Prahu navštíví tři laureáti Nobelovy ceny a veřejnosti představí svůj výzkum

Dne 20. června 2018 se v 17h v Národním domě na Vinohradech uskuteční setkání s nositeli Nobelovy ceny z Francie, které pořádá Francouzský institut v Praze za podpory Nadačního fondu Neuron. 

Do České republiky v ten den přijedou nositelé Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn (cenu získal v roce 1987) a Jean-Pierre Sauvage (cenu získal v roce 2016) a za fyziku Serge Haroche (cenu získal v roce 2012). Akci moderuje Daniel Stach.

Konference s názvem "Sounds of Science" má za cíl představit posluchačům poznatky z oborů oceněných vědců způsobem přístupným široké veřejnosti, od gymnazistů po výzkumné pracovníky.

Vystoupení laureátů Nobelovy ceny doprovodí Pražská komorní filharmonie – PKF speciálním „vědeckým“ programem, v němž zazní skladby komponované vědci či pro vědce.

Lístky na konferenci si můžete rezervovat přímo na webových stránkách institutu.

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Geopolitika v kritickém bodě: 7 kroků ke svobodě

Evropa se za poslední roky zbavila obav z bezprostředního válečného konfliktu a upadla do klidného blahobytu. Vpád Ruska na Ukrajinu připomněl, že bezpečnost je křehká a že ani Česko nemusí být ušetřeno. Co s tím? Diskuze pod hlavičkou Neuron Online Talku přinesla odpovědi z různých úhlů pohledu. A tady je souhrn toho nejdůležitějšího.

Elegance molekuly dotančila k nejvyšší sledovanosti v kinech

Přímý přenos divadelní hry Elegance molekuly o životě biochemika Antonína Holého, který objevil řadu antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS či hepatitidy, se stal nejnavštěvovanějším „filmem“ prvního dubnového víkendu. Představení Dejvického divadla sledovalo v kinech po Česku rekordních 28 tisíc lidí. Vznik divadelní hry o biochemikovi Antonínu Holém podpořil Neuron a Monika Vondráková shrnula, v čem je tento příběh stále tak jedinečný.

Čeští vědci z Expedice Neuron jsou na stopě dlouhověkosti

Vědci ostravské Přírodovědecké fakulty a brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevili v RNA žraloka malohlavého možný klíč k jeho dlouhověkosti. Podle nových zjištění žralok v rámci svých molekulárních procesů využívá enzym typický pro odolné nádorové buňky. Paryba, která se dožívá i více než 400 let, se stala hlavním zájmem Expedice Neuron Za žralokem malohlavým, která se v roce 2022 vydala na Island odebrat vzorky a objevit tak klíč k impozantní evoluční kličce.