Mladí čeští vědci mění svět

„Česnekový“ vědec František Štěpánek bojuje proti superbakteriím. NF Neuron představuje pomocí animovaných videí a audio podcastů úspěchy mladých českých vědců

Praha, 7. 2. 2017 – Zápal plic, spála nebo zánět středního ucha – nemoci, se kterými si dnes lékaři díky antibiotikům běžně poradí. V budoucnu ale mohou opět znamenat ohrožení života, a lidstvo se tak vrátí do doby před objevem penicilinu. František Štěpánek ale otevírá novou éru přírodních antibiotik, na které nevzniká rezistence. Unikátní metoda, se kterou Štěpánkův tým přišel, by se mohla využívat nejen k boji s vnitřními nákazami, ale i k léčbě kožních a vaginálních infekcí. Její aplikace a komerční využití by měla umožnit i patentová přihláška, která je nyní v jednání. Tento výzkum byl jedním z prvních, které NF Neuron podpořil. Letos fond podpoří mladých vědců hned čtrnáct. Vědecká rada mezi ně rozdělí 9 milionů korun. Stěžejní aktivita Neuron Impuls se totiž nově otevře i velmi mladým vědcům do věku 33 let. Novinkou je také podpora oboru Computer Science.

Česnekový patent z Dejvic

Objev antibiotik znamenal revoluci v léčbě infekčních nemocí. Bakterie se ale s antibiotiky setkávají stále častěji, a jsou tedy schopny se přizpůsobit a stát se vůči nim odolnými. Tím roste šance, že vznikne superbakterie, na kterou budou dostupná antibiotika krátká. Hrozí, že se vrátí doba, kdy běžné škrábnutí bude ohrožovat náš život.

Studie upozorňující na problém rezistence bakterií vůči moderním syntetizovaným léčivům, na kterou v roce 2013 upozornilo Ministerstvo zdravotnictví Velké Británie, byla jedním z impulsů pro profesora Františka Štěpánka: „Jen ve Spojených státech je podle údajů Center for Disease Control už dnes odhadován počet úmrtí způsobených rezistentními kmeny bakterií na cca 20 tisíc případů ročně,“ upozorňuje Štěpánek, který se v tém době věnoval ve Velké Británii výzkumu detergentů.

Právě tehdy ho napadlo využít vlastnosti alicinu, přírodní látky získané z česneku, o kterém je již dlouho známo, že má antibiotické účinky. Jeho výzkum byl v roce 2013 jedním z vůbec prvních, které NF Neuron podpořil, a profesor Štěpánek se i díky němu vrátil zpět do Česka, na akademickou půdu laboratoří VŠCHT. „František Štěpánek nás všechny okouzlil, když sebevědomě a perfektně představil své záměry. V ten moment jsme věděli, že se k nám přihlásil někdo výjimečný se světovými zkušenostmi,“ vzpomíná na začátek spolupráce mezi profesorem a Neuronem předsedkyně správní rady fondu Monika Vondráková.

O tři roky později jsou výsledky jeho bádání ve fázi podání patentové přihlášky. Tým vedený prof. Štěpánkem si nechá patentovat chemické složení transportních kapsulí a specifické podmínky jejich přípravy. Výsledky jeho tříletého výzkumu nyní představuje fond v rámci audiovizuálního cyklu Neuron Stories.

Neuron Stories – video & audio příběhy talentovaných českých vědců

Výsledky mladých českých vědců, které podpořil NF Neuron, postupně ovlivní životy nás všech. Neuron Stories budou každý měsíc přinášet nové příběhy těchto výjimečných výzkumů. „Neuron, to jsou čím dál více výsledky práce námi podpořených vědců. Často fascinující, ale těžko uchopitelné. Proto jsme se rozhodli tyto výsledky nejen důkladně zmapovat, ale i převést do formy video a audio příběhů. Díky nim budeme i jako laici schopni pochopit, co převratného nám naši vědci přinesli. Jindy do světa jejich výzkumů alespoň nahlédneme, a lépe si představíme jejich význam. Přejeme inspirující sledování a poslech,“ říká výkonná ředitelka Neuronu Hana Křepelková Rezková. Vybrané výzkumy Neuron několikrát do roka představí formou videa.


Zaposlouchat se do příběhů českých vědců je možné na kanálu Neuron Stories, a to na SoundCloud nebo iTunes. Každý měsíc přibyde jeden příběh – široká veřejnost se tak nepřímo může s talentovanými českými vědci setkávat kdekoli, třeba při jízdě tramvají nebo procházce v parku.

„Česnekový“ vědec František Štěpánek bojuje proti superbakteriím

Informatik Robert Šámal vyřešil problém starý desítky let

Matematika Miroslava Bulíčka lákají jen ty nejtěžší úkoly

9 milionů pro mladé české vědce

Neuron každý rok vybere odvážné české vědce, jejichž základní výzkum mecenáši fondu finančně podpoří. Při výběru se vědecká rada soustředí na projekty, které mohou posunout hranice lidského poznání. Dalších čtrnáct vědců s originálními výzkumnými projekty vybere fond letos. Nově se mohou s projekty o Neuron Impuls ucházet i velmi mladí vědci do věku 33 let. „Jsme si vědomi, že zejména v této kategorii nejvíce chybí finanční prostředky. Budou sloužit k tomu, aby si mladí badatelé založili vlastní skupinu, a mohli tak začít s vlastním výzkumem,“ dodal profesor Pavel Hobza, předseda vědecké rady Neuronu.

Úplnou novinkou je pak podpora sedmého oboru, Computer Science – informatika, a to díky finanční podpoře Eduarda Kučery, spoluzakladatele firmy AVAST Software, který se připojuje ke stávajícím mecenášům Neuronu. Přihlášky do otevřené soutěže Neuron Impuls mohou vědci posílat do 31. března 2017.


Pro více informací a zaslání fotografií prosím kontaktujte Ladu Brůnovou:
lada.brunova@nfneuron.cz nebo +420 739 659 456