Pralesní saliny máme pod kontrolou, hlásí Expedice Neuron

Dlouhodobý projekt mapování zvěře v pralesích Konga úspěšně probíhá, teď přišlo na řadu využití další techniky. Spolupráce se světovými ochranářskými organizacemi je navázaná, teď český a konžský tým bude navzájem sdílet výsledky pozorování pralesních zvířat. Expedice Neuron 2022 Dzamba Ya Lobi byla březnovou cestou završena, pomoc místní přírodě ale nekončí. 

Výzkumný tým Tomáše Jůnka z Fakulty životního prostředí ČZU se do Afriky bude pravidelně vracet, aby video a audionahrávky analyzoval a výsledná data použil k přímé ochraně zvířat. Informace budou sloužit také při dialogu s místní vládou a držiteli koncesí, aby pro ohrožená zvířata zachovala biokoridory a umožnila jim volný přechod mezi národními parky. 

Jak probíhala závěrečná část Expedice Neuron 2022 Dzamba Ya Lobi? Podívejte se na videa Tomáše Jůnka a přečtěte si jeho vyprávění: 

Nejdříve do termínu odjezdu zasáhl covid-19, kterým jsem onemocněl dva týdny před odletem. Celá výprava už měla letenky i víza, takže nezbývalo než se rozdělit. Kolegové odletěli do Konga a vydali se dovnitř džungle na přípravné práce, já za nimi přijel naštěstí jen s týdenním zpožděním. Na letišti v Brazaville jsem zjistil, že můj batoh skončil úplně jinde Africe – takže jsem neměl ani oblečení, ani vybavení do pralesa, ani část techniky. To ale bylo nic proti tomu, co se během mé cesty stalo na Ukrajině a že jsem byl první, který naší výpravě řekl o válce.

Kalhoty, tričko, nůž, karimatku, přikrývku, všechno jsem si musel půjčit. Na jednu stranu jsem zjistil, že stačí cestovat na lehko, na druhou stranu pomoc lidí mi dala možnost se s nimi víc seznámit. Například s novým šéfem výzkumu národního parku, se kterým jsem se hned domluvil, že naše výprava jim půjčí část vybavení pro jejich výzkum, a oni zas pomůžou v našich dalších plánech. Součástí letošní Expedice Neuron byl také náš filmař Mišo Gálik, který z cesty připravuje dokument, podařilo se mu natočit nejen zvířata, ale také tradiční způsob života místních lidí, Pygmejů. Společně jsme se setkali ve vesnici a pak šli dva dny pěšky pralesem do našeho kempu. 

V Kongu se soustředíme na dvě saliny, jedna je vlhká a zabahněná, druhá suchá jako savana. Saliny jsou otevřené palouky v džungli, kde si sloni a další druhy zvířat doplňují minerály, využívají je i k sociálním interakcím. Už při minulé výpravě srpnu jsme sem umístili fotopasti, teď jsme je doplnili a zajistíme jejich ostrahu. Detailně jsme prolezli každý kout, kde byla rozhrabaná hlína, tam jsme dali fotopast. Tak detailně pokrytou salinu ještě nikdo nemá. Během pětačtyřicetikilometrového pochodu pralesem do tábora našeho týmu jsem ještě na další saliny v různé vzdálenosti od vesnice umístil akustická nahrávadla.

Už teď máme tisíce fotografií, akustická nahrávadla nám k tomu v pravidelných frekvencích zaznamenají sloní hlasy a zvuky střelby, budeme tak vědět, kde se zvířata setkávají a kdy jsou nejvíce pytlačena. Už dříve jsme sledovali pytláky a na ně se chceme zaměřit také do budoucna, zajištěním protipytláckých patrol i osvětou – místní lovci ví, že sloni nebo gorily jsou chráněné, my jim musíme říct, že je také zakázané lovit krokodýly, papoušky žako nebo luskouny. Dlouhodobé pozorování salin a jejich okolí je jednou z cest, jak zvířata ochránit. Abychom udrželi rytmus zajištění pořízených záznamů v obdobích od sucha do sucha, vrátíme se na saliny letos v srpnu a data stáhneme a vyhodnotíme.

Nadační fond Neuron na úsilí českých vědců o zmapování území ve středu Afriky a spolupráci s ochranářskými organizacemi přispěl celkovou částkou 1 500 000 Kč. 

První část Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi proběhla v roce 2019 - přečtěte si o ni více - druhá část v září 2021 - kdy objevila nová území a zakročila proti pytlákům a její poslední cesta se uskutečnila v březnu 2022.

Sledujte naše neuronové sociální sítě