Neuron Club se s prof. Bártou vydal do starověkého Egypta

Další z pravidelných setkání vědců, mecenášů a podporovatelů Nadačního fondu Neuron se uskutečnilo v Národním muzeu. Programem letního Neuron Clubu byla návštěva výstavy Sluneční králové, kterou nás provedl prof. Miroslav Bárta. 

Čtyři desítky návštěvníků ve čtvrtek 17. června večer vidělo výjimečnou výstavu největších archeologických objevů českých egyptologů v lokalitě Abúsír. Miroslav Bárta, který v Egyptě výzkum vede a je dlouholetým spolupracovníkem fondu, připravil devadesáti minutový výklad přímo v sálech historické budovy muzea. 

Prof. Bárta se zastavil u nejdůležitějších exponátů, se kterými se svět mohl seznámit díky práci českých vědců. Jako výzkumník, který se do Afriky vrací po desítky let, představil život ve starověkém Egyptě z pohledu vedení země – postupně zde došlo k evoluci, kdy panovníkova vláda a její aparát narostly do takových rozměrů, že se vnitřně paralyzovaly. To v dlouhodobém kontextu vedlo k rozpadu složité mocenské struktury, jejímu zjednodušení a novému začátku. 

Sami o sobě, bez ohledu na aktuálního vládce, byli Egypťané velmi dobře zorganizovaná a výkonná skupina se skvěle fungující infrastrukturou. Např. do stavby jedné pyramidy bylo zapojeno až 25 000 lidí (stavitelé, dodavatelé a jejich příbuzní), přitom s primitivní technologií svých řemesel dosáhly skvostných výsledků. 

Na podobných příkladech ukázal prof. Bárta paralely mezi starověkou kulturou a dnešním světem. Porovnal schopnosti tehdejší a naší civilizace, zaměřil se na roli lídrů v historii a připomněl principy jejich vlády a schopnost vedení občanů. Program Neuron Clubu zakončila společná diskuse v příjemném bistru před muzeem.

„Děkujeme všem, kteří se našeho setkání zúčastnili a kteří s pomocí Nadačního fondu Neuron podporují českou vědu,“ poděkovala účastníkům zakladatelka fondu Monika Vondráková, „a těším se na další setkání, které plánujeme na začátek září ještě před slavnostním udílením vědeckých Cen Neuron.“