Splnili jsme další Dětský vědecký sen

Danielovi Svobodovi jsme v Neuronu splnili hned několik jeho malých vědeckých snů. Dan je zapálený do všeho co se týká astronomie a vesmíru, ale nejen to. Baví ho 3D tisk i roboti. Z návštěvy planetária v Hamburku nám poslal krásný vzkaz.

"Úžasný Neurone! Velice děkuji celému vašemu týmu za splnění mého Dětského vědeckého snu. Díky Vám jsem obohacen o spoustu nových vědeckých zážitků. Nejprve jsem prožil naprosto skvělý den ve firmě Jablotron s panem Dědkem. Ovládání Alarmu Jablotron 100 je moje vášeň a nejlepší kniha je pro mne manuál Jablotron 100 :-) Následně jsem obdržel od Neuronu stavebnici 3D tiskárny od firmy Prusa Research - sám jsem si ji postavil a tisknu úžasné věcičky. Mám v plánu ji použít na podzimní projekt Univerzity Karlovy - Přírodovědci.cz. Velmi zajímavá byla prohlídka na FEL ČVUT, kde mě nejvíce zaujali roboti, které bych chtěl jednou programovat. No a na závěr jsem v červenci letěl do Planetária v Hamburku, které je překrásné a obrovské. Užil jsem si v něm skvělých 12 hodin! Shlédl jsem 8 filmů a dostal 7 brýlí na virtuální realitu. Měl jsem štěstí na skvělý personál, který se mi věnoval celý den. Prohlédl jsem si celou promítací techniku a dokonce jsem se dostal i na střechu planetária. Krásně jsem si procvičil svoji angličtinu, která podle pracovníků planetária není vůbec tak špatná, jak jsem myslel. Velice Vám všem moc a moc děkuji za nádherné zážitky a setkání, které jsem díky Vám prožil. S velkým pozdravem, Dan"
V rámci projektu Dětský vědecký sen jsme od roku 2014 do roku 2018 podpořili vědecké přání jednoho výjimečně talentovaného mladého žáka. Například David Dvorský se díky nám v roce 2014 podíval do CERNu. O rok později jsme zajistili stáž mladému biochemikovi Honzovi, který poté uspěl na mezinárodní soutěži ISEF 2017.

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Geopolitika v kritickém bodě: 7 kroků ke svobodě

Evropa se za poslední roky zbavila obav z bezprostředního válečného konfliktu a upadla do klidného blahobytu. Vpád Ruska na Ukrajinu připomněl, že bezpečnost je křehká a že ani Česko nemusí být ušetřeno. Co s tím? Diskuze pod hlavičkou Neuron Online Talku přinesla odpovědi z různých úhlů pohledu. A tady je souhrn toho nejdůležitějšího.

Elegance molekuly dotančila k nejvyšší sledovanosti v kinech

Přímý přenos divadelní hry Elegance molekuly o životě biochemika Antonína Holého, který objevil řadu antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS či hepatitidy, se stal nejnavštěvovanějším „filmem“ prvního dubnového víkendu. Představení Dejvického divadla sledovalo v kinech po Česku rekordních 28 tisíc lidí. Vznik divadelní hry o biochemikovi Antonínu Holém podpořil Neuron a Monika Vondráková shrnula, v čem je tento příběh stále tak jedinečný.

Čeští vědci z Expedice Neuron jsou na stopě dlouhověkosti

Vědci ostravské Přírodovědecké fakulty a brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevili v RNA žraloka malohlavého možný klíč k jeho dlouhověkosti. Podle nových zjištění žralok v rámci svých molekulárních procesů využívá enzym typický pro odolné nádorové buňky. Paryba, která se dožívá i více než 400 let, se stala hlavním zájmem Expedice Neuron Za žralokem malohlavým, která se v roce 2022 vydala na Island odebrat vzorky a objevit tak klíč k impozantní evoluční kličce.