Expedice Neuron

Expedice Neuron je příležitostí pro odvážné vědce, kteří ke svému výzkumu potřebují data z terénu. Chceme vědu ukazovat jako dobrodružství, které přináší objevování nepoznaného, proto podporujeme jednotlivce i týmy s projekty výzkumných expedic. Odborná porota vybírá z přihlášených projektů vítěze, který získá finanční prémii až do výše 1 000 000 korun na realizaci expedice.

2016

Václav Gvoždík – Za tajemným krokodýlem do Konga
Objevený, zapomenutý a znovuobjevovaný – krokodýl konžský je přehlížený druh krokodýla, jehož existenci chce Václav Gvoždík potvrdit, proto putuje do těžko dostupných oblastí Konga.

Tomáš Páleníček – Za využitím ayahuascy do Amazonie (Divoká karta Expedice Neuron)
Přírodní halucinogeny jako nová naděje v léčbě depresivních poruch. Má rituální užití psychedelika ayahuascy antidepresivní potenciál? Odpověď získá psychiatr Tomáš Páleníček v Peru.

2015

Helena Vysoká – Průzkum Hranické propasti
Může být Hranická propast nejhlubší zatopenou jeskyní na světě? A jaké jsou vzorky vody z hloubky 384 metrů? Hydrogeoložka Helena Vysoká a tým jeskynních potápěčů zkoumají poslední bílé místo na mapě Česka.

O Expedicích Neuron 2016 se dočtete zde. Více informací o soutěži, včetně harmonogramu, získáte na webových stránkách.

 

Řekli o Expedici Neuron:

Expedice Neuron

Expedice Neuron je nový typ podpory vědy Nadačního fondu Neuron. Naším cílem je podpořit realizaci výzkumné expedice, která bude mít významný přínos pro současné poznání.