Expedice Neuron nabízí vědcům 1 000 000 Kč

Nadační fond Neuron vyhlašuje nový grant Expedice Neuron, ve kterém mohou čeští vědci získat na terénní výzkum až milion korun. Expedice Neuron navazují na éru cestovatelů Hanzelky a Zikmunda a jsou otevřené pro vědce a výzkumníky všech oborů. 

Nadační fond Neuron dosud vypravil deset expedic do nejrozmanitějších míst na světě a z mecenášských darů vyplatil 4,5 milionů korun na jejich realizaci. Grant Expedic Neuron přijímá přihlášky do 31. října 2022, expediční rada vedená Petrem Horkým vyhlásí vítěze v lednu 2023. 

„V našich expedicích oceňujeme originalitu výzkumu, jeho přínos světové vědě a také inspiraci pro novou generaci vědců. Expedice Neuron jsou jedním z pilířů práce Nadačního fondu Neuron,“ říká předsedkyně správní rady Monika Vondráková. „Tímto grantem završíme intenzivní rok s Expedicemi Neuron, kdy se nám podařilo ochránit ohrožená zvířata, zkoumat dlouhověkost žraloka, odebrat vzorky z ledovců v tropické Africe. A ještě nás čeká výprava za asexuálním baziliškem,“ dodává. 

V březnu završila Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi první část své práce v Kongu: tým zoologa Tomáše Jůnka mapoval pohyb ohrožené zvěře, navázal spolupráci s mezinárodními organizacemi a bojoval proti pytlákům. 

V květnu se do Afriky vypravil tým polární ekoložky Marie Šabacké, aby v Ugandě blízko rovníku prozkoumal ledovcové objekty a porovnal je se složením ledovcového masivu na severním pólu.

V srpnu vyjela skupina vedená prof. Václavem Brázdou na Island, aby získala DNA žraloka malohlavého a využila ji pro odhalení tajemství jeho dlouhověkosti.

Zatím poslední Expedice Neuron je plánovaná na listopadu, kdy se čeští vědci v čele s biologem Lukášem Kratochvílem vypraví do Hondurasu, aby zkoumali rozmnožování panenského baziliška.

„Těším se, že stejně objevné a přínosné budou další expedice, do kterých zvu všechny vědecké a akademické pracovníky. Našim žadatelům o grant mimo štědrého rozpočtu a odborné podpory také zaručujeme minimum administrativní práce, aby se mohli soustředit na vědeckou práci. O tu nám v Neuronu jde především,“ uzavírá Monika Vondráková.

Sledujte naše neuronové sociální sítě