Na úpatí nejvyšší hory Amazonie za primátem uakari

Jan Dungel se na expedici vydal na konci března 2017 a jeho cesta trvala více než měsíc. Členové jeho expedičního týmu byli fotografka Radana Dungelová, kameraman Vladimír Šimek a místní asistenti. Externím spolupracoval také profesor Jean P. Boubli (University of Salford, Velká Británie). Jan Dungel získal podporu ve výši 439 000 Kč.

O expedici

Alexander von Humboldt při cestě do Venezuely v roce 1800 objevil primáta s krátkým ocasem, který byl později popsán jako Cacajao melanocephalus (Humboldt, 1811). Až na jednu spornou výjimku tento druh ve Venezuele znovu zastižen nebyl a naše znalosti o výskytu a rozšíření primátů v této zemi jsou stále velmi neúplné. Expedice Uakari, která se uskutečnila na jaře roku 2017, byla završením několikaletého výzkumu severně od pohoří Neblina a na pravém břehu řeky Brazo Casiquiare, odkud von Humboldtův holotyp údajně pocházel. Našemu týmu se podařilo získat vzorky DNA a ve spolupráci s J. P. Boublim ze Salfordské Univerzity v Manchesteru poprvé jednoznačně prokázat a zdokumentovat:

1) Výskyt dvou druhů uakari (uakari neblinského Cacajao hosomi a uakari černohlavého C. melanocephalus),
2) zjištěným výskytem uakari se zlatožlutými zády a tedy druhu C. melanocephalus na pravém břehu Casiquiare podpořit teorii, že von Humboldtův holotyp byl stejného druhu,
3) za hranici rozšíření obou druhů určit řeku Brazo Casiquiare a Rio Negro dále na jihu Venezuely,
4) přinést nové poznatky o biologii chování a ekologických vazbách uakari,
5) Radana Dungelová zachytila uakari ve volné přírodě na jihu Venezuely fotograficky,
6) Vladimír Šimek jejich výskyt a chování v přirozeném prostředí zachytil ve filmovém dokumentu.

Členové expedice

Jan Dungel
Narodil se 23. března v roce 1951. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po promoci krátce působil v Biofyzikálním ústavu Akademie věd. Poté se rozhodl pro kariéru umělce na volné noze. Zaměřuje se zejména na témata přírody a odbornou ilustraci. Dosud ilustroval na padesát knih, které vyšly nejen v České republice, ale také například ve Velké Británii, Německu, Polsku, Nizozemsku, Francii, Maďarsku, Kolumbii, Venezuele i jinde. Knihu „Chováme se jako zvířata?“ s jeho ilustracemi ocenilo Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví titulem Nejkrásnější kniha roku 1992. Spolupracuje s divadly, hudebníky i architekty, nevyhýbá se ani komerčnímu designu. Ilustruje pohádky pro děti, beletrii a časopisy. Jan Dungel představil svou volnou tvorbu na mnoha kolektivních i samostatných výstavách v ČR i v zahraničí. Od roku 1992 pravidelně navštěvuje Jižní Ameriku, kde maluje zvířata a rostliny v jejich přirozeném prostředí. Klade důraz na autentičnost a přesnou dokumentaci.

Radana Dungelová
Fotografka zvířaz v jejich přirozeném prostředí. S manželem, malířem divokých zvířat Janem Dungelem organizují výpravy do divočiny. V doprovodu indiánských přátel objevují deštné pralesy na řadě míst v Ekvádoru, Peru, Bolívii, Kolumbii i jinde. O své zážitky, kresby a fotografie z jižní Venezuely se podělili v knize Po krk v pralese a v televizních dokumentech Štětcem a mačetou (2008) a Uakari (2018). Fotografie Radana publikovala v časopisech a knihách Jak se maluje prales (Academia 2006), Po krk v pralese (Euromedia 2009), Džungle uprostřed bažin (Extra Publishing 2013) a Jaguár lidi nežere (Barrister and Principal 2017).

Vladimír Šimek
Režisér, dramaturg, kameraman, producent, a cestovatel. Autor řady cestovatelských snímků a pořadů – cyklus o Češích v zahraničí České stopy, záznamy expedic Jana Dungela Štětcem a mačetou, Kde pramení Amazonka, Uakari, Humboldotva ztracená opice a další. V minulosti organizoval a účastnil se několika významných expedic včetně Hatun Mayu, která v letech 1999 a 2000 určila prameny Amazonky.

Zdroje

Rozhovor s Jan Dungelem před odjezdem na Expedici Neuron (2017)

Rozhovor “Jan Dungel: dvorní malíř mizejících hvozdů (2018)

Neuron Stories – zaposlouchejte se do poutavého vyprávění Jana Dungela o jeho expedici a životě v pralese

Dokument ČT a Vladimíra Šimka Uakari, Humboldtova ztracená opice

Závěrečná zpráva projektu

Napsali o Expedici Neuron

Biolog Jan Dungel vystopoval vzácnou opici uakari. Zjistil, že ji vyfotil a jedl už před dvanácti lety (ČRo Dvojka, 11. 5. 2017)

Český Indiana Jones se vydává do Amazonie zkoumat tajemného primáta (Zet.cz, 26. 2. 2017)