Ceny Neuron 2019 ve fotografiích
Dne 6. listopadu v podvečer jsme ve dvoraně Národního muzea předali již 10. Ceny Neuron, a to osmičce excelentním českým vědcům a vědkyním. Slavnostnímu večeru přihlížely na dvě stovky významných hostů napříč vědeckým, kulturním i společenským světem. Výjimečnou atmosféru umocnila přítomnost šestice "spolumoderátorů" - Evy Jiřičné, Tomáše Halíka, Ondřeje Vetchého, Tomáše Šebka, Petra Pavla a Yemiho, kteří přijali pozvání NF Neuron a zhostili se prezentace jednotlivých kategorií. Večerem provedl přítomné hosty beatboxer En.Dru alias Ondřej Havlík.





















LAUREÁTI 2019
Věří, že věda posouvá
společnost dobrým směrem
prof. Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat
Cena Neuron za celoživotní přínos vědě 2019 v oboru biologie
Jiří Friml je oceněn za celoživotní výzkum rostlinného hormonu auxin, který dělá z rostlin organismy odolnější, než jsou lidé. Přišel na to, že právě auxin umožňuje rostlinám flexibilně se přizpůsobit změnám vnějšího prostředí – a přežit. Dvojnásobný držitel prestižních ERC grantů nyní působí na Institute of Science and Technology Austria. Jeho poznatky by mohly brzy zefektivnit pěstování plodin či zlepšit jejich kvalitu.
prof. Jan Nekovář, Ph.D.
Cena Neuron za významný vědecký objev 2019 v oboru matematika
Jan Nekovář oceněn za objevy v oboru teorie čísel. Jeho matematické důkazy z teorie eliptických křivek přispěly k udělení Fieldsovy medaile („Nobelovy ceny“ za matematiku) v roce 2014. V současnosti působí jako profesor na Sorbonně a je považován za jednoho z nejvýraznějších českých matematiků.
Lucie Kalousová, Ph.D., B.A., M.A.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce za výzkum vztahu mezi sociální nerovností a zdravím populace 2019 v oboru společenské vědy
Lucie Kalousová oceněna za výzkum vztahu mezi sociální nerovností a zdravím populace. Naše zdraví ovlivňuje nejen zdravotní péče či genetické dispozice, ale také faktory jako vzdělání, příjem či čtvrť, ve které žijeme. Zkoumá, proč je v některých zemích vztah mezi socioekonomickým statusem a zdravím silnější (např. ve USA) a v jiných slabší (např. ve Švédsku), a jak se dá takovému silnému vztahu předejít.
Petr Kohout, Ph.D.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce za výzkum prospěšného vztahu mezi houbami a rostlinami – mykorhizní symbiózy 2019 v oboru biologie
Petr Kohout svým výzkumem jako jeden z prvních u nás upozornil na to, že houby mohou ovlivňovat podobu celé naší krajiny – vytvářejí v půdě hustou síť, která rostliny propojuje, efektivně distribuuje živiny a pomáhá jim vzájemně komunikovat. To má vliv na kvalitu půdy a podobu celých rostlinných společenstev.
Ondřej Pejcha, Ph.D.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce za významné obohacení současných poznatků o chování supernov a jiných zániků a proměn hvězd 2019 v oboru fyzika
Ondřej Pejcha oceněn za významné obohacení současných poznatků o chování supernov a jiných zániků a proměn hvězd. Je držitelem prestižního ERC grantu a patří k nejtalentovanějším astrofyzikům u nás.
Become a patron
Be informed
Discoveries lie waiting all around, do not let them slip by! Every month we will send you a fresh batch of information about the world of science and Neuron.