Mladí čeští vědci míří do Izraele díky novému projektu vědeckých stáží

Czech-Israeli Innovation Internships jsou novým programem studijních stáží, které mladým vědcům umožní poznat vědu v Izraeli se zaměřením na komercializaci a technologický transfer. Program v pilotní fázi podpořily IOCB Tech, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Nadační fond Neuron. První studenti odcestují koncem dubna, projekt získal také podporu velvyslanectví Státu Izrael v České republice.  

Setkání v rezidenci izraelské velvyslankyně. Zleva: Jan Trnka (stipendista, student VŠCHT), Hana Pelánková (NF Neuron), Linda Štucbartová (Česko-izraelská smíšená obchodní komora), Anna Azari (Velvyslankyně Státu Izrael v ČR), Anna Kampová (stipendistka, studentka Přírodovědecké fakulty UK), Anežka Kramná (stipendistka, studentka VŠCHT), Klára Janoušková (stipendistka, studentka ČVUT), Kateřina Veselá (stipendistka, studentka 1. lékařské fakulty UK).

Czech-Israeli Innovation Internships mají za cíl poznat izraelský vědecký ekosystém, navázat kontakty ve start-upovém prostředí a pro české vědce jsou příležitostí studovat na prestižních institucích pod vedením izraelských vědců. 

„Izrael je pro nás coby vědecká a technologická velmoc inspirací. Jsem rád, že IOCB Tech jako lídr v oblasti transferu technologií může začínajícím českým vědcům nabídnout ty nejlepší příklady ze světa. Studenti díky našemu projektu poznají fungování izraelské vědy a získají nový pohled na řešení vlastní práce,“ vysvětluje prof. Martin Fusek, ředitel IOCB Tech a guru technologického transferu v České republice.

V roce 2022 startují Czech-Israeli Innovation Internships pilotní fází a grant pokryje studentům cestovní náklady, víza, ubytování a diety. Dvouměsíční pobyty budou probíhat od dubna do října, vyhodnocení projektu a vyhlášení dalšího ročníku proběhne v listopadu.

JUDr. Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory k tomu dodává: „V Izraeli náš program přivítali s nadšením a čeští studenti zamíří na špičková pracoviště, jakými jsou Weizmannův institut věd, Telavivská univerzita nebo Technion.  Česko-izraelská smíšená obchodní komora se podpoře aplikovaného výzkumu a transferu technologií věnuje dlouhodobě.  Ve spolupráci s partnerskou Izraelsko-českou obchodní komorou (ICCI) a velvyslanectvím ČR v Tel Avivu pomáháme zprostředkovat další kontakty do co nejširšího spektra izraelských firem, tak, aby studenti poznali komplexní vyspělý izraelský start-upový ekosystém. Těším se, že studenti po návratu budou schopni pomáhat rozvíjet podobný ekosystém i v ČR.“

„Stáže českých studentů v Izraeli skvěle propojí špičkový biomedicínský výzkum obou zemí. Nejen že program mladým vědcům zprostředkuje kontakt s novými technologiemi, ale umožní jim také vhled do systému vědy v této zemi, a to včetně rychlého přenosu výsledků vědy do praxe, který je právě v Izraeli na vysoké úrovni a na který dnes na 1. lékařské fakultě UK intenzivně cílíme,“ říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prof. Martin Vokurka.

Do Izraele vycestují dva studenti VŠCHT, Anežka Kramná a Jan Trnka, postgraduální studentka medicíny 1. LF UK Kateřina Veselá, která se věnuje výzkumu nových léků na léčbu neurodegenerativních onemocnění, bioložka Anna Kampová nebo Klára Janoušková, expertka na počítačové vidění a rozpoznávání textu. 

V pilotní fázi projektu byli studenti vybráni na doporučení členů vědecké rady Nadačního fondu Neuron. „Dlouhodobě podporujeme mladé vědce a propojení vědy s byznysem je pro nás důležitým tématem, díky kterému můžeme dál popularizovat českou vědu. Rádi jsme novému studijnímu programu dali expertní pohled a zaručili se za kvalitu studentů,“ říká předsedkyně správní rady NF Neuron Monika Vondráková. 

Studenty, kteří se zúčastní Czech-Israeli Innovation Internships, už přijala izraelská velvyslankyně Anna Azari, kterou záměr podpořit mladé vědce nadchl. „Vítám každou aktivitu, která přiblíží Izrael mladé generaci. Díky stážím budou mít studenti jedinečnou příležitost navázat cenné kontakty, které budou moci využít v budoucí kariéře. Doufám, že pobyt v Izraeli pro ně bude představovat nový impulz jak na projektech, tak i v celkovém přístupu k vědě a podnikání,“ řekla na setkání s prvními stážisty nového stipendijního programu.

Sledujte naše neuronové sociální sítě