doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc.

Člen Vědecké rady oboru fyzika

Od roku 2009 je ředitelem Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK, do roku 2014 byl předsedou akademického senátu MFF UK. Zabývá se fenomenologií a experimentálním studiem srážek jader při vysokých energiích, výukou a popularizací fyziky.

Oblíbená rčení:

„Člověk musí o něčem snít, než to udělá.” Peter David, Star Trek Nová Generace, Vendetta (k čemuž bych ještě dodal „… a alespoň občas něco udělat“)

“If everything seems under control, you're not going fast enough.” Mario Andretti


Vybraná vystoupení:

doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc.

"Proč je věda důležitá? Protože je pokračováním a realizací nádherné, povzbuzující a odměňující nejdříve dětské a pak dospělé zvídavosti a naplněním života od mládí do stáří; protože je charakteristickou součástí naší civilizace, na které doslova visí náš běžný život. Stačí se podívat kolem sebe a představit si, jak by vypadal náš svět bez elektřiny. Připouštím, že naše civilizace může zkolabovat, ale nedokážu si představit, že by se vědy a jejích výsledků dobrovolně zřekla. Využívat výsledky vědy a nepodporovat ji (včetně „nepraktického“ základního výzkumu) mi nepřijde jako ekonomické, ale jako parazitické."