Není vakcína jako vakcína

Pozvánka na exkluzivní diskuzi vědců a praktiků k aktuálnímu tématu.

Termín: středa 13. ledna 2021 v 17:00 hod.

Vědci odvedli kvalitní práci, zjistili spoustu informací k viru Covid 19 a vyvinuli první vakcíny. Nyní se dostáváme do fáze praktického využití těchto objevů. K dispozici je již celkem pět vakcín. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jakou mají účinnost? Jak dlouho působí a pro kterou skupinu lidí je která vhodná? Kdy se mohu nechat přeočkovat? Mohu vakcíny střídat? Když vir zmutuje, je vakcína na původní vir účinná? Důležitou součástí celého řetězce je logistika a finance. I na toto se pokusíme v naší debatě zaměřit.

Debatovat budou:

Václav Hořejší

Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc. je nejcitovanější český imunolog a objevitel nových molekul, které jsou důležité pro aktivaci a regulaci efektorových funkcí bílých krvinek, konkrétně T-lymfocytů. Patří k prvním imunologům, kteří formulovali hypotézu tzv. membránových lipidových raftů, jež významně ovlivnila výzkum v oblasti funkce membránových struktur a molekul při aktivaci buněk. Působí v Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v. v. i.

Ladislav Machala

Prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., vystudoval na Univerzitě Karlově medicínu. Pracuje v AIDS centru Nemocnice Na Bulovce, na 3. lékařské fakultě UK přednáší obor infekčních nemocí.

Cyril Höschl

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc, FRCPsych je český psychiatr, popularizátor vědy a vysokoškolský pedagog. Od roku 1990 je ředitelem Psychiatrického centra Praha, jež se od roku 2015 transformovalo v Národní ústav duševního zdraví v Klecanech. V letech 1990–2020 byl přednostou Psychiatrické kliniky 3. lékařské fakulty UK, jejíž je profesorem.

Anna Šedivá

Prof. MUDr. Anna Šedivá, Ph.D. se zabývá poruchami imunitního systému. Je zástupkyní České republiky ve výborech evropských odborných společností, jako je ESID, Evropská společnost pro imunodeficience, a EAACI, Evropská společnost pro alergologii a klinickou imunologii. Působí v Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a je primářkou ve Fakultní nemocnici Motol.

Petr Smejkal

MUDr. Petr Smejkal, as. se věnuje dlouhodobě interně a infekční medicíně, momentálně pracuje v pražském IKEMu jako hlavní epidemiolog a od roku 2008 také na malý úvazek v USA na pobřeží Maine v Maine Coast Memorial Hospital.

Filip Matějka

Doc. RNDr. Filip Matějka, Ph.D. je český ekonom, laureát Ceny Neuron, který pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově, doktorát získal z aplikované matematiky na Princetonské univerzitě v USA. Působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR a je členem akademického sboru CERGE-EI. 

Do debaty se připojí také parazitolog prof. Julius Lukeš, člen Vědecké rady NF za obor biologie, který je členem řady evropských a amerických vědeckých společností.

Debatou provádí biochemik a člen Správní a Vědecké rady NF Neuron prof. Jan Konvalinka a Monika Vondráková, spoluzakladatelka NF Neuron.

Děkujeme našim generálním partnerům ÚOCHB a IOCB Tech a partnerům debaty ABRA, Deloitte, Pilulka.cz, Seznam.cz a Forbes.

Generální partneři NF Neuron: