Neuron Stories představí pomocí animace a infografiky úspěchy českých vědců

Nadační fond Neuron uvádí nový formát popularizace vědy

Praha, 12. 1. 2016 – Čemu se věnují nejtalentovanější čeští vědci? Kam se jejich obor posouvá? Jaké výsledky přinesl jejich výzkum? A jak může tyto poznatky využít společnost? To jsou otázky, na které odpoví nový cyklus setkávání Neuron Stories, jehož první díl pořádá ve čtvrtek 21. ledna od 18 hodin Nadační fond Neuron na podporu vědy. Úspěchy mladých českých vědců představí pomocí animace a infografiky.

Inspirativní příběhy české vědy

Představovat vědu jako atraktivní, dynamickou a rozmanitou sféru, o to se snaží NF Neuron v rámci nového cyklu setkávání Neuron Stories. Přiblížit široké veřejnosti základní výzkumu je často problematické – jeho výsledky jsou totiž těžko měřitelné a často i interpretovatelné. NF Neuron se proto rozhodl využít možnosti, které nabízí animace a infografika, která znázorňuje data pomocí příběhu.

„Vážíme si vědců, kteří jdou nevyšlapanými cestami, a stejně tak zkoušíme vědu komunikovat i my. Zkoncentrovat dlouholetý výzkum do krátké animace je velká výzva, ale my věříme, že uchopitelnost animace pro širokou veřejnost stojí za to, abychom se tuto cestu vydali prozkoumávat. Začínáme s ekonomií, ale chystáme se na všechny obory, které Neuron podporuje,“ uvedla Hana Křepelková Rezková z NF Neuron.

Neuron Stories s ekonomem Janem Libichem

Tématem prvního setkání Neuron Stories je výzkum ekonoma Jana Libicha, který analyzuje a modeluje vliv stárnutí populace na rozpočet, měnu a ekonomický růst, a srovnává různé varianty důchodových systémů.

Zatímco v roce 1950 byl v Česku střední věk 32 let, nyní to je 41 a dále roste. Není to problém pro ekonomiku jako takovou, ale pro veřejné finance kvůli rostoucím vládním výdajům na zdravotnictví a nereformovaný důchodový systém. Stát se tak stále víc a víc zadlužuje, a pokud nepřistoupíme ke koncepčním reformám, jako například ve Švédsku či Lotyšsku, zanecháme svým dětem a vnoučatům pořádný problém.

Docent Libich získal v roce 2012 na svůj výzkum Neuron Impuls ve výši jeden milion korun, nyní přichází s návrhem řešení, jak snížit v ekonomice nejistotu, riziko státního bankrotu i vysoké inflace, a podpořit tak ekonomický růst.

Neformálním setkání se uskuteční ve čtvrtek 21. ledna od 18 hodin v KAFE DAMU v Karlově ulici 26, Praha 1.

Docent Jan Libich si bude o tématu povídat s hercem Martinem Myšičkou, který vystudoval jak DAMU, tak Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Večerem provází moderátor Ondřej Cihlář.

O Neuron Stories

  • Přiblížit široké veřejnosti základní výzkumu je často problematické – jeho výsledky jsou totiž těžko měřitelné a často i interpretovatelné. NF Neuron se proto rozhodl využít možnosti, které nabízí animace a infografika, která znázorňuje data pomocí příběhu.
  • Nový formát popularizace vědy odpoví na otázky: Čemu se věnují nejtalentovanější čeští vědci? Kam se jejich obor posouvá? Jaké výsledky přinesl jejich výzkum? A jak může tyto poznatky využít společnost?
  • „Vážíme si vědců, kteří jdou nevyšlapanými cestami, a stejně tak zkoušíme vědu komunikovat i my. Zkoncentrovat dlouholetý výzkum do krátké animace je velká výzva, ale my věříme, že uchopitelnost animace pro širokou veřejnost stojí za to, abychom se tuto cestu vydali prozkoumávat. Začínáme s ekonomií, ale chystáme se na všechny obory, které Neuron podporuje,“ uvedla Hana Křepelková Rezková z NF Neuron.
  • Vstup na Neuron Stories je zdarma a není nutná registrace. Setkání potrvá zhruba hodinu.

Pro více informací a zaslání fotografií prosím kontaktujte Ladu Brůnovou: 
lada.brunova@nfneuron.cz nebo +420 739 659 456