Tajemná efipia Petra Juračky vyhlášena nejlepším vědeckým videem

Cenu Prima ZOOM Neuron, kterou Nadační fond Neuron na podporu vědy vyhlásil spolu s Primou ZOOM letos v lednu, po dvoukolovém hlasování nakonec získala Tajemná efipia zkoumající fascinující svět pod vodou i bez vody. Autor Petr Jan Juračka kromě ceny získává od Nadačního fondu Neuron i 100 000 Kč.

Tajemná efipia byla vybrána z přihlášených 35 krátkých videí. Do druhého kola na základě hlasování čtenářů webu iPrima postoupilo 10 videí s největším počtem hlasů a byla donominována dvě videa za Nadační fond Neuron. O vítězi nakonec rozhodla vědecká rada fondu, složená ze špičkových českých vědců, garantů fondu v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy.

Cílem soutěže bylo vzbudit zájem vědců i laiků o poutavé a srozumitelné pojetí jakéhokoli vědeckého tématu. Předat nadšení a dobrodružství, které s vědou souvisí a které může právě formou krátkého srozumitelného videa oslovit i ty, kdo si myslí, že věda je nudná. Přihlásit se mohl kdokoli od 18 let věku. Video mělo co nejzajímavěji, nejkreativněji a co nejsrozumitelněji představit nějaký vědecký obor nebo předmět výzkumu. Mohlo se týkat fyziky, matematiky nebo teorie literatury. Mohlo být animované, natočené na mobil, loutkové nebo třeba celé zatancované.

Mgr. Petr Jan Juračka, Katedra ekologie PřF UK
Petr Jan Juračka je nejen úspěšným hydrobiologem, ale i výjimečně nadaným fotografem. Fotí pro Zoo Praha a je zároveň lektorem několika fotografických workshopů. Za své práce získal i několik mezinárodních ocenění. Mj. zlatou medaili za sérii fotografií motýlích křídel v kategorii Micro v rámci jedné z nejprestižnějších fotografických soutěží světa - International Photography Awards USA a jeden z jeho snímků jezera Bajkal se dostal až na přebal románu Alef světoznámého spisovatele Paula Coelha.

"Výhra Ceny Prima ZOOM Neuron je pro mě hodně důležitá, a to hned ze tří důvodů. Je to pro mě signál, že točit takové krátké, dokumentární a přitom tak trochu free filmy má možná opravdu smysl. Vyhrál jsem s materiálem, který jsem sbíral několik let, přičemž nikdo v mém okolí příliš nechápal, proč takové věci vůbec točím. S vyhlášením soutěže jsem pak sepsal scénář a donutil se materiál nejen sestříhat, ale také poměrně rychle dotočit velkou část úplně nových záběrů. Dramaturgii a vystavění příběhu jsem sice konzultoval s kamarádem profesionálem, ale udělal jsem si to tak nějak všechno sám, podle citu. A mám strašnou radost, že to video neoslovilo jen mě, ale i vědeckou porotu. Vážím si toho a je to pro mě strašně silný impuls v tom pokračovat! Druhý důvod je čistě materiální - těch sto tisíc jsme se se ženou rozhodli investovat do auta. Jezdíme takovým prckem, kam se vejít s celou tou natáčecí technikou, vrtulníkem a ještě s dítětem prostě nemůžeme. Konečně tak budu s sebou moci brát všechno to filmařské harampádí všude s námi... A třetí důvod? Ten je asi nejlidštější. Od dětství mám velmi špatnou výslovnost, blbě artikuluju, čímž trpí hlavně moje máma, divadelní režisérka a herečka. Komentář k tomuto videu jsem četl asi milionkrát, a ani teď nejsem s výsledkem vůbec spokojený. Ale je pro mě hrozně důležité, že video bylo zjevně srozumitelné nejen pro mé nejbližší, ale i pro veřejnost a pro porotu. Začínám konečně věřit, že se jednou naučím pořádně mluvit - budu na tom tvrdě makat! :-)

Cena byla předána v rámci večera Neuron Science FutureČeské příběhy vědecké budoucnosti, akce na které Nadační fond Neuron předal Ceny Neuron nejlepším mladým českým vědcům. Více informací o předávání Cen Neuron pro mladé vědce najdete ZDE.

V naší fotogalerii si můžete prohlédnout, a částečně i nasát atmosféru, která slavnostním večerem prostupovala.