NEURON JUNIOR

Představujeme krásu vědy nejmenším, inspirujeme nadějné studenty k vědecké kariéře. Ve spolupráci s vysokými školami a světovými vědeckými institucemi studenty propojujeme s nejlepšími vědci a nabízíme jim zahraniční stáže. Dlouhodobě podporujeme organizace, které pomáhají studentům v jejich prvních vědeckých příležitostech.

PODPORUJEME TALENTOVANÉ DĚTI A STUDENTY

Neuron je znovu partnerem Juniorské vědecké konference. Akce pořádaná Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy je určena dětem a mládeži ve věku 10 až 19 let, kteří mají zájem o vědu a nebojí se změřit si síly a koná se 21.-22. října 2022. Neuron kromě finanční podpory propojí nejšikovnějšího účastníka nebo účastníky s nejlepšími českými vědci — laureáty Cen Neuron a dalšími excelentními vědci působících v nejlepších výzkumných pracovištích v České republice.

Czech-Israeli Innovation Internships jsou programem studijních stáží, které mladým vědcům dovolují poznat vědu v Izraeli se zaměřením na komercializaci a technologický transfer. Program v pilotní fázi podpořily IOCB Tech, Česko-izraelská smíšená obchodní komora a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. První stipendisté strávili v Izraeli jaro a léto 2022, pokračování programu připravujeme na rok 2023.

Fyziklání je fyzikální soutěž pořádaná studenty Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy pro studenty středních škol. Letos se uskutečnila 11. února v Praze a zúčastnilo se jí 776 studentů. Nadační fond Neuron byl generálním partnerem akce a náš příspěvek byl využitý na ubytování účastníků a pronájem prostor. Součástí víkendového setkání byla také přednáška Lenky Zdeborové, laureátky Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika. Podívejte se na záznam jejího vystoupení k tématu Physics of Computation. 

10. ročník juniorské vědecké konference se konal ve dnech 5. 11. – 6. 11. 2021 na akademické půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Hlavním cílem akce  je zprostředkovat dětem jedinečné zážitky z vědeckého prostředí a motivovat je tak k dalšímu studiu přírodovědných a technických oborů a umožnit jim navštívit odborné laboratoře. A setkat se s opravdovými vědci, kteří jim mohou pomoci se získáváním zkušeností v další vědecké činnosti.

SPLNĚNÉ VĚDECKÉ SNY

Neuron splnil v minulosti sny čtyřem dětem. Jeden z mladých nadšenců do astrofyziky si například splnil sen návštěvou CERNu, jeden mladý vědátor pak zažil stáž na špičkovém vědeckém pracovišti ÚOCHB a další nadšenec do astronomie se pak podíval do planetária v Hamburku.

Všichni ale získali zkušenost, která je posunula v jejich začínající vědecké kariéře mnohem dále. 

Daniel Svoboda

David Dvorský