Novinky

Nečekané objevy, šťastné náhody, tvrdá práce i splněné sny. To všechno je součástí fascinujícího a nekonečného světa vědy. Přinášíme zajímavosti z dění v Nadačním fondu Neuron, pozvánky na zajímavé akce a občas se pochlubíme výsledky našich oceněných vědců. 

Voda a civilizace tématem červnového Neuron Clubu

12.6.2019 - Tento týden se konalo další pravidelné setkání mecenášů našeho Fondu a českých vědců v rámci Neuron Clubu. Tématem byla Voda a civilizace. Naše pozvání k diskuzi přijali přední čeští odborníci na téma vody: hydrogeolog Zbyněk Hrkal, přírodovědec Jan Pokorný a Petr Kubala, ředitel Povodí Vltavy. Upozornili například na odpařování vody, které přispívá k prohlubování sucha nebo nedostatek organické hmoty v zemědělské půdě, který prohlubuje nezadržování vlhkosti v krajině. Závěrem se shodli na tom, že jsou to právě vědci a jejich poznatky, které v naší společnosti mohou pomoci nalézt dlouhodobá, efektivní a udržitelná řešení v hospodaření s vodou. Děkujeme za velmi zajímavou debatu! Moderoval se zhostil egyptolog Miroslav Bárta.

Vědci pod mikroskopem startují!

4.6.2019 - Věda. To nejsou jen zkumavky, pipety, bílé pláště v laboratořích a nepochopitelné vzorečky. Jsou to hlavně zajímavé osobní příběhy plné inspirace, vytrvalosti... a úspěchů! Seznamte se s těmi nejlepšími českými vědci, které byste měli znát, protože jejich vynálezy a výzkum nám brzy změní život. Společně s Mall TV vám budeme přinášet příběhy vědců oceněných Neuronem. Všechny epizody sledujte zde. Příjemnou zábavu!

Zcestovalé bílkoviny - tým docenta Bryji publikoval výzkum Neuronu v Nature Communications

20.5.2019 - Špatná komunikace mezi lidmi může napáchat hodně škody, když se ale špatně pochopí buňky v našem těle, může být zaděláno na pořádný malér. V případě bílkovin Wnt může komunikační šum spustit i rakovinotvorný proces. Docent Vítězslav Bryja je odborníkem na komunikaci bílkovin Wnt, a snad brzy i tlumočníkem jazyka, kterým promlouvají na ostatní buňky a způsobují tak leukémii. Díky podpoře Neuronu - milionovému grantu Neuron Impuls - mohl se svou skupinou ověřit, že tyto bílkoviny jsou nejen velmi komunikativní, ale také dost zcestovalé – jeho objev ukazuje, že jsou vybaveny pro to, aby se mohly „vozit“ po celém těle a „našeptávat“ buňkám na úplně opačném konci našeho organismu. Tento objev teď publikuje v prestižním časopise Nature Communications.

Zaplněný pražský CAMP se vydal s expedičníky z Neuronu na cestu za objevy 

15.5.2019 - V úterý 14.5. v podvečer se návštěvníci pražského CAMPu měli možnost seznámit s příběhy tří vědců, cestovatelů, kteří v čele Expedic Neuron vyrážejí na terénní výzkum do nepřístupných koutů naší planety a přivážejí ze světa cenné objevy a poznatky. Zaplněné hlediště s velkým zájmem sledovalo vyprávění biologa Jana Dungela o amazonském pralese, polárnice Marie Šabacké o mizejících ledovcích a podmínkách výzkumu na ledových pláních a zoologa Tomáše Jůnka, který posluchače seznámil s expedicí, jejímž cílem bude ochrana poslední africké divočiny na pomezí Konga a Gabonu. Za všeobecného nadšení publika i vystupujících se dokonce podařilo živě se spojit s Arthurem Sniegonem, který je součástí africké expedice a ve Rwandě a připravuje zázemí pro příjezd dalších členů týmu. Večerem provázel moderátor Petr Horký.

Na fotografie z večera se můžete podívat zde.

 

Tři Češi představí veřejnosti světové objevy z dobrodružných expedic

23.4.2019 - Myslíte si, že je na naší planetě už vše objeveno? Ukážeme vám, že to tak není! Zveme vás na debatu s trojicí výjimečných Čechů, kteří podnikají výpravy do nepřístupných koutů naší planety, a odhalují pro nás jejich tajemství. Veřejná debata Expedice Neuron - na cestě k objevům, se koná 14. 5. 2019 v 18 hodin v prostorách pražského CAMPu. O své zážitky z Expedic Neuron se podělí známý přírodovědec Jan Dungel, který v amazonské džungli objevil zapomenutý druh opice uakari, mladá polárnice Marie Šabacká, která v ledových pláních mapuje minulost a budoucnost naší planety, a Tomáš Jůnek s Arthurem Sniegonem, kteří se vydávají do rovníkové Afriky zachraňovat její poslední divočinu. Debatu moderuje známý cestovatel Petr Horký, a pořádá ji Nadační fond Neuron na podporu vědy. Zájemci se registrují na rsvp@nfneuron.cz, vstup je zdarma.

Událost můžete sdílet také na facebooku.

Čeští egyptologové našli vzácnou hrobku, za podpory Neuronu!

6.4.2019 - Čeští egyptologové pod vedením Mohameda Megaheda si v Egyptě připisují další zásah do černého. Podařilo se jim objevit jedinečnou hrobku hodnostáře Chuyho, který žil na konci 5. dynastie na sklonku Staré říše. Hrobka byla odkryta během výzkumu a dokumentačních prací v oblasti jižní Sakkáry. Výzkum podpořil Neuronu grantem Neuron Impuls a my máme radost, že jsme mohli opět být opět u objevu světového významu! "Tento nečekaný nález se uskutečnil i díky podpoře Nadačního fondu Neuron. Velká část konsolidačních prací a restaurátorských zásahů nutných pro ochranu této výjimečné hrobky byla provedena díky grantu Neuron Impuls," říká k objevu Mohamed Megahed, držitel Neuron Impulsu 2017.

Vědkyně z Neuronu na prestižním summitu SingularityU Czech

28.3.2019 - Fyzička Anna Fučíková, lékařka Zuzana Libá a bioložka Helena Fulková. To jsou tři špičkové vědkyně, které Neuron ocenil za jejich výjimečnou vědeckou činnost, a které vystoupí na prestižním SingularityU Czech summitu, kde se pravidelně sjíždí vizionáři z celého světa. Akce se koná 1. - 2. dubna 2019 v Praze a dámy zde vystoupí v rámci diskuzního panenu NF Neuron.

Elegance molekuly je podle kritiků nejlepší českou hrou roku 2018

18.3.2019 - Divadelní hra Elegance molekuly, jejíž vznik inicioval a finančně podpořil Nadační fond Neuron, získala Cenu divadelní kritiky v kategorii "Poprvé uvedená česká hra". Hra, kterou zpracoval režisér Petr Zelenka pro Dejvické divadlo, mapuje život prof. Antonína Holého - výjimečného českého vědce, jehož léky pomáhají milionům HIV pozitivních pacientů na světě. Máme radost, že jsme mohli být u tak skvělého projektu, a gratulujeme!

Nový tým rady pro společenké vědy na stopě vědeckým talentům

27.2.2019 - Oznamujeme nové složení své vědecké rady pro společenské vědy. Povede ji renomovaný ekonom Filip Matějka z CERGE-EI. Tým dále tvoří mezinárodně uznávaná lingvistka Mirjam Fried z FF UK a právní vědec David Kosař z PF MU. Vědecká rada NF Neuron je důležitým orgánem fondu - funguje od založení Fondu v r. 2010 a podílí se na výběrů laureátů prestižních vědeckých Cen Neuron.

"Kontakt s vědci obohatil můj život," říká Monika Vondráková

22.2.2019 - Jak je to s moderním mecenášstvím v Česku a jak takový soudobý mecenáš vypadá? Váží si naše společnost vědců a  co by se mohlo zlepšit?  Monika Vondráková, jedna ze zakladatelek Fondu a předsedkyně správní rady, byla hostem oblíbené talkshow Operitiv v pražském coworkingu Opero. Moderátoři Veronika Sedláčková a Ondřej Cihlář si zde pravidelně zvou inspirativní osobnosti veřejného života. Poslechněte si zajímavý rozhovor nejen o NF Neuron ajeho poslání. Vřelou atmosféru večera si můžete prohlédnout na fotografiích. 
Velkým tématem posledních dnů byla také role žen ve vědě. Jak pomáhá NF Neuron právě jim? Na to odpovídala Monika Vondráková v reportáži u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě.

Legenda české expedice slaví sto let! Před pěti inspiroval vznik Expedic Neuron

14.2.2019 - Legenda české expedice, pan Miroslav Zikmund, dnes slaví nádherné životní jubileum - sto let. Spolu s Jiřím Hanzelkou se pro mnoho z nás stali symbolem svobody a splění dětských snů, když nastartovali expediční výpravy Čechů do celého světa. Během svých cest viděli Nepál pouhý rok poté, co se otevřel turistům. Přesvědčili lovce lebek, aby se nechali nafilmovat. Zažili koloniální Afriku. Na tuto slavnou éru teď navazují čeští vědci i díky projektu Expedice Neuron, jehož vznik pan Zikmund před pěti lety přímo inspiroval. Nesmírně si vážíme podpory pana Zikmunda a z celého srdce blahopřejeme ke krásnému životnímu milníku.

Jak ovládnout soudy? Zveme vás na další Science Café, tentokrát s Davidem Kosařem

6.2.2019 - Jak složité je podmanit si soudní moc? Má vůbec soudní moc prostředky na to, aby se bránila výpadům ze strany politiků? Co nám napovídá situace v Polsku či Maďarsku? A co ČR? Více než aktuálnímu tématu se bude věnovat další Science Café Czech Republic, tentokrát s Davidem Kosařem, laureátem Ceny Neuron 2018 za společenské vědy, špičkovým odborníkem na soudy a soudní moc. Jako jediný právník u nás je držitel grantu ERC. Nenechte si toto výjimečné setkání ujít, už 12.2.2016, od 19:00 hod, Srbská 2, Praha. Více informací se dozvíte na facebooku.

Nová mezinárodní publikace z výzkumu Neuronu! Rondely Jaroslava Řídkého dobývají svět

1.2.2019 - Archeolog Jaroslav Řídký s kolegy vydal ve Velké Británii knižní monografii o tajuplných rondelech, tedy pravěkých kruhových stavbách. Výzkum podpořil mimo jiné grant Neuron - Neuron Impuls 2014. Publikaci vydalo remonované britské nakladatelství Oxbow Books. Gratulujema a máme radost s dalšího skvělého počinu z dílny vědců NF Neuron!

Otevřeli jsme nominace na Ceny Neuron 2019

29.1.2019 - Nadační fond Neuron odstartoval proces nominací na budoucí laureáty prestižních vědeckých Cen Neuron 2019. Nominace mohou nadačnímu fondu předkládat děkani a rektoři veřejných institucí, ředitelé akademických ústavů či představitelů Akademie věd, členové Vědecké rady Neuronu, a laureáti předchozích ročníků. Nominační proces potrvá do konce měsíce března 2019. K slavnostnímu vyhlášení laureátů dojde na podzim 2019. Ceny Neuron jsou nejvýznamněji dotovanými vědeckými cenami - jejich součástí je i velkorysá osobní prémie pro oceněné, která pochází výhradně ze soukromých prostředků mecenášů NF Neuron.

Tomáš Mikolov diskutoval o umělé inteligenci

28.1. 2019 - Na konci ledna 2019 proběhla v coworkingovém centru Opero v Praze diskuze na téma Beyond the human: Trust in Machines. Jako jeden z řečníků na ní vystoupil také jeden z nejvýznamnějších odborníků na téma umělé inteligence - Tomáš Mikolov, laureát Ceny Neuron 2018 za světový objev v oboru computer science. Jak může vést výzkum umělé inteligence k rozvoji společnosti? Je umělá inteligence rizikem demokracie nebo povede k jejímu posílení? Poslechněte si, jak na tyto i další otázky hledají řečníci odpověď v záznamu debaty nebo jejím zkráceném sestřihu. Debatu spolupořádal Aspen Institut a NF Neuron.

Přejeme vám krásné vánoční svátky a odvahu měnit budoucnost!

30.12.2018 - Přejeme vám všem klidné svátky plné šťastných okamžiků. Do nového roku ať vykročíte tou správnou nohou. Děkujeme všem, kteří nás v tomto roce jakkoliv podpořili - bez vás bychom jen těžko mohli vytvořit tolik krásných projektů na podporu české vědy. Tak šťastné a veselé.. a taky odvahu měnit budoucnost!

Martin Schwarzer získal grant EMBO na založení vlastní výzkumné skupiny

21.12.2018 - Martin Schwarzer se věnuje molekulární biologii a genetice. Zabývá se výzkumem vlastnosti bakterie Lactobacillus plantarum, díky které může organismus růst i bez bílkovin. Za tento přelomový výzkum obdržel Neuron Impuls 2017. Pokud se potvrdí klinické testy, mohla by tato bakterie v budoucnu například pomáhat v oblastech, kde děti trpí podvýživou. Na další výzkum vlastností této bakterie nedávno získal prestižní grant EMBO určený k založení vlastní výzkumné skupiny. Stal je jedním z pouhých deseti držitelů tohoto grantu. Gratulujeme a držíme palce v dalším výzkumu! Poslechněte si reportáž přímo s Martinem Schwarzerem přímo z výzkumné laboratoře!

Odvaha měnit budoucnost: takový byl slavnostní galavečer letošních Cen Neuron

7.12.2018 - Letošní lareuáty Cen Neuron již známe. Je na čase si připomenout kouzelnou atmosféru, která ovládla slavnostní galavečer k předávání Cen. Večerem provázela moderátorka Světlana Witovská a herec Martin Myšička. Za přítomnosti našich mecenášů, významných hostů kulturního, veřejného i mediálního světa, jsme 3. prosince předali v Profesním domě deset ocenění těm nejlepším českým vědcům a vědkyním v sedmi oborech. Podívejte se s námi na sestřih večera a seznamte se s těmi, kdo mají odvahu měnit budoucnost.

Vyprodáno! Letošní debata s deseti nejlepšími českými vědci se povedla

5.12.2018 - Včera, tedy 4.12. se v coworkingovém centru v Praze konala již tradiční debata s laureáty Cen Neuron 2018. Za vyjímečného zájmu veřejnosti diskutovali naši ocenění nejen o vědě, ale také o svém životě a plánech. Veřejnost tak měla jedinečnou možnost seznámit se s vědci osobně. Jsme rádi, toho využila! Večer moderoval Ondřej Cihlář. Podívejte se v naší fotogalerii, jak pohodová byla atmosféra večera.

Známe laureáty Cen Neuron 2018!

3.12.2018 - Nadační fond Neuron na podporu vědy předal již po osmé prestižní vědecké Ceny Neuron. Mezi deset laureátů, špičkových vědců, rozdělil rekordních 9 milionu Kč určené na jejich osobní využití. Právě takto definovaným účelem svých cen je NF Neuron unikátní v mezinárodním měřítku. S letošními laureáty se můžete seznámit zde. Gratulujeme všem oceněným, ale také našim mecenášům, bez kterých bychom nemohli české vědce podporovat. Díky!

Impulsista Jiruška publikuje v prestižním časopise Nature Neuronscience

28.11.2018 - Doktor Přemysla Jiruška se ve své práci zaměřuje na pátrání po mechanismech stojících za vznikem epileptických záchvatů. I díky Neuron Impulsu byl schopen sestavit matematické modely mozku, které odhalily doposud neznámá pravidla, jimiž se vznik epileptických záchvatů řídí. Odhalil existenci tzv. principu kritického zpomalování v epileptickém mozku. Ten předpokládá, že záchvatu předchází postupná ztráta stability a odolnosti mozku, který se krok za krokem stává mnohem náchylnějším ke vzniku záchvatů. Svůj přelomový výzkum dokonce nedávno publikoval v prestižním Nature Neuroscience, kde si ho můžete přečít. Tento objev přiblížil odborníky také k možnosti předpovídání rizika záchvatů analogicky k předpovědi extrémních jevů v počasí. Jsme pyšní na to, že jsem mohli podpořit další skvělý vědecký počin! Přečtetě si více v rozhovoru.

 

Posilujeme o nové osobnosti! Seznamte se s rozšířenou skupinu zakladatelů NF Neuron

20.11.2018 - Do pozice zakladatelů Fondu, Neuron Founders, vstoupili Eduard Kučera (Avast), Martin Wichterle (Wikov), ekonom Pavel Kysilka a Taťána le Moigne (Google). Nové zakladatele doplňuje Monika Vondráková, která je zároveň předsedkyní správní rady a Fond řídí od jeho založení v roce 2010. “Nadační fond Neuron má za sebou osm let úspěšné práce. Věříme, že s těmito novými osobnostmi získává česká věda v NF Neuron ještě silnějšího partnera, který pomáhá zvyšovat její prestiž ve společnosti. Nové osobnosti má Fond také ve správní radě: Dita Stejskalová (Ogilvy) zajišťuje ve Fondu strategii komunikace a Michal Pěchouček (ČVUT) bude mít na starosti spolupráci byznysu a vědy s cílem podpořit vznik inovací s mezinárodním potenciálem. Členem správní rady a zároveň dlouholetým předsedou Vědecké rady NF Neuron, která je zárukou nejvyšší vědecké odbornosti, je Pavel Hobza, renomovaný český chemik a nejcitovanější český vědec.

Obrovský úspěch! Expedice Neuron pomohla studii v časopisu Science

9.11.2018 - Biolog Vojtěch Kubelka, vedoucí Expedice Neuron 2017, publikuje v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů světa - Science. Obrovský úspěch zaznamenala jeho studie, která jako jedna z prvních ukazuje vliv klimatických změn na globální mezidruhové vztahy organismů. Článek se konkrétně zabývávztahem mezi ptáky bahňáky a globální klimatickou změnou. Právě výzkum ohrožených bahňáků týmu Vojtěcha Kubelky podpořil v rámci projektu Neuron Expedice v minulém roce Nadační fond Neuron částkou 139 000 Kč.

Přihlašte svůj projekt do soutěže Expedice Neuron 2019

7. 9. 2018 Expedice Neuron si během tří let od svého spuštění získaly přízeň nejen vědeckých pracovníků, ale i veřejnosti. Výstupy mapují expedice po celém světě, například z pralesů Konga, neprobádaných oblastí Amazonie, pohoří v Ugandě, nebo v Papuy Nové Guiney. Vědci v terénu zaplňují důležité mezery vědeckého výzkumu - mizení tropických ledovců, mapování dna Hranické propasti, vliv globalizace na život “bohatých chudých” nebo alternativní léčbu depresí pomocí halucinogenní látky ayahuasca, jiné expedice se zase vydávají hledat neznámé druhy zvířat.  Do soutěže Expedice Neuron je možné se přihlásit do 30. 9. 2018.

Splnili jsme další Dětský vědecký sen

23. 8. 2018 Danielovi Svobodovi jsme v Neuronu splnili hned několik jeho malých vědeckých snů. Dan je zapálený do všeho co se týká astronomie a vesmíru, ale nejen to. Baví ho 3D tisk i roboti. Z návštěvy planetária v Hamburku nám poslal krásný vzkaz.

Konferenci Kritické myšlení jsme si nenechali ujít

30. 7. 2018 Již poněkolikáté jsme se stali partnerem konfernce Krimyš (Kritické myšlení). Akci pořádá GrowJOB institut. Proč zrovna kritické myšlení? V době manipulací či podvržených zpráv (hoaxů, fake news) je kritické myšlení jedním z nejdůležitějších témat pro budoucnost společnosti. Podle reportu Future Jobs vydávaným World Economic Forum bude v roce 2020 kritické myšlení také jednou z nejpodstatnějších dovedností na trhu práce. I letos byl program plný zajímavých řečníků a odborníků a my vám přinášíme malou reportáž s nejzajímavějšími postřehy

Návštěva francouzských nobelistů a konference Sounds of Science

1. 7. 2018 Na konci června jsme měli možnost zblízka poznat hned tři významné osobnosti světové vědy. Nositelé Nobelovy ceny z Francie přijali pozvání francouzské ambasády a Francouzského Institutu. Do Prahy přicestovali Jean-Marie Lehn (cenu získal v roce 1987 za chemii), Jean-Pierre Sauvage (cenu získal v roce 2016 za chemii) a Serge Haroche (cenu získal v roce 2012 za fyziku). Přečtěte si více v našem článku.

Konference Restart myšlení

14. 6. 2018 Nadační fond Neuron byl partnerem konference Restart myšlení. Načerpali jsme tak spoustu inspirace od zajímavých hostů a velmi nás potěšila přednáška Petra Slavíčka, který vyprávěl o tom, jaký je život s chemií. Než se budeme moci podívat na záznam konference, projděte si s námi fotogalerii z místa.

Neuron na představení Elegance molekuly

12. 6. 2018 V neděli 10. 6. 2018 jsme pozvali naše stávající mecenáše, příznivce a přátele na uvedení hry P. Zelenky Elegance molekuly. Po představení jsme přijali pozvání na terasu Ústavu organické chemie a biochemie, kde prof. Holý působil, a kde jsme měli jedinečnou možnost prohlédnout si jeho pracovnu.

Neuron má mezinárodní vědeckou radu

30. 5. 2018 Špičkové vědkyně a špičkoví vědci z celého světa přijali nabídku stát se členy Mezinárodní vědecké rady Nadačního fondu Neuron. Členy této rady jsou i čeští vědci žijící v zahraničí, jako lékaři Bohdan Pomahač a Josef Stehlík či fyzik Petr Hořava. V letošním roce budou finalisté Ceny Neuron za významný vědecký objev a Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě vybíráni právě touto Mezinárodní vědeckou radou. „Zapojení světových vědeckých kapacit v rámci mezinárodní vědecké rady do výběru laureátů Ceny Neuron znamená nejen prestiž, ale také garantuje nezávislost při hodnocení kandidátů,“ vysvětluje šéf vědecké rady prof. Pavel Hobza.

Prahu navštíví tři laureáti Nobelovy ceny a veřejnosti představí svůj výzkum

21. 5. 2018 Dne 20. června 2018 se v 17h v Národním domě na Vinohradech uskuteční setkání s nositeli Nobelovy ceny z Francie, které pořádá Francouzský institut v Praze za podpory Nadačního fondu Neuron. Konference s názvem "Sound of Science" má za cíl představit posluchačům poznatky z oborů oceněných vědců způsobem přístupným široké veřejnosti, od gymnazistů po výzkumné pracovníky.

Následovat bude diskuse s mladými vědci. Smyslem Neuronu je totiž propojovat nejen vědce a mecenáše, ale také rozdílné obory. Vždyť právě z propojování odlišných oblastí vznikají nejpřevratnější myšlenky. Všichni tři Nobelisté přijali účast na odborném panelu s laureáty Ceny Neuron a členy vědecké rady Neuron.

Ocenili jsme nejlepší středoškolské pedagogy

14. 5. 2018 Lze v dnešní době motivovat děti k zájmu o vědu a vést je ke kritickému myšlení? Důkazem, že ano, jsou tři výjimeční pedagogové, kterým za jejich činnost udělila Učená společnost a Nadační fond Neuron cenu pro nejlepší středoškolské pedagogy. Toto ocenění se uděluje pedagogickým pracovníkům za podporu zájmu o vědu a výzkum u žáků a studentů a bylo předáno dne 14. května v 10 h v prostorách Karolina UK v Praze. K ocenění se váže finanční odměna ve výši 100 000 Kč pro vítěze, a 50 000 Kč pro každého ze dvou finalistů.

Slavnostně jsme předali šek vítěznému projektu Expedice Neuron 2018 

28. 4. 2018 Na závěrečném večeru AFO53 v Olomouci jsme předali symbolický šek zástupci vítězky projektu Expedice Neuron 2018. Za polární mikrobioložku Marii Šabackou převzal cenu její kolega Karel Janko.

Nadační fond Neuron se zapojil do mezinárodního projektu ORION

25. 4. 2018 Nadační fond Neuron je asociovaným partnerem projektu ORION. Jedná se o evropský projekt, jehož cílem je změna vnímání vědy i vědeckých institucí u veřejnosti. Otevřená věda není jen popularizací vědy, kterou náš fond podporuje, ale je i o větší otevřenosti vůči ostatním institucím i veřejnosti.

Prezentujeme projekt Expedice Neuron na AFO v Olomouci

21. 4. 2018 Soutěž o nejlepší projekt vědecké expedice s hlavní výhrou až 1.000.000 korun bude slavnostně odstartována v rámci programového bloku, který představí Expedice Neuron zachycené na filmovou pásku. I v letošním roce podporujeme Mezinárodní festival vědecko-populárních filmů v Olomouci AFO.

Podpořili jsme vznik divadelní hry Elegance molekuly

14. 4. 2018 Odkaz Antonína Holého je nepochybně v měřítku české i světové vědy ojedinělý. Nicméně jeho jméno a objevy jsou veřejnosti jen málo známé, a proto NF Neuron inicioval a podpořil vznik divadelního zpracování, které vypráví o osudu výjimečného českého vědce, jehož léky pomáhají desítkám milionů HIV pozitivních pacientů po celém světě. Autorská divadelní hra Elegance molekuly, která byla slavnostně uvedena 5. 4. 2018 v Dejvickém divadle, zaznamenala úspěch nejen u diváků, ale i u kritiků.

Uspořádali jsme první Neuron Club

18. 3. 2018 Neuron Club jsou setkání mecenášů, vědců a podporovatelů Nadačního fondu Neuron. Diskuze nad akutálním tématem v přátelské atmosféře. První Neuron Club letošního roku se 15. března 2018 sešel k diskusi o školství.

Nominace na Ceny Neuron

27. 2. 2018 Otevřeli jsme nominace na Cenu Neuron. Přihlašování je možné do 31. 3. 2018. Uděleny budou Cena Neuron pro mladé nadějné vědce až sedmi laureátům, každá v hodnotě 500.000 Kč, Cena Neuron za významný vědecký objev až třem laureátům, každá v hodně 1,000.000 Kč a Cena Neuron za celoživotní přínos vědě jednomu laureátovi v hodnotě 2,000.000 Kč. 

Změny v Nadačním fondu Neuron

1. 2. 2018 Nadační fond Neuron přichází od letošního roku s novým systémem finanční podpory excelentních českých vědců, který je u nás průlomový. Více informací o cenách a projektech, které podpoříme v roce 2018 se dočete v naší tiskové zprávě.