Anička Fučíková bude reprezentovat ČR v prestižním americkém výměnném programu pro ženy vědkyně

Anna Fučíková, držitelka Neuron Impulsu v oboru fyzika, bude reprezentovat Českou republiku v prestižním výměnném programu “International Visitor Leadership Program”, který se uskuteční v říjnu 2018 pod záštitou zástupce ministra zahraničních věcí USA Johna J. Sullivana.

Iniciativa, která svede dohromady 48 vynikajících vědkyň z technických oborů z celého světa, chce podle Sullivana odstraňovat bariéry pro ženy, které přejí v těchto tradičně mužských oborech vědecky bádat. „Pokud pomůžeme rozvinout vědeckou kariéru těmto výjimečně talentovaným vědkyním, bude to přínosem pro celou společnost,” dodává Sullivan.

Program byl inspirován filmem Skrytá čísla (Hidden Figures), který zobrazuje příběh žen, jejichž matematické schopnosti se ukázaly být klíčové při zrodu amerického vesmírného programu.

Jednotlivé laureátky do programu nominují americká velvyslanectví. „Jsem velmi ráda, že se na nás velvyslanectví obrátilo s prosbou o tip na excelentní vědkyni. Vzhledem k tomu, že v Nadačním fondu Neuron udělujeme ceny výjimečně talentovaným vědcům, mohli jsme doporučit špičkovou fyzičku Aničku Fučíkovou, která bude jako jediná reprezentovat Českou republiku,” popisuje, jak probíhala nominace předsedkyně Správní rady Neuronu Monika Vondráková.

Úkolem iniciativy je nabídnout mladým, perspektivním vědkyním příležitost rozšířit si znalosti v oblasti leadershipu, dále pak zažít pestrost a rozdílnost amerického politického, ekonomického a sociálního života. Účast v třítýdenním programu jim pomůže získat novou profesní inspiraci a také zajímavé kontakty k tomu, aby mohly v tomto konkrétním případě zlepšovat zapojení žen do technických oborů ve svých domovských zemích.

„Jsem moc ráda, že jsem uspěla v konkurenci téměř 500 kandidátek z celého světa. Díky návštěvám předních univerzit a excelentních laboratoří budu mít možnost navázat nové vědecké kontakty. Zároveň se podívám do Washingtonu, NASA a i třeba filmových studií, ve kterých vznikl snímek Skrytá čísla, který celý program inspiroval,” dodává oceněná vědkyně Anna Fučíková.

O úspěchu píše aktualne.cz. Pokud se chcete dozvědět více o Aničce a jejím výzkumu, cestě za fyzikou a obecně o tom, jaké je být žena vědkyně, přečtěte si rozhovory v jejím profilu či jděte rovnou na profilový rozhovor v časopisu Téma.