Laureát

Mgr. Benjamin Vejnar, Ph.D.

Laureát Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2018 - matematika

Mgr. Benjamin Vejnar, Ph.D.

Benjamin Vejnar patří mezi nejtalentovanější mladé české matematiky. Věnuje se oboru topologie, konkrétně klasifikaci složitých topologických prostorů.
Zabývá se obecnou topologií a navazujícími matematickými partiemi. Společně s profesorem Krupskim zkoumali složitost klasifikačního problému v topologii. Podařilo se jim tuto složitost určit.  Díky tomu teď víme, že klasifikace některých topologických prostorů je stejně těžká jako klasifikace algebraických nebo kombinatorických struktur.

Jsme hrdí na práci matematika Benjamina Vejnara, který přispěl k novým poznatkům v matematické disciplíně – topologii.

Co na sebe prozradil Benjamin Vejnar?
 

Můj přínos ve třech větách
Zabývám se obecnou topologií a navazujícími matematickými partiemi. V posledním roce jsme společně s profesorem Krupskim zkoumali složitost klasifikačního problému v topologii. Podařilo se nám tuto složitost určit a díky tomu teď víme, že klasifikace některých topologických prostorů je stejně těžká jako klasifikace algebraických nebo kombinatorických struktur.

Co mě žene vpřed
Touha vyřešit problém a vědět, jak je to správně. Mám v tom podporu své snoubenky a rodiny.

Kdybych si měl vybrat slávu, nebo peníze, zvolil bych...
…štěstí. Jak peníze, tak sláva jsou pro mne jako pro věřícího člověka pomíjivé, ale to neznamená, že bych je odmítal nebo jimi opovrhoval. Kdybych si musel vybrat, tak trochu více si cením slávy.

Tři faktory, díky nimž jsem dnes tam, kde jsem
Jedno z mých prvních setkání s matematikou nastalo, když jsem na prvním stupni základní školy dostal od svých prarodičů knihu matematika do kapsy. Z dnešního pohledu je to jen nudná brožurka s matematickými vzorci, ale tehdy jsem díky ní začal objevovat svět přesných myšlenek. Tato knížečka má pro mne symbolický význam až do současnosti a často se se mnou stěhuje.
Druhé významnější popíchnutí k matematice nastalo, když jsem v kvintě dostal na vysvědčení dvojku z matematiky. Přišlo mi to tehdy nespravedlivé a vnitřně jsem se rozhodnul proti tomu vymezit tím, že se od té chvíle budu učit na sto procent. Po zbytek gymnázia jsem pak neměl z žádné matematické písemky horší známku než jedničku.
Třetí významná okolnost pro mne byla ještě v průběhu gymnázia, když mi můj švagr otevřel dveře do Státní technické knihovny, tehdy ještě v budově Klementina.

Největší objev v dějinách mého oboru
Pokud jako „svůj obor“ budu chápat obecnou topologii, pak opravdu velkým objevem je vyřešení Poincarého domněnky Grigori Perelmanem. Poincarého domněnka byla v roce 2000 vyhlášená jako jeden ze sedmi problémů milénia s odměnou jednoho milionu dolarů a jako jediná z těch sedmi byla zatím vyřešená. Podle Poincarého doměnky je možné třídimenzionální sféru celkem jednoduše topologicky popsat. Grigori Perelman následně odmítl Fieldsovu medaili (obdobu Nobelovy ceny) i zmíněnou odměnu jednoho milionu dolarů. Vypadá to, že on nestojí ani o peníze ani o slávu.

Největší mýtus, omyl či blud v mém oboru
Topologie roviny nebo třídimenzionálního prostoru často sváděla matematiky, aby některá tvrzení považovali za zřejmá. Někdy se je následně podařilo dokázat, ale jindy byl nalezen protipříklad. Takovým patologickým objektem je například Alexandrova rohatá sféra, což je alternativní vnoření dvoudimenzionální sféry do třídimenzionálního prostoru.

Kde hledám inspiraci
Inspiraci cíleně nevyhledávám, ta přichází sama. Určitě jí ale pomůže, když čtu matematické články nebo navštěvuju semináře a konference. Vím, že není dobré žít jen ve světě matematiky, proto se snažím relaxovat fyzickou aktivitou (třeba sportem nebo při práci na zahradě a na stavbě), abych byl v kontaktu s materiálním světem. Inspirace může přijít i odtud.

Co rád čtu
Kromě hezkých matematických důkazů je to beletrie nebo literatura směřující k filosofii, teologii a historii. Nedávno jsem dostal od svých kolegů knihu Dialogy o přirozeném náboženství od Davida Huma.

Jakou hudbu rád poslouchám
Hudbu mám celkově rád. Několik let jsem hrál na flétnu a rád si i zazpívám. Přesto jsem hudební analfabet. Poslouchám příležitostně moderní hudbu.
 

Benjamin Vejnar v médiích: