Barbara Paldus: Věda na Stanfordu a byznys v Silicon Valley

Přijďte v úterý 8. listopadu od 12:45 hod. na Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde Nadační fond Neuron ve spolupráci s Fakultou podnikohospodářskou pořádá přednášku Barbary Paldus, ambasadorky a mecenášky NF Neuron.

Barbara Paldus v sobě spojuje excelentní vědkyni a špičkovou podnikatelku: vystudovala Stanford, aby se vrhla do byznysu v Silicon Valley a dnes řídí firmy a investuje do nich. Má jedinečné zkušenosti s vědeckým transferem, který je pro české studenty velkou výzvou a příležitostí. Barbara Paldus vysvětlí, jak vědecký transfer funguje a proč v něm uspěla právě ona. 

Pro Nadační fond Neuron je vědecký transfer jedním ze stěžejních témat. Na našich platformách propojujeme vědce a podnikatele, kteří mezi sebou hledají inspiraci a spolupráci. Zároveň inspirujeme ke studiu budoucí "transferáře", osobnosti mezi vědou a ekonomií, kteří jsou experti na komercializaci duševního vlastnictví. 

Barbara Paldus, excelentní vědkyně a úspěšná česko-americká podnikatelka, vystoupí na přednášce v 8. listopadu ve Vencovského aule Vysoké školy ekonomické v Praze. Mezi 12:45 a 14:15 hod. uvede vlastní případové studie a bude diskutovat o aplikaci vědeckého výzkumu do byznysu.

Přednáška ambasadorky Nadačního fondu Neuron je určena pro studenty všech vysokých škol a jejich pedagogy, vstup je volný. 

Vizionářka, vědkyně, podnikatelka a výkonná ředitelka. To je Barbara Paldus. Její kariéru ovlivnil otec Josef Paldus, významný chemik a laureát Ceny Neuron z roku 2015. Díky jeho inspiraci absolvovala Stanford s doktorátem v elektrotechnice a měla možnost se stát respektovanou akademičkou. Taková kariéra ji ale nelákala a dnes si pochvaluje, že dělá přesně to, co ji baví – své poznatky nabízí veřejnosti k praktickému využití: za sebou přitom má 42 patentů nebo firmy s valuací ve stovkách milionů dolarů. 

Cílem její první společnosti Picarro, kde využila své patenty ze Stanfordu, bylo přinést absolutní měření v reálném čase do medicíny a životního prostředí – diagnostikovala dech, aby mohla včas odhalit onemocnění, měřila oxid uhličitý a metan pro boj s globálním oteplováním. Cílem druhé společnosti Finesse bylo snížit dopad rakoviny a pandemií pomocí optických senzorů, bioreaktorů a dalšího hardware a software.

„Dnes se ve firmě Codex Labs věnuji dermokosmetice – jsme biotechnologická společnost, která se věnuje zkoumání mikrobiomu a produktům, které jsou přínosné v péči o pleť,“ říká Barbara Paldus, která je také aktivní ve venture kapitálovém fondu Sekhmet Ventures. 

Barbara Paldus od roku 2022 spolupracuje s Nadačním fondem Neuron jako mecenáška a ambasadorka vědeckého transferu.

Sledujte naše neuronové sociální sítě