Neuron má mezinárodní vědeckou radu

Špičkové vědkyně a špičkoví vědci z celého světa přijali nabídku stát se členy Mezinárodní vědecké rady Nadačního fondu Neuron. Členy této rady jsou i čeští vědci žijící v zahraničí, jako lékaři Bohdan Pomahač a Josef Stehlík či fyzik Petr Hořava.

V letošním roce budou finalisté Ceny Neuron za významný vědecký objev a Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě vybíráni Mezinárodní vědeckou radou. Tuto radu tvoří špičkoví světoví vědci za každý obor, který Nadační fond Neuron podporuje.

„Zapojení světových vědeckých kapacit v rámci mezinárodní vědecké rady do výběru laureátů Ceny Neuron znamená nejen prestiž, ale také garantuje nezávislost při hodnocení kandidátů,“ vysvětluje šéf vědecké rady prof. Pavel Hobza. „Jsme hrdí na to, že špičkoví zahraniční vědci spolupracují s českým nadačním fondem,“ dodává.

V oboru biologie je to nositelka Řádu britského impéria Patricia Anne Nuttall (Velká Británie), specialistka na nemoci šířené klíšťaty, Erik de Clerq (Belgie), průkopník v oblasti antivirů a nového systému léčby HIV a profesor neurovědy John G. Hildebrand (USA).

V oboru computer science jsou to profesoři teoretické informatiky Javier Esparza (Španělsko), Martin Wirsing (Německo) a Josef Kittler (Velká Británie).

V oboru fyzika specialista na kvantovou optiku Rainer Blatt (Německo), český rodák a výzkumný pracovník Centra teoretické fyziky v Berkley Petr Hořava a specialista na nanostruktury a objevitel jednoatomových magnetů Harald Brune (Německo).

V oboru chemie Tim Clark (Velká Británie), který se zabývá molekulárním modelováním a Yury Gogotsi (Ukrajina), který zkoumá uhlíkové nanostruktury. V matematice profesoři Roger Wiegand (USA), Jean Mawhin (Belgie) a Alexander A. Voronov (Rusko).

Medicínu zastupují dva čeští rodáci, a to Josef Stehlík, specialista na transplantaci srdce a plic, působící na Univerzitě v Utahu a laureát Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě a specialista na transplantace Bohdan Pomahač.

Společenské vědy reprezentuje environmentální historička a egyptoložka Linda Evans (Austrálie), expert na moderní latinskoamerickou historii zejména v semgementu vojenství a konfliktů José Manuel Serrano Alvarez (Španělsko) a Thomas Evan Levy, zabývající se archeologií starověkého Izraele.

Více informací o jednotlivých vědcích naleznete v sekci mezina Mezinárodní rada (stránka).

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Laureátka Ceny Neuron Anežka Kuzmičová získala ERC grant

Laureátka Ceny Neuron 2022 pro nadějné vědce v oblasti společenských věd Anežka Kuzmičová získala prestižní ERC grant v hodnotě 1,5 milionu eur. Pětiletý výzkumný projekt zaměřila na vztah dětí k informacím a způsob, jakým při čtení zpracovávají fakta. Kombinací oborů, různých přístupů i metod patří její výzkum k jedinečným, a to v českém i světovém kontextu.

Neuron Club diskutoval v litvínovském ORLEN UniCRE

Výzkum Lucie Kalousové: Zkracuje chudoba život?

Proč je populace v některých zemích zdravější a jinde je to naopak slabší? Co je pro naše zdraví horší – blahobyt bez stresu, nebo chudoba a skromnost? Proč se chudí lidé v USA dožívají v průměru o deset let méně než bohatí, zatímco v Česku je tento rozdíl mezi oběma skupinami jen nepatrný? To objasňuje v rozhovoru pro časopis Téma Lucie Kalousová, laureátka Ceny Neuron 2019.