Kde žije nejstarší tatérka a co znamená myslet skrze tělo?

Odpovídají původní obyvatelé naší romantické představě o lidech nedotčených civilizací? Jak je těžké začlenit se do jejich kmene? Znamená rozdílný jazyk i rozdílné myšlení? A co znamená "myslet skrze tělo"? Tyto a mnoho dalších otázek rozebíráme s doc. Martinem Soukupem v nové epizodě Neuron Podcastu, který vzniká ve spolupráci s Brain We Are. 

Hostem nového podcastu byl kulturolog a kulturní antropolog doc. Martin Soukup, laureát Ceny Neuron pro mladé vědce v oboru společenské vědy, který zkoumá vývoj obyvatelstva největšího tropického ostrova Papua Nová Guinea.

Na otázku, čím bychom se mohli od zkoumaných kultur inspirovat, Martin Soukup odpovídá: „Bylo by fajn se inspirovat v přístupu ke smrti.  U nás je veřejné truchlení za někoho blízkého velmi redukováno. Mrtvá těla jsou rychle a hygienicky odklízena z veřejného prostoru. Veřejné truchlení se odehrává asi půl hodiny. Naproti tomu v Javanu se komunita schází k truchlení víc jak týden.“

Stejně jako se vyhýbáme bolesti podáním růžové pilulky, tak i zkušenost se smrtí odsouváme do pozadí. Martin Soukup se domnívá, že to je pro společnost velmi nezdravé. Tento jev si spojuje i se vzrůstající poptávkou po tzv. dark tourism (tj. turismus na místa spojená se smrtí nebo utrpením). 

„Dnes říkáme, on je na to ještě malý, aby se účastnil pohřbu. Já si naopak myslím, že dítě by s tím mělo být konfrontováno. Když jsme v pozdějším věku konfrontováni se ztrátou blízkých osob, může nám nedostatek zkušenosti se smrtí celou situaci ještě ztížit“, doplňuje Martin Soukup.

Jedním z témat podcastu je i význam tetování. Současné vnímání tetování je často takové, že jde o relativně nový fenomén a jde o věc spíše nevhodnou. Martin Soukup uvádí, že se tetovalo možná už v mladém paleolitu. V každém případě je tu tetování tisíce let. V různých kulturách mělo tetování různý význam - jedním z nich bylo i utváření vlastní identity. Martin Soukup prozradil, že sám tetování nemá."Svoji možnost jsem promarnil, když jsem byl s kolegy na Filipánách", vysvětluje. Tam tetuje údajně nejstarší tatérka světa, která o sobě tvrdí, že tetovala ještě poslední lovce hlav.

Pro více informací zveme k poslechu podcastu.

POSLECHNĚTE SI DALŠÍ NEURON PODCASTY

PODCAST S LENKOU ZDEBOROVOU O NEURONOVÝCH SÍTÍCH

PODCAST S VÁCLAVEM DEJČMAREM O TAJÍCH LIDSKÉ MYSLI 

PODCAST S BARBAROU PALDUS O PRVNÍM VYNÁLEZU I NUTNOSTI INOVACE

POCAST S HALINOU ŠIMKOVOU O DOKONALÉM ZLOČINU

PODCAST S ONDŘEJEM PEJCHOU O ČERNÝCH DÍRÁCH A VÝTAHU DO VESMÍRU

PODCAST S TOMÁŠEM MIKOLOVEM O UMĚLÉ INTELIGENCI A PRÁCI PRO TECHNOLOGICKÉ GIGANTY

PODCAST S PETREM KOHOUTEM O SYMBIÓZE HUB A DALŠÍCH ROSTLIN V LESE

Sledujte naše neuronové sociální sítě