Neuron ocení mladé vědce, kteří posunují civilizaci vpřed

TISKOVÁ ZPRÁVA/POZVÁNKA

  • Pětice mladých českých vědců převezme ve středu 24. května Cenu Neuron
  • Tři odvážné vědecké týmy se v rámci Expedice Neuron vydají do terénu
  • Mladý student si splní svůj sen zkoumat neuronové sítě
  • Ceny převezmou autoři čtyř videí popularizujících vědu

Laureáti Ceny Neuron pro mladé vědce 2017

Na Ceny Neuron navrhuje nezávislá vědecká rada fondu každý rok špičkové české vědce. V letošním roce ocení fond pět výjimečných vědeckých osobností, kterým ještě nebylo ani 40 let, a již ovlivňují úroveň poznání ve svých oborech a jsou příkladem pro nastupující generace vědců. Důležitým kritériem výběru je nejen vědecký přínos, ale i osobní integrita, otevřenost vůči různým vědeckým komunitám a vnímání vědy jako služby společnosti. Vůbec poprvé bude uděleno ocenění v oboru computer science.

Společenské vědy - doc. PhDr. Martin Soukup, Ph.D.
Fyzika – Dr. rer. nat. Lukáš Palatinus
Biologie – doc. Mgr. Marek Eliáš, Ph.D.
Computer science – doc. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D.
Matematika – doc. Mgr. Robert Šámal, Ph.D.

Co spojuje letošní laureáty Ceny Neuron pro mladé vědce? „Jsou chytří. HODNĚ chytří. Také poctiví, houževnatí a skromní. A ač každý jinak, jsou zábavní. A rozhodně inspirativní. Jsou to vesměs lidé různých zájmů. Někteří se k oboru dostali klikatou cestou, všichni ale mají své sny a vášně i mimo něj,“ uvedla Monika Vondráková, spoluzakladatelka NF Neuron a předsedkyně správní rady.

Martin Soukup – společenské vědy

Antropolog Martin Soukup zkoumá vývoj obyvatelstva Papui Nové Guinei, kde v údolí řeky Uruwa s kolegou geografem zaznamenává sociální vazby a zkoumá je v čase a prostoru. Svět však o tohoto skvělého vědce málem přišel, on sám totiž s úsměvem vzpomíná, že přednášku o antropologii vyslechl vlastně náhodou v době, kdy studoval elektrotechnickou střední školu se zaměřením na číslicovou a řídící techniku, a snil o tom, že jednou bude hercem.

V Papui Nové Guinei koluje starý vousatý vtip, že typická papuánská rodina zahrnuje tatínka, maminku, děti a antropologa: „Tamní obyvatelé dnes dokáží význam slova antropolog vysvětlit leckdy lépe než mí studenti.“


Martin Soukup o rytmu bubínků, hudbě z mobilů a paměti Země

Lukáš Palatinus – fyzika

Fyzik Lukáš Palatinus zkoumá strukturu velmi malých krystalů. Se svým objevem – zobrazení atomů vodíku pomocí metody takzvané elektronové difrakce – pronikl na titulní stránku časopisu Science. Jako první český vědec. A také je jedním z objevitelů nejdelší solné jeskyně na světě pojmenované 3N. Co to znamená, se dozvíte zde.

„Praktické využití? Možná žárovky, obrazovky, displeje. Děláme základní výzkum. Když před sedmdesáti lety někdo vytvořil diodu nebo tranzistor, nikdo nevěděl, že to skončí mobilem v ruce.“


Lukáš Palatinus odhalil vodík i nejdelší solnou jeskyni na světě

Marek Eliáš – biologie

Biolog Marek Eliáš zkoumá takzvané protisty, dříve ne zcela přesně nazývané 'prvoci', které kdysi kolonizovaly naši planetu a jsou podstatné pro rozluštění samé podstaty života na Zemi. Jeho práce, ostře sledovaná a ceněná i v zahraničí, může být perspektivní například pro vývoj nových léků a biotechnologií. Stejný postup jako ve vědě uplatňuje pak i ve své druhé vášni, kterou je národopis a lidové písně. I v nich totiž hledá a nachází opakující se struktury.

„Vstoupil jsem do etapy, kdy každý nový genom byla událost. Sednul jsem si k počítači a učil se dívat a vidět. Srovnávám, hledám v tom systém a snažím se porozumět.“

Marek Eliáš je hrdý Slezan, který miluje folklór a má fobii z žab

Daniel Sýkora – computer science

Daniel Sýkora vymyslel algoritmus, který dokáže rutinní práci výtvarníků z velké části převést na stále dokonalejší počítače, aniž by výsledek přišel o výtvarníkův rukopis. Počítače nyní z jednoho originálního obrázku vytvoří sekvenci dalších a postavičky „oživí“. Jeho práci ocenilo i Studio Disney, se kterým spolupracoval na 3D verzi animovaného filmu Lví král.

„Jeden díl večerníčku o Rumcajsovi má zhruba 8 000 snímků, což se dá s využitím mého programu zvládnout za dva týdny. Bez něj by to trvalo dva měsíce, Rumcajs by tak nejspíš zůstal dodnes černobílý.“

Daniel Sýkora, pán večerníčků, kterého chtěl Hollywood

Robert Šámal – matematika

Zatímco Daniel Sýkora barví večerníčky, matematik Robert Šámal barví – laicky řečeno – grafy. Jeho poznatky lze využít třeba při plánování železniční sítě, aby spojila co nejvíce obcí a zároveň se na ni spotřebovalo co nejméně materiálu. Ale také to může řešit abstraktnější problém, například jak rozvrhnout paměť počítačů, tedy které informace lze vymazat jako nedůležité a které je nutné uchovat.

„Maminka mi připomněla historku z mládí, že jsem si schovával účtenky ze samoobsluhy a doma pak kontroloval, zda je to správný součet. To byl můj první studijní kanál.“

Robert Šámal má rád dlouhé cesty, jen tak dokáže najít ty nejkratší

„Vědce nominuje na Ceny Neuron vědecká rada fondu, která je tvořena špičkovými vědci za každý obor, který fond podporuje. Ti dlouhodobě monitorují talentované české vědce, kteří jsou vhodnými kandidáty na ocenění. Pokud vědecká rada usoudí, že potenciální kandidát pro daný rok stále profesně i lidsky vyzrává, nemusí ocenění udělit. V takovém případě rada intenzivně dále monitoruje jeho práci a v případě, že splňuje přísná kritéria, navrhne ho na Cenu v dalších letech. V letošním roce nebude ocenění uděleno v oboru chemie a medicína. Ušetřenou finanční častku, která ocenění doprovází, využije vědecká rada v rámci otevřené soutěže Neuron Impuls, ve které fond podporuje inovativní vědecké projekty,“ dodal profesor Pavel Hobza, člen správní rady a předseda vědecké rady fondu.

Milion korun pro výzkumné expedice

Projekt Expedice Neuron navazuje na slavnou éru výprav českých vědců. Cílem je podpořit realizaci výzkumné expedice, která bude mít významný přínos pro současné poznání. V letošním roce vyšle Neuron do světa další tři expedice.

Na úpatí nejvyšší hory Amazonie za primátem uakari

Biolog a vědecký ilustrátor Jan Dungel se opět vydal do nepoznaných oblastí kolem černých amazonských vod, aby zde zdokumentoval primáta uakari, opici, o které dodnes neexistují žádné vědecky podložené informace.

Vliv globalizace na život „bohatých chudých“

Sociální antropolog Radan Haluzík už několik let zkoumá megalomanské domy po celém světě a jeho cílem je popsat kulturní a finanční toky i tenze globalizovaného světa. Letos se vydá navštívit vily „bohatých chudých” také do Libanonu, Nigérie a Guatemaly.

Do Peru za ptákem se zlatavými pery

Ornitolog Vojtěch Kubelka se vydá do střední části Peru, aby zde zjistil více o životě bájné bekasiny královské a odpověděl na otázku, zda je opravdu ohroženým druhem, nebo jen uniká lidské pozornosti.Mladý student si splní svůj sen zkoumat neuronové sítě

Neuron nepomáhá pouze zkušeným vědcům s výjimečnými mezinárodními výsledky – vyhledává i malé/mladé vědce, kteří se teprve rozmýšlejí, kam svou vědeckou dráhu namíří. Letos se plní sen patnáctiletému Jirkovi Močkořovi, který porotu na Dětské vědecké konferenci nadchl schopností vysvětlit matematiku srozumitelně a lidsky. Jirka nyní v rámci svého snu absolvuje seminář, který prohloubí jeho vzdělání v oblasti neuronových sítí.

Ceny převezmou autoři čtyř snímků popularizujících vědu

Již čtvrtým rokem pořádá fond soutěž Cena Neuron Prima ZOOM, ve které oceňuje autora nebo autorku nejlepšího videa, které se kreativně a zároveň přesně vypořádává s aktuálním vědeckým problémem nebo fenoménem. V rámci večera převezmou šek na 25 tisíc korun autoři čtyř snímků popularizujících vědu.

Jak vypadalo loňské předávání Cen Neuron, si můžete připomenout videem:

Pro více informací a zaslání fotografií prosím kontaktujte Ladu Brůnovou:
lada.brunova@nfneuron.cz nebo +420 739 659 456