Blog

Nečekané objevy, šťastné náhody, tvrdá práce i splněné sny. To všechno je součástí fascinujícího a nekonečného světa vědy. Postupně vám budeme přinášet zajímavosti z dění v Nadačním fondu Neuron, pozvánky na zajímavé akce a občas se pochlubíme výsledky našich oceněných vědců. 

Přihlašte svůj projekt do soutěže Expedice Neuron 2019

7. 9. 2018 Expedice Neuron si během tří let od svého spuštění získaly přízeň nejen vědeckých pracovníků, ale i veřejnosti. Výstupy mapují expedice po celém světě, například z pralesů Konga, neprobádaných oblastí Amazonie, pohoří v Ugandě, nebo v Papuy Nové Guiney. Vědci v terénu zaplňují důležité mezery vědeckého výzkumu - mizení tropických ledovců, mapování dna Hranické propasti, vliv globalizace na život “bohatých chudých” nebo alternativní léčbu depresí pomocí halucinogenní látky ayahuasca, jiné expedice se zase vydávají hledat neznámé druhy zvířat.  Do soutěže Expedice Neuron je možné se přihlásit do 30. 9. 2018.

Splnili jsme další Dětský vědecký sen

23. 8. 2018 Danielovi Svobodovi jsme v Neuronu splnili hned několik jeho malých vědeckých snů. Dan je zapálený do všeho co se týká astronomie a vesmíru, ale nejen to. Baví ho 3D tisk i roboti. Z návštěvy planetária v Hamburku nám poslal krásný vzkaz.

Konferenci Kritické myšlení jsme si nenechali ujít

30. 7. 2018 Již poněkolikáté jsme se stali partnerem konfernce Krimyš (Kritické myšlení). Akci pořádá GrowJOB institut. Proč zrovna kritické myšlení? V době manipulací či podvržených zpráv (hoaxů, fake news) je kritické myšlení jedním z nejdůležitějších témat pro budoucnost společnosti. Podle reportu Future Jobs vydávaným World Economic Forum bude v roce 2020 kritické myšlení také jednou z nejpodstatnějších dovedností na trhu práce. I letos byl program plný zajímavých řečníků a odborníků a my vám přinášíme malou reportáž s nejzajímavějšími postřehy

Návštěva francouzských nobelistů a konference Sounds of Science

1. 7. 2018 Na konci června jsme měli možnost zblízka poznat hned tři významné osobnosti světové vědy. Nositelé Nobelovy ceny z Francie přijali pozvání francouzské ambasády a Francouzského Institutu. Do Prahy přicestovali Jean-Marie Lehn (cenu získal v roce 1987 za chemii), Jean-Pierre Sauvage (cenu získal v roce 2016 za chemii) a Serge Haroche (cenu získal v roce 2012 za fyziku). Přečtěte si více v našem článku.

Konference Restart myšlení

14. 6. 2018 Nadační fond Neuron byl partnerem konference Restart myšlení. Načerpali jsme tak spoustu inspirace od zajímavých hostů a velmi nás potěšila přednáška Petra Slavíčka, který vyprávěl o tom, jaký je život s chemií. Než se budeme moci podívat na záznam konference, projděte si s námi fotogalerii z místa.

Neuron na představení Elegance molekuly

12. 6. 2018 V neděli 10. 6. 2018 jsme pozvali naše stávající mecenáše, příznivce a přátele na uvedení hry P. Zelenky Elegance molekuly. Po představení jsme přijali pozvání na terasu Ústavu organické chemie a biochemie, kde prof. Holý působil, a kde jsme měli jedinečnou možnost prohlédnout si jeho pracovnu.

Neuron má mezinárodní vědeckou radu

30. 5. 2018 Špičkové vědkyně a špičkoví vědci z celého světa přijali nabídku stát se členy Mezinárodní vědecké rady Nadačního fondu Neuron. Členy této rady jsou i čeští vědci žijící v zahraničí, jako lékaři Bohdan Pomahač a Josef Stehlík či fyzik Petr Hořava. V letošním roce budou finalisté Ceny Neuron za významný vědecký objev a Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě vybíráni právě touto Mezinárodní vědeckou radou. „Zapojení světových vědeckých kapacit v rámci mezinárodní vědecké rady do výběru laureátů Ceny Neuron znamená nejen prestiž, ale také garantuje nezávislost při hodnocení kandidátů,“ vysvětluje šéf vědecké rady prof. Pavel Hobza.

Prahu navštíví tři laureáti Nobelovy ceny a veřejnosti představí svůj výzkum

21. 5. 2018 Dne 20. června 2018 se v 17h v Národním domě na Vinohradech uskuteční setkání s nositeli Nobelovy ceny z Francie, které pořádá Francouzský institut v Praze za podpory Nadačního fondu Neuron. Konference s názvem "Sound of Science" má za cíl představit posluchačům poznatky z oborů oceněných vědců způsobem přístupným široké veřejnosti, od gymnazistů po výzkumné pracovníky.

Následovat bude diskuse s mladými vědci. Smyslem Neuronu je totiž propojovat nejen vědce a mecenáše, ale také rozdílné obory. Vždyť právě z propojování odlišných oblastí vznikají nejpřevratnější myšlenky. Všichni tři Nobelisté přijali účast na odborném panelu s laureáty Ceny Neuron a členy vědecké rady Neuron.

Ocenili jsme nejlepší středoškolské pedagogy

14. 5. 2018 Lze v dnešní době motivovat děti k zájmu o vědu a vést je ke kritickému myšlení? Důkazem, že ano, jsou tři výjimeční pedagogové, kterým za jejich činnost udělila Učená společnost a Nadační fond Neuron cenu pro nejlepší středoškolské pedagogy. Toto ocenění se uděluje pedagogickým pracovníkům za podporu zájmu o vědu a výzkum u žáků a studentů a bylo předáno dne 14. května v 10 h v prostorách Karolina UK v Praze. K ocenění se váže finanční odměna ve výši 100 000 Kč pro vítěze, a 50 000 Kč pro každého ze dvou finalistů.

Slavnostně jsme předali šek vítěznému projektu Expedice Neuron 2018 

28. 4. 2018 Na závěrečném večeru AFO53 v Olomouci jsme předali symbolický šek zástupci vítězky projektu Expedice Neuron 2018. Za polární mikrobioložku Marii Šabackou převzal cenu její kolega Karel Janko.

Nadační fond Neuron se zapojil do mezinárodního projektu ORION

25. 4. 2018 Nadační fond Neuron je asociovaným partnerem projektu ORION. Jedná se o evropský projekt, jehož cílem je změna vnímání vědy i vědeckých institucí u veřejnosti. Otevřená věda není jen popularizací vědy, kterou náš fond podporuje, ale je i o větší otevřenosti vůči ostatním institucím i veřejnosti.

Prezentujeme projekt Expedice Neuron na AFO v Olomouci

21. 4. 2018 Soutěž o nejlepší projekt vědecké expedice s hlavní výhrou až 1.000.000 korun bude slavnostně odstartována v rámci programového bloku, který představí Expedice Neuron zachycené na filmovou pásku. I v letošním roce podporujeme Mezinárodní festival vědecko-populárních filmů v Olomouci AFO.

Podpořili jsme vznik divadelní hry Elegance molekuly

14. 4. 2018 Odkaz Antonína Holého je nepochybně v měřítku české i světové vědy ojedinělý. Nicméně jeho jméno a objevy jsou veřejnosti jen málo známé, a proto NF Neuron inicioval a podpořil vznik divadelního zpracování, které vypráví o osudu výjimečného českého vědce, jehož léky pomáhají desítkám milionů HIV pozitivních pacientů po celém světě. Autorská divadelní hra Elegance molekuly, která byla slavnostně uvedena 5. 4. 2018 v Dejvickém divadle, zaznamenala úspěch nejen u diváků, ale i u kritiků.

Uspořádali jsme první Neuron Club

18. 3. 2018 Neuron Club jsou setkání mecenášů, vědců a podporovatelů Nadačního fondu Neuron. Diskuze nad akutálním tématem v přátelské atmosféře. První Neuron Club letošního roku se 15. března 2018 sešel k diskusi o školství.

Nominace na Ceny Neuron

27. 2. 2018 Otevřeli jsme nominace na Cenu Neuron. Přihlašování je možné do 31. 3. 2018. Uděleny budou Cena Neuron pro mladé nadějné vědce až sedmi laureátům, každá v hodnotě 500.000 Kč, Cena Neuron za významný vědecký objev až třem laureátům, každá v hodně 1,000.000 Kč a Cena Neuron za celoživotní přínos vědě jednomu laureátovi v hodnotě 2,000.000 Kč. 

Změny v Nadačním fondu Neuron

1. 2. 2018 Nadační fond Neuron přichází od letošního roku s novým systémem finanční podpory excelentních českých vědců, který je u nás průlomový. Více informací o cenách a projektech, které podpoříme v roce 2018 se dočete v naší tiskové zprávě.