"Ve vědě není nic krásnějšího, než svou „heuréku“ sdílet s ostatními," říká fyzička Fučíková

Uspěla v tvrdé mezinárodní konkurenci. Jako jediná Češka se stala jednou z pouhých 50 vědkyň světa, které americká diplomacie vybrala do exkluzivního výměnného programu IVLP (International Visitor Leadership Program) pro mladé lídry. Anna Fučíková je mladá fyzička. Ve svém výzkumu se zabývá vývojem nanokrystalů, které by mohly jednou sloužit jako nosiče léků.

Co jí přinesla zkušenost z USA? Jak ovlivnil Neuron Impuls její vědeckou kariéru a jaký vědecký sen by si chtěla splnit? 

S koncem roku 2018 vyvrcholil Váš výzkum podpořený grantem Neuron Impuls. V čem Vám grant pomohl?  
Neuron Impuls mi pomohl nastartovat vědeckou kariéru v ČR. Při svém působení ve Švédsku jsem objevila speciální křemíkové nanočástice a po svém návratu zpět do ČR jsem chtěla pokračovat ve studiu jejich vlastností. Po příchodu ze zahraničí se ale velice těžko získávaly peníze na založení malé laboratoře tak, abych mohla svou práci v oboru nanotechnologií rozvinout. Díky Neuron Impulsu jsem mohla pořídit vysokoteplotní pec. Ta je nutná pro přípravu mých nanokrystalů. Tato investice byla pro můj výzkum klíčová.

Dále mi podpora umožnila zaplatit patentové řízení na ochranu mého vynálezu a částečně pokrýt provozní náklady a materiál po dobu tří let. Díky tomu jsem dosáhla několika zajímavých výsledků, které byly publikovány v impaktovaných časopisech, seznámila se s novinkami v oboru na různých konferencích a hlavně navázala zajímavé kontakty se zahraničními laboratořemi.

Jak byste toto období s Neuron Impulsem zhodnotila?
Když se zpětně dívám na poslední 3 roky, tak mi Neuron Impuls umožnil akcelerovat můj vědecký pokrok hned v několika směrech. Zaprvé mi umožnil získat čas: bez Neuron Impulsu bych určitě nemohla začít hned s výzkumem ve svém oboru. Musela bych dva tři roky pracovat na různých malých projektech a snažit se získat data s nulovými náklady.  O vlastní grant bych si mohla bez Neuronu požádat až po několika letech v ČR. Dále, Neuron Impuls nese jistý punc kvality, který mi otevřel mnohé dveře v laboratořích ČR a umožnil mně, člověku v ČR relativně neznámému, měřit na jinak hůře dostupných aparaturách a získat tak zajímavé výsledky.

Na podzim jste se vrátila z USA, kde jste byla na exkluzivním výměnném programu IVLP americké diplomacie pro pouze 50 vědkyň světa. Víte, na základě čeho Vás vybrali z cca 900 kandidátek z celého světa?  
Těch kritérií asi bylo více. Obecně se vybírala osoba z ČR, u které se očekává, že hraje nebo bude hrát významnou roli ve svém poli působnosti,  tzv. "emerging leader". Do IVLP programu se nemůžete přihlásit, musí vás nominovat zástupce americké ambasády a ten si nechává poradit od lidí z daného oboru. Za ambasádu se vybere pouze jeden kandidát z několika nominovaných, a pak vláda v USA vybere finální kandidátky.

Jak dlouho jste byla v USA a kde? Jak přesně program probíhal? 
V USA jsem byla 25 dní. Začínaly jsme všechny ve Washingtonu, a pak jsme se rozdělily do menších skupin tak, abychom poznaly i jiná města. Moje skupina o osmi lidech letěla do Greensboro, pak také do Chicaga, a všechny jsme se opět na závěr potkaly v Los Angeles. V každém městě jsme měly nabitý program, navštěvovaly jsme nejen laboratoře a univerzity, ale setkaly jsme se i lidmi z různých organizací, např. National Geographics, edukačních a dobrovolnických organizací z oblasti STEM, ale i třeba s lidmi z muzeí, kteří nám ukazovali, jak nejlépe prezentovat vědu pro běžné lidi. Na závěr jsme se podívaly i do zákulisí studia 21st Century FOX, které celý tento program částečně sponzorovalo.  (Pozn. NF Neuron - Vznik IVLP inspiroval film Hidden Figures/Skrytá čísla, kterou produkovala společnost 21st Century FOX.)

Co Vám osobně tato zkušenost přinesla nového?
Setkala jsem se s padesátkou úžasných slečen a dam z celého světa, které patří mezi budoucí leadery v daném oboru. Navázala jsem unikátní kontakty a spolupráci. Díky absolvování tohoto pobytu se mi otevřela možnost žádat o mezinárodní grantovou podporu, do které jsou USA zapojeny.

Obohatila tato cesta Váš výzkum nanokrystalů? 
Tato cesta byla primárně určena k získání kontaktů, což nepřímo určitě ovlivní můj výzkum. Například nyní ve spolupráci s University of Chicago probíhají teoretické výpočty a simulace mého experimentu, které, jak doufám, vyústí v krásnou publikaci s vysokým impakt faktorem. Také teď jednám o možné spolupráci se School of Nanotechnology v Greensboro a UCLA v Los Angeles – ta patří k top 20 univerzitám na světě.

Před americkou zkušeností jste působila také v Švédsku. Je pro vědce zahraniční zkušenost nezbytná k tomu, aby uspěl? 
Trošku bych přefrázovala vaši otázku. K úspěchu není zahraniční zkušenost nutná, ale rozhodně je ku prospěchu. To, že jste vhozena do cizího prostředí, musíte se adaptovat, nalézat nové způsoby komunikace, měření, přístupu k práci, vás obohatí a stanete se kreativnější. V závěru jste i úspěšnější, protože se na starý problém díváte novýma očima, a rozhodně řešíte problémy jinak a rychleji.

Doporučila byste mladým vědcům nějaké projekty či programy, které je mohou posunout vpřed?
Programů je spousta, v dnešní době stačí zeptat se strýčka Google a on vám nabídne mnoho programů, které jsou zajímavé. Je jen nutné se přihlásit třeba i na vícero programů – jeden z nich zpravidla vyjde.

Někde jsem četla, že svou vědeckou kariérou jste si splnila dětský sen, i přes to, že startovací podmínky jste neměla úplně ideální (Vaše dysgrafie, dyslexie, dysortografie). Bez jaké Vaší vlastnosti by to nešlo?
Zpětně hodnoceno asi vytrvalost a tvrdohlavost. Už ani nepočítám, kolik lidí mi říkalo, že to nejde, že na to případně nemám. Co mě překvapuje, že to lidé říkají i teď, i když už v menší míře.

Dětský sen už jste si splnila. Máte nějaký vědecký? 
Snít je stále třeba. Už se těším, až mí studenti obhájí své bakalářské a magisterské práce. To, jak oni objevují svět vědy, je krásné. Teď pracuji na dalším patentu a několika článcích. Kdoví, třeba některý skončí v časopise Nature nebo Science. Hlavně ale chci, aby je lidé četli, a aby byly užitečné. Ve vědě není nic krásnějšího, než když máte objevitelský moment typu „heuréka“ a můžete ho sdílet s ostatními.

Prohlédněte si video Anny Fučíkové z pobytu v USA: https://www.youtube.com/watch?v=QcLyhMhJkEQ