Expedice Neuron naposledy vyráží do Konga. Práce ale nekončí

Tomáš Jůnek je na místě, v Kongu ho ale zastihly zprávy o okupaci Ukrajiny a toto sdělení považuje za důležitější, než mluvit o tom, že mu nedorazily zavazadla...

Po návratu do civilizace poslal další vzkaz: v pralese všechno bolí a pohybovat se v něm není pohodlné, když ale přijmete jeho pravidla, odmění se vám. Proto, říká Tomáš Jůnek, nechte prales být. 

Takhle vypadají africké saliny, útočiště ohrožených zvířat v pralese, které se vydal tým Tomáše Jůnka s Expedicí Neuron mapovat. Fotopasti umístěny, hlásí na konci expedice. 

Zmapovat a uchránit biokoridory mezi národními parky, objevit neznámá stanoviště pralesních zvířat a podpořit protipytlácké aktivity. Cíl Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi zůstává stejný jako u předchozích dvou výprav, tentokrát se ale skupina vedená Tomášem Jůnkem vrací do Konga na místa známá s předsevzetím, že ve svých pralesních objevech proniknou ještě dál.

„Vrátíme se na saliny, které jsme takto podrobně sledovali jako první na světě, na biokoridoru rozmístíme fotopasti a čeká nás příprava dalších aktivit se Světovým fondem pro ochranu přírody,“ popisuje Tomáš Jůnek z Fakulty životního prostředí ČZU plány na přelom února a března. Jeho tým stráví v Kongu další měsíc, pod hlavičkou Expedice Neuron už potřetí.

První výprava proběhla v roce 2019, kdy Nadační fond Neuron částkou 1 000 000 Kč podpořil úsilí českých vědců o zmapování území ve středu Afriky a zahájení spolupráce s ochranářskými organizacemi. Druhá výprava, na kterou Neuron věnoval dalších 500 000 Kč, se v září 2021 vrátila z Konžské republiky s nečekaným objevem. V odlehlých pralesích na hranici s Kamerunem se jí podařilo objevit dosud neznámou salinu, významné stanoviště ohrožených zvířat, zlikvidovat dvě pytlácké skupiny a zaznamenat výskyt vzácné guerézy černé. 

Saliny jsou otevřené palouky v džungli, kde si sloni a další druhy zvířat doplňují minerály, využívají je i k sociálním interakcím. „Novou salinu jsem loni vytipoval díky satelitním mapovým podkladům, které v Kongu běžně nepoužívají. Většinou se saliny nacházejí u řek, kde se častěji pohybují lidé, takže jsou místním i ochranářům známé,“ vzpomíná na úspěšnou výpravu Tomáš Jůnek. 

Nově objevená salina jako jedna z mála leží uprostřed pralesa a je důležitým místem setkávání slonů. „Poslední známky přítomnosti lidí jsou od ní vzdálené den a půl, vesnice dobré tři dny chůze těžkým terénem. Je pravděpodobné, že vznikla odumřením stromů v zabahněném údolí. Já s konžským kolegou jsme byli téměř jistě první lidé, kteří ji viděli na vlastní oči,” dodává Jůnek. Teď přichází chvíle na důkladné zmapování vybraných salin a na instalaci desítek fotopastí a akustických rekordérů pro záznam sloních zvuků a případné střelby. 

Únorová cesta do Konga je dosavadním vyvrcholením spolupráce týmu Tomáše Jůnka a Nadačního fondu Neuron. Práce na projektu ale nekončí, mezinárodní spolupráce s ochranářskými i výzkumnými organizacemi se naopak prohlubuje a hned v srpnu se Češi do Konga vypraví znovu, aby získali snímky a nahrávky z nyní instalovaných rekordérů. Výsledky pak představí místním úřadům a byznysmenům s jasným vzkazem: ohrožená zvířata potřebují v rozvíjejícím se Kongu nejen pokud možno nedotčené přirozené prostředí, ale i aktivní ochranu. 

Pro aktuální informace o třetí výpravě Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi sledujte náš web nebo sociální sítě. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě