EXPEDICE NEURON

Náš grantový program Expedice Neuron pomáhá vědcům v terénním výzkumu, při kterém zanechávají mezinárodní odkaz. Zkoumali jsme ledovce v tropech, objevili jsme bájného ptáka bekasinu královskou, našli zapomenutého krokodýla konžského, měřili jsme délku nejhlubší propasti na světě. Navazujeme na slavnou éru cestovatelů Zikmunda a Hanzelky a poznáváme svět v celé jeho rozmanitosti. Nadační fond Neuron z darů mecenášů dosud podpořil třináct expedic v celkové hodnotě 4,6 milionů korun. Poznejte úspěchy Expedic Neuron

Tomáš Jůnek se třikrát vydal do Konga, aby zmapoval a uchránil biokoridory mezi národními parky, objevil neznámá místa v pralese a rozbil pytlácké gangy.
Marie Šabacká vyrazila se svým týmem k nejsevernějším místům Špicberk, aby popsala dosud neznámou diverzitu a produktivitu afrických ledovců.

Ornitolog Vojtěch Kubelka se vydal do peruánských Andách, aby dokázal existenci bájné bekasiny královské, která byla považovaná za vyhynulou.

Hydrogeoložka Helena Vysoká a tým jeskynních potápěčů zkoumali poslední bílé místo na mapě Česka.

Historie Expedic Neuron

2022 | Expedice Neuron Za dlouhověkostí žraloka malohlavého
2022 | Expedice Neuron Za asexuálním baziliškem
2021 | Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi ekologa Tomáše Jůnka: pokračování expedice z roku 2019
2020 | Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi ekologa Tomáše Jůnka: pokračování expedice z roku 2019
2019 | Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi ekologů Arthura Sniegone a Tomáše Jůnka
2018 | Expedice Neuron K tropickým ledovcům polární vědkyně Marie Šabacké
2017 | Expedice Neuron Po stopách bekasiny královské ornitologa Vojtěcha Kubelky
2017 | Expedice Neuron Za ztracenou opicí uakari vědeckého ilustrátora Jana Dungela
2017 | Expedice Neuron Nikdy nedostavěný sen antropologa Radovana Haluzíka
2016 | Expedice Neuron Po stopách krokodýla nilského herpetologa Václava Gvoždíka
2016 | Expedice Neuron Za ayahuascou psychiatra Tomáše Páleníčka
2015 | Expedice Neuron Pro výzkum hranické propasti hydrogeoložky Heleny Vysoké

Expediční rada Neuron

Miroslav  Bárta

Miroslav Bárta

Archeolog a egyptolog

od roku 2011 vede Miroslav Bárta archeologické výzkumy Českého egyptologického ústavu FF UK na lokalitě Abúsír a od 2013 je jeho ředitelem. Intenzivně se zabývá vztahem člověka a krajiny ve starověku.

Alex Bernardová

Alex Bernardová

Polární ekoložka

Alex Bernardová vystudovala Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, specializuje se na analýzu rostlinných makrozbytků, vegetační historii a polární ekologii.

Petr Horký

Petr Horký

Cestovatel, dokumentarista a předseda Expediční rady NF Neuron

Cestovatel, spisovatel, dokumentarista a producent. Podnikl desítky filmařských, potápěčských a polárních expedic, během kterých natáčí dokumentární filmy a převádí je do knih.

Pavel Němec

Pavel Němec

Dramaturg Prima ZOOM

Televizní stanice Prima ZOOM se specializuje na dokumentární a vzdělávací filmy a je určena těm, kteří chtějí vědět víc a poznat svět zblízka. Pavel Němec se jako dramaturg výrazně podílí na jejím zaměření a programové skladbě.

Petr Pokorný

Petr Pokorný

Biolog a paleoekolog

Pracuje v Centru pro teoretická studia, odborně se zaměřuje na vývoj vegetace v posledním glaciálu a holocénu. Spolupracuje s archeology na různých českých i zahraničních projektech, například na archeologicko-paleoekologickém výzkumu středního Nilu v Súdánu.

Václav Šilha

Václav Šilha

Cestovatel a fotograf

Oceňovaný fotograf, je známý svými snímky zvířat v divoké přírodě. S fotoaparátem v ruce už procestoval všech 6 kontinentů včetně Antarktidy. Pravidelně publikuje u nás i v zahraničí, jeho snímky byly zveřejněny např. v BBC Wildlife Magazine, National Geographic a v dalších zahraničních titulech.

Tomáš  Tureček

Tomáš Tureček

Šéfredaktor National Geographic

Od 2002 je šéfredaktorem české edice National Geographic. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, zabrousil ale i do studia afrikanistiky a etnologie na Filozofické fakultě. Má za sebou 13 let práce pro MF DNES v zahraniční rubrice, napsal prvního českého průvodce po Jihoafrické republice.

Buďte v obraze

Objevy čekají všude, tak je nepropásněte! Každý měsíc vám zašleme dávku čerstvých informací ze světa vědy a Neuronu.