Podcast: Les je jako internet, houby jsou jeho kabely

Podcast Brain We Are představuje zajímavá jména současné české vědy a ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron dává prostor laureátům Ceny Neuron. Po Tomáši Mikolovi byl dalším hostem biolog Petr Kohout, který mluví o lese jako internetové síti, na kterou jsou prostřednictvím podhoubí připojeny rostliny.  

„V lese dochází k výměně informací mezi houbou a rostlinou. Víme, jak to funguje a v rostlinách je to zafixované, ale ukazuje se, že může probíhat i komunikace mezi dvěma rostlinami skrze mykorhizní síť. Jedno podhoubí kolonizuje kořeny dvou různých stromů a ty jsou schopné si předávat živiny, informaci o napadení patogenem. Víme, že takové věci se dějí, ale jejich význam pro ekosystém ještě neznáme,“ vysvětluje v podcastu Mgr. Petr Kohout, PhD

Expert na symbiózu hub a rostlin odpovídá na otázky, jak mezi sebou komunikují rostliny, že ideální krajina by měla být více pestrá a mozaikovitě uspořádaná a také co ho přivedlo k vědecké práci. 

„Bavila mě práce v přírodě a když jsem se měl rozhodnout, jakým studijním směrem se vydám, bylo to jednoduché. V šestnácti nebo sedmnácti letech jsem si koupil knihu Mykorhizní symbióza od pana docenta Gryndlera, která mě uchvátila. Hlavně proto, že na každé druhé straně se v ní píše, co se ještě neví a tak jsem si říkal, že by bylo fajn to doplnit,“ vzpomíná Petr Kohout na svoje začátky. 

Petr Kohout vystudoval botaniku a mykologii na Tartuské univerzitě v Estonsku a specializací se mu stalo stejné téma jako název knihy, kterou si kdysi koupil — soužití hub a kořenů rostlin v lesním ekosystému. Za svoji práci na Akademii věd a Přírodovědecké fakultě byl oceněn Cenou Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 - biologie. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě