EXPEDICE NEURON ZA ASEXUÁLNÍM BAZILIŠKEM

2022 - Honduras - vedoucí expedice: biolog a zoolog Lukáš Kratochvíl

Je bazilišek Laemanctus julioi v přírodě asexuální? Jaký je původ v Evropě chované asexuální linie? Je asexuální linie mezidruhovým křížencem jako ostatní asexuální plazi? A z kolika genetických klonů jsou složeny případné divoké asexuální populace? To jsou otázky, na které se bude snažit odpovědět Expedice Neuron, která v říjnu 2022 zamíří do Hondurasu.


Expedice spojí terénní pozorování bazilišků s jejich bezpečným odchytem k odebrání vnějších parazitů a vzorku trusu pro zjištění složení potravy a z ocasní cévy proběhne odběr vzorku krve pro genetickou analýzu. Projekt může vést k odhalení nové asexuální linie plazů, kterých je dnes známo jen dvanáct, a to ve skupině, u které asexualita možná vznikla nezávisle na hybridizaci. To by úplně proměnilo představy o vzniku asexuality u obratlovců a také pochopení evoluce sexu. Kromě obecných otázek pomůže projekt zmapovat rozšíření jednotlivých druhů bazilišků a posoudit míru ohrožení dvou nově rozpoznaných honduraských druhů Laemanctus julioi a Laemanctus waltersi, o kterých dosud nebyly publikovány téměř žádné údaje.

Expedici Neuron 2022 do střední Ameriky povede prof. Lukáš Kratochvíl, evoluční biolog a zoolog, expert na evoluci způsobů určení pohlaví a pohlavních chromozomů. Vedoucí katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ve svém týmu má také zástupce Akademie věd, Zoologické a botanické zahrady města Plzně, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a počítá i s výzkumníky z Hondurasu a Panamy.