Neuron na Academia Film Olomouc

29. 4. 2017

Olomouc

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc, zkráceně AFO, každoročně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony vědy a filmu. Ústředním mottem festivalu je The Future Is Now. A Neuron je i letos hrdým partnerem & mecenášem.

Loni byli hlavními hosty přehlídky světoznámý molekulární biolog Marc van Montagu, který stál u zrodu metod genového inženýrství rostlin, nebo Douglas Vakoch, člověk, který za nás v budoucnu může komunikovat s mimozemšťany. Na co se můžete těšit letos? Dozvíte se na webu AFO

My jsme si pro vás přichystali vyprávění. Do světa vědy vtáhneme i vás.

Buďte s námi u natáčení jednoho dílu audio podcastu z cyklu Neuron Stories, který servíruje práci těch nejlepších vědců hezky srozumitelně. Vyzkoušejte si rozhovor s vědcem na vlastní kůži. 

Přirovnal by se matematický analytik k vlku, nebo Karkulce?
Proč si chemik připadá jako James Bond a proč mu při jeho práci pomáhají ninjové?

Při snaze porozumět číslům, grafům a cizím slovům, které vědci používají při popisu svých objevů, se už nemusíte cítit frustrovaně. Audio podcasty a videa Neuron Stories servírují práci těch nejlepších vědců hezky srozumitelně. Jak ale takové natáčení vypadá? Kolikrát musí vědec slevit ze svých nároků, aby svou práci popsal laikům? Vyzkoušejte si rozhovor s vědcem na vlastní kůži – buďte s námi u natáčení jednoho dílu. Společně se zeptáme, co pomáhá vědcům při přemýšlení, jaká hudba jim přitom hraje do sluchátek a v kterou denní dobu se rodí nejvíc objevů. Podívejte se do zákulisí vědeckých laboratoří a poznejte blíže ty, kteří pracují na výzkumech, které jednou ovlivní životy nás všech.

Kdy? V sobotu 29. dubna od 16 hodin.


Na AFO vystoupí i vědci, kteří patří do Neuron rodiny

Petr Jan Juračka: Extrémní záběry, aneb drony do světa
Vítěz soutěže Cena Neuron Prima ZOOM
Jižní Afrika a Lesotho, rakouské Alpy, Krkonoše, příbramské podzemí či České Švýcarsko. To jsou destinace, kde se přírodovědec a fotograf Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy připravoval na svůj životní sen – druhou nejvyšší horu světa, K2 (Pákistán), kam se vypravil po boku naší nejlepší vysokohorské lezkyně Kláry Kolouchové. A jak je pro Petra typické, v jeho zavazadlech nechyběl kromě kamerové jízdy ani dron, se kterým v prvním výškovém táboře stanovil nový světový rekord v létání ve vysoké nadmořské výšce. Petr si do Pákistánu vezl celkem 87 kg filmového vybavení a na výsledku je znát každý gram. Po K2 následovaly další z jeho extrémních letů, a to na nejvyšší hoře Afriky, Kilimandžáru anebo v amazonském pralese Ekvádoru. Povídání, u kterého se nejen pobavíte, ale i poučíte, bude jedna velká multimediální show obohacená o letovou ukázku nejnovějšího dronu DJI Mavic.
Kdy? Ve středu 26. dubna od 17 hodin.

Zuzana Holubcová: Zrozeni z chaosu
Zuzana Holubcová je vítězkou Neuron Impulsu v oboru medicína
Vznik nového života fascinoval lidi od pradávna. Navzdory všem pokrokům reprodukční medicíny zůstává počátek lidského života i ve 21. století obestřen dávkou tajemství. O rozmnožování mušky octomilky totiž víme mnohem více než o nás samých. Česká vědkyně Zuzana Holubcová, která má na kontě excelentní úspěchy na poli embryologie a jejíž výzkum ocenila sama britská královna, přijede na AFO, aby ve své přednášce odpověděla na otázky, na něž se ani neodvažujeme zeptat.Kolik procent vadných vajíček má průměrná zdravá mladá žena? Co může za chybné buněčné dělení během raného embryonálního vývoje? Kolik nevědomých potratů prodělá žena za svůj život? Zuzana Holubcová poutavě vysvětlí, že narození zdravého dítěte není samozřejmost a že ani asistovaná reprodukce nedokáže pomoci všem. Ovšem díky jejímu výzkumu dnes dokážeme mnohem lépe zajistit podmínky pro vznik toho nejcennějšího, co máme – vlastního života.
Kdy? V pátek 28. dubna od 14 hodin.

Miroslav Bárta & Petr Horký: Civilizace: Sedm zákonů. Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají.
Miroslav Bárta je garantem vědecké rady Neuron pro obor společenské vědy a členem odborné poroty Expedice NeuronPetr Horký je členek odborné poroty Expedice Neuron
Za posledních několik tisíc let se na naší planetě vystřídal velký počet civilizací. Všechny nějakým způsobem vznikly, dosáhly svého vrcholu a zanikly nebo se transformovaly. Ukážeme, že existují společné charakteristiky jejich vývoje, které můžeme najít v různých časových obdobích, na různých kontinentech a u rozdílně složitých civilizací. V přednášce se budeme soustředit na objev celkem sedmi zákonů, které jsou určující pro vývoj jakéhokoliv společenského útvaru a které mají zásadní vliv i na současnou dobu. Jak se v tomto světle jeví naše vlastní civilizace? Za 20 let cestování a natáčení měl Petr Horký příležitost skládat si obrazovou mozaiku proměn světa do filmu. Při natáčení v Abúsíru s českými egyptology a během debat s prof.Miroslavem Bártou zjistil, že na mnohé jevy, mají podobný náhled. Každá přednáška a setkání s lidmi, je tak prezentací vědeckých teorií Miroslav Bárty o kolapsech a proměnách civilizací a zkušenostech Petra Horkého z proměn civilizací přímo v terénu.
Kdy? V pátek 28. dubna v 19 hodin.

Těšíme se na viděnou na #AFO52!

Neuron na #AFO52

I letos jsme hrdými partnery AFO a přichystali jsme pro vás lákavý program. Těšíme se na viděnou v Olomouci.