Objevy čekají všude!
Projekt Expedice Neuron vznikl s cílem navázat na slavnou éru cestovatelů Zikmunda a Hanzelky ve snaze podpořit české vědce v terénním výzkumu po celém světě. Celkem jsme podpořili 8 úspěšných expedic do různých koutů naší planety.
Prozkoumejte přehled všech úspěšných expedic.

Jak se přihlásit
Přihlašování je každoročně oznamováno na našich stránkách. Odborná porota složená ze zástupců NF Neuron a vědecké rady vyhodnotí došlé návrhy a vybere finalisty, kteří budou pozváni k osobní prezentaci před zástupci poroty. Jak se přihlásit?
1. Napište projekt - jaký je váš výzkumný cíl? Proč je právě tato expedice důležitá? K jakému novému poznání přispěje? Formulujte své cíle.
2. Představte se - ukažte své nadšení pro vědu a dobrodružství. Natočte krátké video, ve kterém sebe a výpravu představíte.
3. Vyplňte online přihlášku (brána je zatím zavřená)
Zápisky z cest
Porota Expedic Neuron
Miroslav Bárta
Od r. 2011 vede archeologické výzkumy Českého egyptologického ústavu FF UK na lokalitě Abúsír a od r. 2013 je jeho ředitelem. Intenzivně se zabývá vztahem člověka a krajiny ve starověku, vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona.
Petr Pokorný
Pracuje v Centru pro teoretická studia, odborně se zaměřuje na vývoj vegetace v posledním glaciálu a holocénu. Spolupracuje s archeology na různých českých i zahraničních projektech, například na archeologicko-paleoekologickém výzkumu středního Nilu v Súdánu. Přednáší na Přírodovědecké a Filozofické fakultě UK. Jeho zájmy se pohybují na pomezí mezi přírodními a humanitními vědami.
Tomáš Tureček
Od roku 2002 je šéfredaktorem české edice National Geographic. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, zabrousil ale i do studia afrikanistiky a etnologie na Filozofické fakultě. Má za sebou třináct let práce pro MF DNES v zahraniční rubrice, napsal prvního českého průvodce po Jihoafrické republice.
Mgr. Alex Bernardová
Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, specializacuje se na analýzu rostlinných makrozbytků, vegetační historii a polární ekologii. Pracuje jako archeobotanička v Laboratoři archeobotaniky a paleoekologie na Jihočeské univerzitě a v Centru pro polární ekologii. Celkem šestkrát se zúčastnila expedice na norské Špicberky.
Václav Šilha
Oceňovaný fotograf, je známý svými snímky zvířat v divoké přírodě. S fotoaparátem v ruce už procestoval všech 6 kontinentů včetně Antarktidy. Pravidelně publikuje u nás i v zahraničí, jeho snímky byly zveřejněny např. v BBC Wildlife Magazine, National Geographic a v dalších titulech napříč celým světem.
Staňte se součástí exkluzivní komunity byznysmenů a vědců.
Buďte v obraze
Objevy čekají všude, tak je nepropásněte! Každý měsíc vám zašleme dávku čerstvých informací ze světa vědy a Neuronu.