Osm nejlepších českých vědců a vědkyň obdrží v Národním muzeu jubilejní 10. Ceny Neuron

Osm špičkových českých vědců a vědkyň obdrží 6. listopadu 2019 v Národním muzeu prestižní vědecké Ceny Neuron. Předá je již po desáté Nadační fond Neuron na podporu vědy, který v České republice sdružuje mecenáše vědy. Ti letos věnují oceněným vědcům 6 milionů Kč. Za deset let svého fungování přispěl Fond české vědě přes 66 mil. Kč. Jména laureátů budou odhalena v den předávání Cen. O den později, 7. listopadu od 17 hodin, se s nimi bude moci veřejnost potkat na veřejné debatě v pražském coworkingu Opero. Jubilejní 10. předávání bude spolumoderovat Eva Jiřičná, Tomáš Halík, Ondřej Vetchý, Tomáš Šebek, Petr Pavel a Yemi.

 

„Velmi si vážíme toho, že se do letošního 10. předávání Cen zapojují tak významné osobnosti napříč naší společností. Věda je totiž důležitým celospolečenským tématem. Mottem letošního předávání Cen Neuron je: Jsme hrdí na ty, kteří mají odvahu měnit budoucnost. Máme tím na mysli jak vědce a vědkyně, jejichž práce je, jak věříme, klíčem k úspěchu celé naší společnosti, ale také mecenáše a podporovatele, kteří si uvědomují, že věda je odpovědí na budoucí výzvy, které nás čekají,“ říká Monika Vondráková, předsedkyně správní rady Fondu.

Ceny Neuron letos převezmou laureáti ve všech třech kategoriích – za celoživotní dílo, za významný vědecký objev, a oceněna bude také šestice mladých talentovaných vědců. Všichni laureáti obdrží s cenou osobní finanční prémií, kterou jim věnují mecenáši Fondu. Na výběru laureátů se spolupodílí také mezinárodní vědecká rada. To vše dělá z Cen Neuron unikum. „Mezi letošními oceněnými jsou opět osobnosti, jejichž práce buduje skvělé renomé ČR po celém světě. Cílem Cen Neuron je ukázat naší veřejnosti, že jsou zde lidé, na které můžeme být právem hrdí,“ říká Monika Vondráková.

Letošní slavnostní předávání se uskuteční 6. listopadu 2019 v Národním muzeu za přítomnosti zástupců vědeckého, společenského a kulturního života. Veřejnost bude mít možnost seznámit se s novými laureáty Cen Neuron na veřejné debatě 7. listopadu 2019, od 17 hodin v coworkingu Opero, Salvátorská 931/8, Praha 1. Moderuje ji Ondřej Cihlář. Na debatu je nutné se registrovat na rsvp@nfneuron.cz.

Fcb událost: https://www.facebook.com/events/2363046580465471/

Mediálními partnery letošního slavnostního předávání Cen Neuron jsou: Česká televize - hlavní mediální partner, Deník N, Reportér, Hospodářské noviny a Vesmír. Děkujeme!