5 věcí, které je potřeba udělat před další pandemií

Robert Langreth za přispění Jamese Patona a Rileyho Griffina se zamýšlí nad tím, jak pomocí pěti kroků zvládnout potenciální příchod další pandemie. Originální text v angličtině přinesl Bloomberg Businessweek. Shrnutí nás má připravit na to, že další pandemie bezesporu budou, ale nemusí být tak dramatická, pokud si naplánujeme kroky dopředu.

V lednu 2017 se v kancelářích Úřadu pro biomedicínský pokročilý výzkum a vývoj ve Washingtonu objevil dokument popisující strategii pro zastavení budoucích pandemií. Nastiňoval řadu způsobů vakcinací, doporučoval vytvoření týmu 180 vědců, lékařů a dalších odborníků. Odhadovanénáklady: 595 milionů dolarů za 10 let. Na konci roku 2019 každý odborník na infekční choroby věděl, že dříve nebo později něco jako nový koronavirus přijde, stejně jako se dnes ví, že Covid 19 nebude poslední pandemií. Krátce před svou inaugurací prezident Biden navrhl utratit 20 miliard dolarů na urychlení zavedení očkování. To je začátek. Ale plán, který může chránit USA před masovou smrtí, katastrofickými ekonomickými škodami a nekompetentními politickými vůdci, bude muset být komplexnější. Pravděpodobně to bude zahrnovat alespoň pět samostatných oblastí výzkumů a investic. Především bude vyžadovat pečlivou přípravu.

1. Sledování patogenů

Svět nemůže eliminovat vznikající nemoci. V blízkosti zvířat žije příliš mnoho lidí a je zde příliš mnoho mezinárodních letů. Jen v 21. století se lidstvo potýkalo s vypuknutím SARS v roce 2003, H1N1 v roce 2009, MERS v roce 2012, Ebola v roce 2014 a nyní Covid. Do budoucna můžeme očekávat vysoce virulentní filoviry, které zahrnují viry Ebola a Marburg; rychle se šířící flaviviry přenášené komáry, jako jsou ty, které způsobují ziku a horečku dengue; a netopýry přenášené paramyxoviry, jako Nipah a Hendra. Odhaduje se, že na světě existuje asi 1,7 milionu neznámých savčích virů, z nichž mnohé by se mohly uchýlit i na člověka. Identifikace dvou třetin těchto patogenů by stála něco málo přes 1 miliardu dolarů. To by vědcům poskytlo vodítka o tom, které viry představují největší riziko pro člověka, což by komunitám v potenciálních horkých místech umožnilo soustředit se na snížení rizika a pomoci vládám a výzkumným institucím přidělit zdroje pro další studium. Mnoho odborníků ve skutečnosti předpovídalo pandemii po celá léta, ale nemohli nikoho přesvědčit, aby s tím něco udělal.

2. Rozšíření WHO

Pandemický dohled musí být celosvětovým úsilím. Což znamená, že je čas zvážit nové globální partnerství, které by nad nimi dohlíželo. Strukturální nedostatky Světové zdravotnické organizace byly dobře zdokumentovány. USA a další státy jsou kritizovány za to, že jsou vůči Číně příliš uctivé, a že pomalu ohlašuje ohnisko globální nouze. Na počátku loňského roku Čína pomalu připustila závažnost problému ve Wu-chanu a nenechala okamžitě do města poslat mezinárodní zdravotnické experty, aby vyhodnotili hrozbu. V USA prezident Trump čelil hrozící krizi tím, žeAmeričany ujistil, že Covid jednoduše odejde. Thomas Bollyky, který vede globální zdravotní program v Radě pro zahraniční vztahy, zdůrazňuje, že nic z toho není nové. "Toto je opakovaný problém," říká. Čína pomalu uznala propuknutí SARS v roce 2003 a v roce 2014 úředníkům v západní Africe trvalo měsíce, než uznali, že záhadné nemoci v odlehlých oblastech způsoboval virus Ebola, což umožnilo šíření viru.

3. Genetické sekvenování a trasování

Trasování viru je náročný proces, který zahrnuje vytváření seznamů kontaktů s pacienty a následné volání těchto lidí, aby se zjistilo, kdo další by se mohl nakazit. Genové sekvenování naopak nabízí lákavou možnost sledování šíření viru s molekulární přesností. Časté a intenzivní virovésekvenování by pomohlo odpovědět na otázky, jako je to, jak široce se daný kmen šíří v komunitě, jako je škola, a zda by kmen mohl mutovat, aby se stal rezistentním na stávající vakcíny.

Díky všudypřítomnosti vysokorychlostních strojů na sekvenování genů stojí sekvenování celého genomu viru jen asi 50 $. Tato informace umožňuje rozsáhlé sledování mutací. Bohužel v USA byly vzorky virů sekvenovány pouze asi u 3 z 1 000 pacientů s Covidem. Biden tento problém uznal, oznámil plány na drastické vybudování kapacity sekvenování.

4. Rychlejší vývoj vakcín

Vakcíny byly dosud nejpozoruhodnějším příběhem úspěchu v současné pandemii. Na trhu v USA již existují dvě vysoce účinné možnosti a třetí vakcína od společnosti Johnson & Johnson čeká na finální schválení. Včasné investice vlády USA do technologie mRNA pomohly společnosti Moderna Inc. přivést kandidáta na vakcínu k pokusům na lidech za rekordních 66 dní. Stále však bylo zapotřebí více než čtyři měsíce zkoušek fáze I a fáze II, aby se potvrdila bezpečnost a našla správná dávka, než mohla na konci července začít rozhodující studie fáze III.

5. Vyřešení distribuce a logistiky

Dostat testy a vakcíny k lidem rychle. Přizpůsobení logistiky v tak velkém a komplikovaném lékařském systému, jaký je v USA, však může trvat měsíce předběžného plánování a koordinace, a je třeba vyvinout databáze, které by vše sledovaly. V roce 2020 se to nestalo, protože Trumpova administrativa trvala na tom, aby státní vlády prováděly testování, získávaly a distribuovaly osobní ochranné prostředky a implementovaly protokoly o distribuci vakcín.Toto bylo pravděpodobně zpětně nejnešťastnější a nejjednodušší předcházení selhání. Bidenův plán, aby federální vláda zřídila mobilní kliniky a komunitní očkovací střediska na tělocvičnách a stadionech, by mohl věci urychlit. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě