Expedice Neuron se vrací do Konga

Rada Expedice Neuron schválila podporu 500 000 Kč na pokračování výzkumu v Kongu. Zoologové Tomáš Jůnek a Arthur Sniegon tak mohou navázat na předloňskou expedici Neuron Dzamba Ya Lobi, pokračovat ve studiu biodiverzity a rozvinout spolupráci s ochranářskými organizacemi, které v Kongu působí. 

„Mám z toho radost a už se zpátky do Konga těším,“ říká Tomáš Jůnek, „vydám se tam začátkem června, abych připravil podmínky pro další výzkum a ostatní členové výpravy se ke mně připojí později.“ Cílem opět bude území mezi národními parky na hranicích Konga, Kamerunu a Gabonu, kde žijí velká zvířata včetně ohrožených pralesních slonů.

„Společně se Světovým fondem na ochranu přírody WWF budeme zkoumat jejich život na salinách, oblastech, které si sami udržují,“ dodává Tomáš Jůnek, „cílem je vyhlásit prostor za chráněné území. Chceme zajistit, aby zde navzdory plánované přehradě zůstaly pro zvířata koridory, aby zvířata mohla mezi národními parky volně procházet a komunikovat spolu.“

První expedici se v roce 2019 podařilo navázat spolupráci s WWF a připravit velkoplošný monitoring s fotopastmi. Došlo k základnímu zmapování prostředí, toho, jaká zvířata na území žijí a kudy chodí krajinou. „Data ukážeme vládě nebo majitelům těžařských firem, abychom je přesvědčili, že je nutné zachovat pralesní koridor pro zvířata,“ vysvětluje Tomáš Jůnek v našem rozhovoru

Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi kromě toho sjednotila české vědce, kteří v Kongu pracují, do jednoho subjektu. „Příspěvek od Neuronu nám znovu umožní dát jednotu a sílu lidem, kteří se věnují problematice střední Afriky a Konga, biodiverzity a ochrany prostředí,“ dodává Tomáš Jůnek.