uskutečnil, děkujeme za finanční podporu ÚOCHB a IOCB Tech. Vědeckému transferu se v Neuronu budeme věnovat nadále, hned na podzim Cenou Neuron znovu oceníme propojení vědy a byznysu. 

Podívejte se na fotogalerii: Neuron Club – Úspěchy vědeckého transferu

Sledujte naše neuronové sociální sítě