Návštěva francouzských nobelistů a konference Sounds of Science

Na konci června jsme měli možnost zblízka poznat hned tři významné osobnosti světové vědy. Nositelé Nobelovy ceny z Francie přijali pozvání francouzské ambasády a Francouzského institutu. Do Prahy přicestovali Jean-Marie Lehn (cenu získal v roce 1987 za chemii), Jean-Pierre Sauvage (cenu získal v roce 2016 za chemii) a Serge Haroche (cenu získal v roce 2012 za fyziku). 

Kromě programu nabitého přednáškami na českých vysokých školách, workshopy s mladými nadějemi české vědy a předáváním cen Francouszkého velvyslanectví talentovaným PhD studentům, se nobelisté stali hlavními hvězdami konference Sounds of Science. Cílem večera bylo představit posluchačům poznatky z oborů oceněných vědců způsobem přístupným široké veřejnosti, od gymnazistů po výzkumné pracovníky. Obsah konference a přednášek shrnuje například krátký článek AV ČR.

Foto: avcr.cz

Hlavním posláním konference byla myšlenka, že je třeba více podporovat základní výzkum, i když současná společensko-politická preference míří jasně na výzkum aplikovaný. Tato strategie je ale velmi krátkozraká, neboť právě soustředěným poznáváním a popisováním světa, který nás obklopuje, lze dosáhnout významných objevů.

Prezentace laureátů Nobelovy ceny doprovodila Pražská komorní filharmonie – PKF se speciálním „vědeckým“ programem, v němž zazněly skladby komponované vědci či pro vědce. Jedním z vědců, jehož skladbu jsme během večera mohli slyšet, byl i Petr Cígler, držitel Neuron Impulsu v oboru chemie.

Nadační fond Neuron finančně podpořil tuto iniciativu a jako poděkování nám byla dána možnost uspořádat soukromé setkání nobelistů a vědců oceněných naším Nadačním fondem. Při neformálním brunchi v kavárně Francouzského insitutu, si měli všichni zúčastnění možnost popovídat nejen o vědě a výzkumu, ale mohli zkonzultovat své aktuální projekty. 

Prohlédněte si naši fotogalerii

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Projekty českých vědců na Transfera Technology Day 2023

Inovativní jehly pro elektroakupunkturu, chemické světlušky či ventil do raket. Letošní ročník Transfera Technology Day 2023 zná tři vítězné technologie, které dle porotců nejlépe propojují českou vědu s byznysem a mají největší komerční potenciál. Na výběru inovativních vědecko-technologických projektů se jako porotce podílel mecenáš Nadace Neuron Jaroslav Řasa.

Nadace Neuron podpořila Juniorskou vědeckou konferenci a splní vědecký sen

Bezmála 60 mládežníků ve věku 10 – 19 let prezentovalo své projekty na dvoudenní Juniorské vědecké konferenci, kterou za podpory Nadace Neuron hostila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze. V rámci podpory mladých badatelů nechyběla ani cena Dětský vědecký sen, kterou nadace už tradičně uděluje v rámci této konference. Kdo promění svůj vědecký sen v realitu?

Nadace Neuron udělila Ceny Neuron 2023 a ocenila nejvíce vědkyň

Hledání slabých míst rakovinných buněk, elektřina ze slunce i v noci, lepší oči pro roboty. Nadace Neuron ocenila špičkové vědkyně a vědce prestižními cenami Neuron za rok 2023.