EXPEDICE NEURON

Expedice Neuron navazují na slavnou éru cestovatelů Zikmunda a Hanzelky a za podpory mecenášů Nadačního fondu Neuron umožňujeme českým vědcům terénní výzkum po celém světě.

Zkoumali jsme ledovce v tropech, objevili bekasinu královskou a opice uakari, hledali jsme krokodýla konžského, mapovali nejhlubší propast. Poznáváme svět v celé jeho rozmanitosti a věnujeme se projektům, ve kterých česká věda zanechává mezinárodní odkaz.

Nadační fond Neuron z darů mecenášů dosud podpořil devět expedic v celkové hodnotě 3,6 milionů korun, další až milion korun čeká na Expedici Neuron vyhlášenou v prosinci 2021. 


Máme až 1 000 000 Kč pro novou Expedici Neuron. Přihlaste svůj výzkum!


Jak se přihlásit

1. Představte nám návrh své expedice, její průběh a cíle. Vysvětlete nám, proč si grant zaslouží právě vaše cesta a k jakému poznání přispějete. Stačí nám prezentace do 10 slidů ve formátu PDF.

2. Řekněte nám, kdo jste a představte nám další členy vaší výpravy nebo spolupracující organizace. Zajímají nás vaše zkušenosti z terénu i s popularizací vědy. Natočte prosím video do 5 minut, ve kterém se dozvíme všechno důležité. 

3. Vyplňte nejpozději do 31. ledna 2022 online přihlášku, ve které uvedete kontaktní údaje, přiložíte prezentaci a link na vaše video. 

4. Přijetí vaší žádosti vám potvrdíme e-mailem z adresy info@nfneuron.cz, kam směřujte i další dotazy k Expedici Neuron. 

5. Expediční rada do konce února 2022 vyhodnotí přihlášené projekty a se třemi finalisty se setká v březnu 2022 a vítězný projekt vyhlásí do konce března 2022. Vybraná expedice musí být realizována nejpozději do května 2023.


31. ledna 2022 Uzávěrka podání přihlášek na Epedici Neuron 

28. února 2022 Expediční rada vybere tři finální projekty

31. března 2022 Vyhlášení a představení vítězného projektu

31. května 2023 Nejzazší termín uskutečnění Expedice Neuron


Přihláška na Expedici Neuron


Žadatel

Přiložte prosím reference a CV ve formátu PDF *
Další soubor (nepovinné)

O expedici


Nahrajte prosím prezentaci (max. 10 slidů) ve formátu PDF *
Rozpočet expedice ve formátu XLS/XLXS (Excelovská tabulka) - uveďte prosím jednotlivé položky *

Vzor pro vyplnění rozpočtu expedice najdete ZDE

Inspirujte se

Tomáš Jůnek se dvakrát vydal do Konga, aby zmapoval a uchránil biokoridory mezi národními parky, objevil neznámá místa v pralese a rozbil pytlácké gangy.
Marie Šabacká vyrazila se svým týmem k nejsevernějším místům Špicberk, aby popsala dosud neznámou diverzitu a produktivitu afrických ledovců.

Ornitolog Vojtěch Kubelka se vydal do střední části Peru, aby dokázal existenci bájné bekasiny královské.

Hydrogeoložka Helena Vysoká a tým jeskynních potápěčů zkoumali poslední bílé místo na mapě Česka a prokázali, že Hranická propast je nejhlubší zatopená jeskyně na světě.

Expediční rada Neuron

Miroslav  Bárta

Miroslav Bárta

Archeolog a egyptolog

od roku 2011 vede Miroslav Bárta archeologické výzkumy Českého egyptologického ústavu FF UK na lokalitě Abúsír a od 2013 je jeho ředitelem. Intenzivně se zabývá vztahem člověka a krajiny ve starověku.

Alex Bernardová

Alex Bernardová

Polární ekoložka

Alex Bernardová vystudovala Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, specializuje se na analýzu rostlinných makrozbytků, vegetační historii a polární ekologii.

Petr Horký

Petr Horký

Cestovatel, dokumentarista a předseda Expediční rady NF Neuron

Cestovatel, spisovatel, dokumentarista a producent. Podnikl desítky filmařských, potápěčských a polárních expedic, během kterých natáčí dokumentární filmy a převádí je do knih.

Pavel Němec

Pavel Němec

Dramaturg Prima ZOOM

Televizní stanice Prima ZOOM se specializuje na dokumentární a vzdělávací filmy a je určena těm, kteří chtějí vědět víc a poznat svět zblízka. Pavel Němec se jako dramaturg výrazně podílí na jejím zaměření a programové skladbě.

Petr Pokorný

Petr Pokorný

Biolog a paleoekolog

Pracuje v Centru pro teoretická studia, odborně se zaměřuje na vývoj vegetace v posledním glaciálu a holocénu. Spolupracuje s archeology na různých českých i zahraničních projektech, například na archeologicko-paleoekologickém výzkumu středního Nilu v Súdánu.

Václav Šilha

Václav Šilha

Cestovatel a fotograf

Oceňovaný fotograf, je známý svými snímky zvířat v divoké přírodě. S fotoaparátem v ruce už procestoval všech 6 kontinentů včetně Antarktidy. Pravidelně publikuje u nás i v zahraničí, jeho snímky byly zveřejněny např. v BBC Wildlife Magazine, National Geographic a v dalších zahraničních titulech.

Tomáš  Tureček

Tomáš Tureček

Šéfredaktor National Geographic

Od 2002 je šéfredaktorem české edice National Geographic. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, zabrousil ale i do studia afrikanistiky a etnologie na Filozofické fakultě. Má za sebou 13 let práce pro MF DNES v zahraniční rubrice, napsal prvního českého průvodce po Jihoafrické republice.


Staňte se součástí exkluzivní komunity byznysmenů a vědců.

Buďte v obraze

Objevy čekají všude, tak je nepropásněte! Každý měsíc vám zašleme dávku čerstvých informací ze světa vědy a Neuronu.