Nadační fond Neuron podpořil vznik autorské divadelní hry Elegance molekuly

Odkaz Antonína Holého je nepochybně v měřítku české i světové vědy ojedinělý. Nicméně jeho jméno a objevy jsou veřejnosti jen málo známé, a proto NF Neuron inicioval a podpořil vznik divadelního zpracování, které vypráví o osudu výjimečného českého vědce, jehož léky pomáhají desítkám milionů HIV pozitivních pacientů po celém světě. Autorská divadelní hra Elegance molekuly, která byla slavnostně uvedena 5. 4. 2018 v Dejvickém divadle, zaznamenala úspěch nejen u diváků, ale i u kritiků.

Význam prof. Holého shrnuje jeho spolupracovník a předseda Vědecké rady NF Neuron Pavel Hobza: „Antonín Holý patří bezesporu k největším osobnostem české a světové vědy druhé poloviny 20. století. Jeho píle a vytrvalost vyústily v realizaci nejúspěšnějších léků proti HIV, které zastavily hrozící katastrofu epidemie AIDS v 90. letech minulého století. Jeho objevy zachránily a stále zachraňují životy více než 50 milionů lidí na celém světě.

 elegance_molekuly_14

„Máme velkou radost, že díky této divadelní hře představíme veřejnosti jednu ze skutečných osobností posouvajících hranice lidských možností, profesora Antonína Holého. Díky jeho převratnému objevu specifických antivirotik lze dnes účinně zápasit s AIDS a s hepatitidou typu B. A nejen to: jeho patenty významně pomohly finančně zajistit jedno z nejlepších a nejmodernějších světových pracovišť, které rozvíjí špičkovou vědu v ČR a přitahuje skvělé mladé vědce ze světa do Prahy,“ dodává Monika Vondráková, předsedkyně Správní rady NF Neuron.

O hře vznikla v České televizi reportáž, přibližující vznik hry a pozadí průlomového objevu prof. Holého.

 elegance_molekuly_01

Uvedení hry byste si neměli nechat ujít, recenze jsou přímo skvělé! Web aktualne.cz hodnotí: „V Eleganci molekuly autor důmyslně propojuje dokumentární prvky s fikcí, přehledně si hraje s časovými rovinami, vážnost tématu odlehčuje nenuceným humorem a cynickým úšklebkem. Záměrně se nezříká ani jemného patosu a sentimentu, zvlášť v obrazech, kde líčí smutné konce molekulárního chemika sužovaného Parkinsonovou chorobou.“ 

Nejbližsí uvedení hry naleznete v programu Dejvického divadla.

Originální scénář režiséra Petra Zelenky byl nastudován herci Dejvického divadla v dramaturgii Olgy Šubrtové.