Výzkumy patnácti mladých vědců, které změní svět

tisková zpráva ~ Praha ~ 3. října 2017

Patnáct mladých vědců a vědkyň získalo od NF Neuron podporu pro své projekty ve výši 9 milionů korun. Jejich výzkumy se zaměří například na léčbu cukrovky, řešení podvýživy nebo dokonalejší ochranu letišť. Stěžejní aktivita Neuron Impuls se nově otevřela i velmi mladým vědcům do věku 33 let. Novinkou je také podpora oboru computer science.

A co se podařilo vědcům, které fond podpořil v minulosti? František Štěpánek dal základ generaci nových přírodních antibiotik, na které nevzniká rezistence. Přemysl Jiruška poodhalil principy epilepsie. Miroslav Bulíček zásadně posunul možnosti matematického modelování proudících tekutin, díky kterému budeme v praxi moci regulovat turbulence v ropovodech nebo navrhovat kvalitnější kloubní náhrady. 

Co se již podařilo?

Za vědci a vědkyněmi, které Neuron podpořil, stojí konkrétní výsledky, které fond představuje v rámci formátu Neuron Stories. Nahlédnout do laboratoří českých vědců a vědkyň tak může úplně kdokoli a kdykoli – skrze video, audio nebo článek. Každý měsíc představí fond příběh jednoho podpořeného vědce nebo vědkyně.  

A na čem nová generace českých výzkumníků pracuje nyní?

Neuron Impuls v kategorii do 40 let

Neuron Impuls v kategorii do 33 let

„Máme velkou radost, ze díky našim mecenášům můžeme opět podpořit tak kvalitní projekty a talentované vědce v jejich práci. Celkem jsme již rozdali přes 40 milionů korun na podporu zejména mladých vědců,” říká Monika Vondraková, spoluzakladatelka a předsedkyně správní rady fondu. 

„‚Je to pro mě nový druh zodpovědnosti‘ Tak před pár lety popsal jeden z nositelů Neuron Impulsu pocit ze získané podpory. Zároveň tak vystihl i obecnější rys filantropie vědy: kromě výjimečných vědeckých výsledků totiž Neuron Impulsy mohou naší společnosti pomoci přinést pocit, že věda a poznání jsou naše společná věc,“ dodala Hana Křepelková Rezková, výkonná ředitelka NF Neuron. 

Nadační fond Neuron

  • Každý rok uděluje Neuron Impulsy na projekty základního výzkumu.
  • Každoročně oceňuje špičkové vědce Cenami Neuron.
  • Vysílá vědce a vědkyně do terénu na Expedice Neuron.
  • Ve spolupráci s Učenou společností ČR oceňuje učitele, kteří vedou své studenty k zájmu o vědu.
  • Spolu s AV ČR oceňuje mladé vědce, kteří se kromě výzkumné činnosti věnují i její popularizaci.
  • Malým badatelům plní dětské vědecké sny.
  • Výsledky výzkumů vědců důkladně sleduje a přináší je široké veřejnosti jako Neuron Stories.
  • Podporuje řadu partnerských aktivit, např. Science Café, Academia Film Olomouc nebo Juniorskou vědeckou konferenci.

Pro více informací a zaslání fotografií prosím kontaktujte Ladu Brůnovou:
lada.brunova@nfneuron.cz nebo +420 739 659 456