Poslední bílé místo na mapě Česka

Hranická propast nedaleko Přerova je podle posledního měření v roce 2014 hluboká 384 metrů. Jde tedy o druhou nejhlubší zatopenou jeskyni na světě, překonává ji jen Pozzo del Merro v Itálii s hloubkou 392 metrů. Ale to se možná brzy změní. Zjistit skutečnou hloubku Hranické propasti se za podpory National Geographic Society chystá tým speleologů, mezi nimiž je i Krzysztof Starnawski. Expedici Neuron, která provede vědecký výzkum propasti, povede hydrogeoložka Helena Vysoká, která na projekt získala od Nadačního fondu Neuron 250 000 Kč.

Hydrogeoložka Helena Vysoká, která vede Expedici Neuron, mluví o Hranické propasti jako o nedostupné dámě.

Mecenášem nového programu na podporu vědy, soutěže Expedice Neuron, jejímž cílem je každoročně podpořit realizaci výzkumné expedice, je Václav Dejčmar ze společnosti RSJ. Proč se rozhodl podporovat české vědce v jejich bádání? A co si od první Expedice Neuron slibuje? Přečtete si rozhovor.

ŘEKLI O EXPEDICI NEURON:

 

Expedice Neuron 2015

Expedice Neuron je nový typ podpory vědy Nadačního fondu Neuron, jehož cílem je podpořit realizaci výzkumné expedice, která bude mít významný přínos pro současné poznání. Vedoucí první Expedice Neuron se stala hydrogeoložka Helena Vysoká, která v rámci slavnostního předávání Cen Neuron za přínos světové vědě převzala šek na 250 000 korun od Václava Dejčmara, mecenáše české vědy.